ایران در لیست سیاه انجمن قلم آمریکا

آسونیوز- انجمن قلم در آمریکا در جریان انتشار یک گزارش، اعلام کرد از 238 نویسنده و روشنفکر در جهان که به دلیل کار خود بازداشت شده اند 14 مورد از این بازداشت ها در ایران بوده است.

روز سه شنبه 30 اردیبهشت سال 1399 خورشیدی(19 مه سال 2020 میلادی)، انجمن قلم آمریکا گزارش خود از وضعیت آزادی نویسندگان و روشنفکران جهان در سال 2019 میلادی را منتشر کرد.

این گزارش 38 صفحه ای که عنوان آن "آزادی برای نوشتن" است اعلام کرد: در سال گذشته دست کم 238 نویسنده و روشنفکر در 34 کشورجهان در رابطه با کارشان دستگیر شده اند که بیشتر آن ها در سه کشور چین، عربستان سعودی و ترکیه بوده است.

داده‌های منتشرشده در این گزارش از جمله شامل شاعران، دانشگاهیان، مؤلفان، آهنگسازان و مترجمان نیز می‌شود که به‌ شکل ناعادلانه بازداشت شده‌اند.

در این گزارش، چین با 73 مورد، عربستان سعودی با 38 مورد و ترکیه با 30 مورد بازداشت نویسندگان و روشنفکران، رتبه‌های نخست تا سوم در لیست سیاه انجمن قلم آمریکا را دارند.

همچنین در این گزارش با اشاره به روی کار آمدن "حسن روحانی"، رییس جمهوری ایران و وعده‌های او درباره پیشبُرد اصلاحات، از جمله در زمینه ی گسترش آزادی‌های فردی و آزادی بیان، آمده است که دولت روحانی در این مدت با بازداشت‌های خودسرانه و مجازات‌های شدید برای نویسندگان، از جمله رمان‌ نویسان، نویسندگان داستان کوتاه و دانشگاهیان "بدنام" شده است.

لازم به ذکر است که از ایران نیز به‌عنوان یکی از "بدترین" کشورهای جهان در زمینه ی آزادی نویسندگان و روشنفکران نام برده شده و گفته شده است که در سال 2019 میلادی، رژیم جمهوری اسلامی 14 نویسنده و روشنفکر ایرانی را بازداشت کرده است. ایران پس از ترکیه در ردیف چهارم این لیست سیاه قرار دارد.


AM:09:45:20/05/2020
‌ ‌ 79 ‌‌بار دیده شده‌‌