ابراز نگرانی عفو بین الملل از بی خبری درباره ی چهار زندانی محکوم به اعدام در ایران

آسونیوز- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ ای درباره ی احتمال اعدام مخفیانه ی چهار زندانی در خوزستان و ارومیه ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه اعلام شده که امتناع مسئولین از ارایه ی اطلاعات به خانواده‌های این چهار زندانی به نگرانی‌ها در مورد شکنجه یا اعدام مخفیانه آنان دامن زده است.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که این چهار نفر در پی محاکمات "به شدت ناعادلانه و با وجود در میان بودن ادعاهای جدی شکنجه که هرگز در مورد آن تحقیق نشده" است، به اعدام محکوم شده‌اند.

هویت این چهار زندانی "حسین سیلاوی"، "علی خسرجی" و "ناصر خفاجیان" از 12 فروردین سال 1399 خورشیدی از زندان شیبان اهواز و "هدایت عبدالله پور" از 20 اردیبهشت سال 1399 از زندان ارومیه به مکان‌های نامعلوم منتقل شده‌اند.

ماموران زندان ارومیه عصر روز شنبە 20 اردیبهشت، "هدایت عبداللە پور"، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام را از بند زندانیان سیاسی بە خارج از زندان منتقل کرده‌اند.

وی متهم شده که در جریان یک درگیری در روستای "قرەسە قل" اشنویە میان نیروهای یک حزب کوردی و سپاه حضور داشته است. اما این ادعا از سوی این زندانی سیاسی کورد بارها رد شده است.

"على خسرجى" 27 ساله، "حسین سیلاوى" 31 ساله، از اهالى منطقه ی "خبینه اهواز" و "ناصر خفاجيان (مرمضى)" 34 ساله (از درجه داران نیروی انتظامی)، متهم به همکاری و شرکت در حمله ی مسلحانه به کلانتری 23 کوی مجاهد اهواز در روز دوشنبه 25 اردیبهشت سال 1396 خورشیدی هستند.

"کریم رحیمی"، فعال حقوق بشر، اعلام کرده که این سه زندانی ساعاتی پیش از اعتراض زندانیان در "شیبان اهواز"، از این زندان منتقل شده اند و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

وی گفت که انتقال این سه نفر از زندان، پیش از ماه رمضان نگرانی درباره ی احتمال اعدام آنان را افزایش داده است چرا که معمولن پیش از ماه رمضان اعدام‌ها بیشتر می‌شود.

همچنین روز سه شنبه 23 اردیبهشت1399 در مراجعه ی خانواده ی "هدایت عبدالله پور" برای پیگیری وضعیت وی، رییس زندان گفته است این زندانی از سوی نیروهای اطلاعات سپاه به خارج از زندان منتقل شده و برای پیگیری باید به اجرای احکام بروید.

در مراجعه خانواده ی این زندانی به دادگاه انقلاب، معاونت دادستان با لهنی تهدید آمیز و با کنایه به همسر هدایت عبدالله پور گفته است:‌ اداره ی اطلاعات جواب شما را نمی دهد، پس در قبرستان سراغش را بگیرید.

لازم به ذکر است که عفو بین‌الملل در این بیانیه تاکید کرده، مقامات ایرانی باید بی‌ درنگ تحمیل درد و رنج بیشتر به خانواده‌ این زندانیان را متوقف کنند. آنها باید بلافاصله محل نگهداری این چهار زندانی را اعلام کرده، هرگونه برنامه برای اجرای اعدام آن‌ها را متوقف کنند، و پرونده‌های آن‌ها را مورد بازبینی قرار دهند.


PM:03:07:13/05/2020
‌ ‌ 495 ‌‌بار دیده شده‌‌