کرونا دشمن طبیعت!

 

 

آرمین خدا مرادی
تحقیقات پژوهشگران طی چند ماه اخیر و در پی شیوع (کرونا ویروس) و سلسله رخداد های مربوط به آن، سطح (دی اکسید کربن) محصور در زیر جو زمین کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

حتی برخی ارزیابی‌ها این کاهش را «بین 6 تا 10 درصد» تخمین می‌زند. ضمن اینکه تولید   (گازمتان) نیز کاهش زیادی داشت. خبری که طی چند روز گذشته پوشش وسیعی در رسانه‌های جهان داشت. افزون بر آن در عمل نیز ساکنان برخی از آلوده‌ترین شهرهای جهان پس از مدت‌ها، تِم آبی را در آسمان شهر خود می‌بینند.

 پاندمی و انتشار جهانی ویروس کرونا و سرعت انتشار آن موجب شد تقریباً 80 درصد از پروازهای خطوط هوایی دنیا تا اطلاع ثانوی قطع شود و سیستم حمل و نقل درون‌شهری در بیش از 80درصد از کشورها، حمل و نقل بین‌شهرها و بین‌کشورها همه به‌طوری بی‌سابقه از زمان اختراع موتورهای احتراقی که سهمی نمایان در آلودگی هوا، نابودی محیط‌ زیست و انقراض گونه‌های برخی جانوری داشت و از زمان ورود بشر به عصر «ماشینیسم» خاموش شدند.

صنایع بزگ خوابیدند و کارگران بسیاری در خانه ماندند تا مگر این دشمن نامرئی نسل بشر، کوتاه بیاید و همه این اتفاقات در سطح جهانی، موجب شد برای نخستین بار طی دهه‌های اخیر کمترین میزان دی‌اکسیدکربن به زیر جوّ تزریق شود و این کاهش نیز حاصل همین سکوت و سکون بود.

پس تا اینجای کار «کروناویروس» به رغم درد و رنجی که با خود آورد و جان‌های بسیاری را بُرد، دستِ کم برای آسمان و هوا مفید بود و از آلودگی کاست. اما نباید خیلی خُرسند باشیم چون این ویروس چندان حافظ و طرفدار محیط زیست ما نبوده چون به همان اندازه که برای هوا، پاک‌کننده و مفید بود برای زمین، آلوده‌کننده و مخرب عمل کرده است.

در دوماه اخیر کروناویروس بسیاری از شهروندان دنیا را در بیش از 150 کشور به روی تخت بیمارستان کشاند و همان‌گونه که می‌دانیم بخش اعظمی از داروها و لوازمی که در مدت زمان بستری بودن بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند شیمیایی و مصنوعی و برای طبیعت به شدت مضرند.

در تمام این مدت نیز که افراد در سلامت کامل بودند، ناگزیر به استفاده از دستکش های لاتکس ، انواع دستکش نایلونی و همچنین انواع ماسکها و وسایل حفاظتی شدند در حالی که همه یا بخشی از آنها مواد پلیمری دارد و غالبا نیز یکبار مصرف اند. 

از همه خطرناک‌تر این که مایعاتی چون وایتکس، انواع مختلف شوینده‌های اسیدی و قلیایی یا حاوی الکل اتانول و مقادیر قابل توجهی آب شرب را در مقیاس جهانی نثار در و دیوار شهرها و زمین کردند تا محیط را ضدعفونی کنند.

این همان جایی است که کرونا به زمین و منابع آب‌های سطحی، جفا کرده چون غالب شهروندان و همچنین غالب بیمارستان‌ها برنامه مشخصی برای بازیافت این مواد ندارند و تمام یا بخش اعظمی از این مواد را راهی دامان طبیعت می‌کنند و به‌صورت سنتی در «لندفیل‌»ها دفن می کنند یا می‌سوزانند و  هر دوصورت، آسیبی جبران‌ناپذیر برای محیط زیست در پی دارد.

براین اساس باید گفت درمجموع، کرونا ویروس به رغم اینکه دشمن انسان است و از جامعۀ انسانی انتقامی سخت گرفته خود نیز چندان دوست‌دار طبیعت نیست و حتی مانند نفوذی عمل کرده و با طبیعت رفتاری منافقانه و دوگانه دارد چرا که خود را طرفدار هوای پاک نشان داده اما برای زمین، «نابودی» تحفه آورده است.

برای این‌که این بخش از مشکل را نیز تدبیر کنیم حتی‌الامکان باید از ماسک‌های پارچه‌ای و قابل‌شست و شو استفاده کنیم و از افراط در گندزدایی‌های محیطی بپرهیزیم و بکوشیم مواد پلیمری و اجناس ناجور کمتری چون خنجر در سینۀ زمین فروبریم در غیر این‌صورت شاید از کرونا جان به در ببریم، اما به مرگی دردناک براثر انواع سرطان‌ها تاوان خواهیم داد..

 

 


PM:02:22:20/05/2020
‌ ‌ 447 ‌‌بار دیده شده‌‌