رد طرح ممنوعیت مسابقه با ورزشکاران اسراییلی از سوی مجلس ایران

آسونیوز- کمیسیون امنیت ملی مجلس رژیم اسلامی ایران، به پیشنهاد وزارت ورزش ماده ی جنجالی مسابقه با "ورزشکاران اسراییلی" را حذف کرد.

طی چند ماه گذشته طرحی ارایه شده بود که هرگونه مسابقه یا رقابت ورزشی اعم از رسمی یا تدارکاتی بین ورزشکاران و تیم های ورزشی ایران با حریفان اسراییلی ممنوع است. طرحی که جنجال بسیاری به پا کرد و هشدارهای گسترده ای در زمینه ی تعلیق کل ورزش ایران مطرح شد.

روز سه شنبه 23 اردیبهشت ماه سال 1399 خورشیدی، مجلس ایران دو فوریتی طرح مقابله با "اقدامات خصمانه" اسراییل علیه صلح و امنیت منطقه‌ ای و بین‌المللی در دستور کار قرار داشت و مورد بررسی قرار گرفت. این طرح با مخالفت هیچ یک از عناصر مجلس روبرو نشده و برخی از آنها مدافع این طرح از پیامدهای سنگین آن برای ورزش ایران دفاع کرده بودند و با این حساب دو فوریت آن به تصویب رسید.

علی لاریجانی، رییس مجلس از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواسته است، هر چه سریع‌ تر این طرح را بررسی کند تا در آغاز هفته ی آینده در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

تصویب احتمالی این طرح و تبدیل آن به قانون در مجلس ایران، خطر تعلیق ورزش ایران را در عرصه ی بین المللی از سوی کمیته ی بین‌المللی المپیک و فدراسیون های جهانی ورزشی به همراه داشت و ممنوعیت رسمی و قانونی رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسراییلی "تیر خلاص" برای تمامی ورزش ملی ایران بود، لذا این طرح به تصویب نرسید.

"ابراهیم عزیزی"، عضو فراکسیون ورزش مجلس، در اظهار نظری که جنجالی شد، گفت با توجه به اینکه در جمهوری اسلامی "مباحث اعتقادی" بر "مباحث ورزشی" ارجحیت دارد، تعلیق کامل ورزش ایران ایرادی ندارد.

همه ی این مسایل در حالی مطرح شده که فدراسیون جهانی جودو مهرماه سال 1398 خورشیدی، به دلیل فشار سران رژیم ایران برای شکست اجباری ورزشکاران جودو که با هدف رویارو نشدن با رُقبای اسراییلی صورت می‌گرفت، کلیه ی فعالیت‌های بین‌المللی جودوی ایران را به حالت تعلیق درآورد.

علیرغم تلاش های بسیار مسئولین وزارت ورزش ایران جهت رفع این تعلیق، فدراسیون جودو اذعان داشته است در صورت برگزاری یک مسابقه ی دوستانه بین تیم‌های ملی جودوی ایران و اسراییل، تعلیق برداشته می‌شود.

لازم به ذکر است که پس از انقلاب مردم در سال 1357، ایران تمام روابط دیپلماتیک و تجاری با اسراییل را قطع کرد و حکومت ایران کشور اسراییل را به رسمیت نمی شناسد.

از جمله عواملی که باعث تشدید تنش ها میان ایران و اسراییل گشته عبارتند از: توسعه ی برنامه ی هسته ای در ایران، حمایت ایران از گروه هایی مانند حزب الله، جهاد اسلامی و حماس، دست داشتن ایران در حملات تروریستی از جمله حمله به سفارت اسراییل در بونئوس آیرس و بمب گذاری آمیا.

همه ی این تنش ها علاوه بر تاثیر بر روابط دیپلماتیک و تجاری؛ ورزش را نیز سیاسی، و به خود درگیر کرده است که البته این مسئله نیز همچون سایر عوامل از سوی رژیم ایران صورت می گیرد.


AM:09:16:18/05/2020
‌ ‌ 78 ‌‌بار دیده شده‌‌