ایران: تبادل زندانیان با آمریکا بدون هیچ پیش شرطی

آسونیوز- سخنگوی دولت گفت: تهران بدون هیچ پیش ‌شرطی آماده تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا است.

"علی ربیعی" سخنگوی دولت حسن روحانی روز یکشنبه 21 اردیبهشت سال 1399 خورشیدی گفت: تهران پیشنهاد خود در رابطه با تبادل زندانیان را به دولت آمریکا داده است ولی تا به حال هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

ربیعی مدعی شد این پیشنهاد به دلیل شرایط شیوع بیماری کووید-19 که جان شهروندان ایرانی را در زندان های آمریکا تهدید می کند، مطرح شده است.

او گفت، برای مبادله ی زندانیان دو طرف نیازی به میانجی نیست و در صورت موافقت طرف آمریکایی، دفتر حفاظت از منافع ایران نقطه نظرات این کشور را درباره جزئیات، شامل نحوه و زمان انجام این مبادله به واشنگتن اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت ایران همچنین مدعی شد، آمریکا نسبت به گذشته آمادگی بیشتری برای خاتمه دادن به این وضعیت را دارد و شواهدی درباره ی تغییر دیدگاه آنها نیز وجود دارد.

در همین ارتباط "عباس موسوی" سخنگوی وزارت امور خارجه ی رژیم ایران هم هفته گذشته گفته بود: تهران پیش از شیوع کرونا به دلایل "انسان‌ دوستانه" پیشنهاد تبادل زندانیان با آمریکا را داده اما پاسخی از واشنگتن دریافت نکرده است.

لازم به ذکر است که روز جمعه 9 اردیبهشت ماه سال جاری حساب کاربری علی خامنه‌ای بخشی از سخنان او را منتشر کرد؛ خامنه‌ای در این توییت گفته بود: "امام حسن" دومین امام شیعیان را "شجاع‌ ترین چهره ‌ى تاریخ اسلام" که حاضر شد خود را و نام خود را در میان دوستان نزدیکش، فداى مصلحت واقعى کند و تن به صلح دهد، می ‌داند.

بسیاری از تحلیلگران رسانه‌ها، این توییت خامنه ای را نشانه ی عقب‌ نشینی و در واقع نرمش قهرمانانه و آمادگی ایران برای پذیرش توافق تازه‌ای با آمریکا تحلیل کرده اند.


PM:02:53:10/05/2020
‌ ‌ 372 ‌‌بار دیده شده‌‌