واکنش ها به اظهارات خامنه ای که به مناسبت روز قدس بیان کرد

تهدید اسراییل از سوی خامنه ای و انتشار یک پوستر در وب سایت او، واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

آسونیوز- خامنه ای امروز جمعه برابر با "2 خرداد ماه" جاری، در ادامه اظهارات تهدید آمیز و یهودی ستیزانه ی خود به مناسبت روز قدس، یک بار دیگر خواستار نابودی و محو اسراییل شد و گروه های جهادی تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران را به مسلح شدن فرا خواند و خواستار تسلیح شدن نیروهای به اصطلاح جهادی شد.
علی خامنه ای در این پیام ویدیویی گفت که، رژیم ایران از مسلح کردن و حمایت مالی از نیروهای جهادی و تندرو علیه کشور اسراییل همچون روال همیشگی حمایت کامل خواهد کرد.

علی خامنه ای در اظهارات تنش زای خود به کشورهای عربی و غربی نیز تاخت و آنها را متهم به عدم حمایت از فلسطین و گروه های تندرو کرد. خامنه ای طی روزهای اخیر هم با انتشار پوستری در وب سایتش انتقادات و واکنش های زیادی از مقامات دیگر کشورها و همچنین اعتراض و نفرت کاربران شبکه های اجتماعی را نیز برانگیخت. هرچند سخنان امروز خامنه ای موضوع تازه ای نداشت و تکرار همان سیاست های قبلی رژیم ایران در قبال اسراییل و منطقه بود را بیان کرد.

خامنه ای در حالی از ادعای توان و اقتدار نیروهای تحت حمایتش در منطقه سخن می گوید که، اسراییل بارها و بارها و طی سالیان گذشته تا کنون هم ادامه دارد، مواضع نیروهای سپاه و شبه نظامیان مورد حمایت او را مورد هدف قرار داده است. ارتش اسراییل در پیامی روز گذشته عنوان کرد که نیروهای سپاه قدس به سبب اعتراضات داخلی در ایران، گسترش کرونا و حملات پی درپی اسراییل به مواضع و مقرهای آنان در حال عقب نشینی از سوریه هستند.

نکته ی قابل توجه تصویر پوستر منتشر شده در وب سایت خامنه ای، تمرکز بر عبارت "راه حل نهایی" است که از دید و نگاه مخاطبین به طرح پیشنهادی وقت آلمان نازی برای توجیه کشتار سیستماتیک و برنامه ریزی شده یهودیان شباهت دارد، توجه شده که به هلوکاست منجر شده بود.

در همین ارتباط، (جوزب بورل مسئول سیاست خارجی اتحایه اروپا) در توییتی، دعوت علی خامنه ای برای جنگ با اسراییل را به شدت محکوم کرد و این اظهارات را تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی و منطقه تلقی نمود. این مقام اتحادیه اروپا در ادامه عنوان کرد که امنیت اسراییل اهمیت بالایی دارد و این اتحادیه و اروپا از این کشور حمایت می کنند.

شورای امنیت کاخ سفید هم با انتشار توییتی، ضمن انتقاد شدید نسبت به این پوستر و پیام تهدید آمیز نهفته در آن، اعلام کرد که آمریکا همواره در کنار اسراییل ایستاده و حق دفاع برای این کشور را مشروع می داند.

مایک پمپئو "وزیر خارجه ی آمریکا" روز چهارشنبه برابر با 31 اردیبهشت ماه جاری، در واکنش به توییت علی خامنه ای، ضمن محکوم کردن آن، این اظهارات را یهودی ستیزانه، نفرت انگیز و انزجارآور خواند. پمپئو در ادامه گفت که خامنه ای به عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان است و هلوکاست را انکار می کند و برای تروریست ها و نیروهای افراطی تحت حمایت ایران سلاح و پول نقد ارسال می کند.

دبیر خانه ی اتحادیه عرب نیز روز پنجشنبه مورخه ی (21 مه ی/ 1 خردادماه) ضمن محکوم کردن دوباره و مجدد دخالت های مستیقیم و نیابتی رژیم ایران در امورات داخلی کشورهای عربی، تایید کرد که این دخالت ها و خودسری های رژیم ایران عامل تهدید و بی ثباتی در منطقه محسوب می شود.

اتحادیه عرب بر این موضوع که ادامه رفتارهای خصمانه از سوی رژیم ایران و عملکرد تحریک آمیز تبلیغاتی از سوی این کشور از جمله نمایش شماری از پرچم ها و تراکت های شبه نظامیان مسلح که در ابعاد گسترده مالی و سیاسی تحت حمایت حاکمیت ایران هستند در ظهور رسانه ای یک سرکرده بلند پایه ی سپاه به نمایش درآمده، اشاره کرد.


PM:03:09:22/05/2020
‌ ‌ 539 ‌‌بار دیده شده‌‌