سیر صعودی همه گیری کرونا در ایران

آسونیوز- طی روزهای اخیر یک عضو کمیته مبارزه با کرونا در ایران، به سیر صعودی و روند افزایش همه گیری ویروس کرونا در بیش از 10 استان ایران خبر داد.

در حالی که خود مسئولین حکومتی و کمیته ی مبارزه با کرونا در ایران از گسترش این بیماری خبر می دهند که اماکن های مذهبی، صنوف و مشاغل پر خطر و مکان های عمومی نیز فعالیت خود را آغاز کرده و خود حاکمیت، این اقدام را خطرناک ارزیابی می کنند.

حال باید این پرسش را مطرح کرد که آیا ضرورت های اقتصادی و محافل سیاسی و امنیتی در ایران، بر نگاه های تخصصی از جمله موارد پزشکی ارجح و بر آن غالب شده اند؟

 از یک سو خطر کرونا ویروس طبق آمارهای اعلام شده در ایران کاهش نیافته، و بالعکس با بی تدبیری و بی برنامگی دستگاه حاکمیت رژیم ایران روند افزایشی پیدا کرده است. از سوی دیگر و با توجه به وضعیت و شرایط اقتصادی موجود و فشار بر مردم، نیاز به بازکردن مشاغل اقتصادی وجود دارد.

در همین ارتباط، کارشناسان پزشکی و بهداشتی بر این باورند که، هرچند توجیه و یا استدلال های اجتماعی، اقتصادی و حتا روانی در خصوص عادی سازی جامعه وجود داشته باشد، بر اساس شاخص های "اپیدمیولوژی" بسیار خطرناک بوده و تحت هیچ شرایطی قابل دفاع نیست.

به گفته یک متخصص بیماری های عفونی، تدابیری که در قبال بازگشایی مشاغل پرخطر و عمومی اندیشیده شده، ناکارآمد بوده و موج دوم شیوع و ابتلای این بیماری در ایران بالا ست.

این در حالی است که نادر رحمانی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس تهران، اعلام کرد: رستوران‌ها، اغذیه ‌فروشی‌ها، طباخی‌ و فست ‌فودها، گرمابه، سونا و ماساژ، تالار پذیرایی و سالن مراسم، قهوه‌ خانه ها، چایخانه ها و کافه تریاها "که از جمله صنوف پرخطر هستند"، از روز سه‌شنبه فعالیت خود را از سر می‌ گیرند.

در بازگشایی این اماکن، محدودیت‌های مربوط به مناطق سفید، زرد و قرمز وجود ندارد. ازابتدای شروع ویروس کرونا در ایران که ناشی از بی تفاوتی خود رژیم است، هزاران نفر به این بیماری مبتلا و هزاران تن  دیگر جان خود را از دست داده اند. در این میان بالغ بر 15 هزار کادر درمانی به کرونا مبتلا شده و بیش از 120 تن جان باخته اند.

یادآور می شود که، به سبب نبود رسانه ی مستقل، نفوذ ارگان های امنیتی و تسلط آنها بر نهادهای حکومتی از جمله وزارت بهداشت و فیلتر کردن آمارها، تعداد آمار افراد مبتلا و جان باخته بر اثر ویروس کرونا در ایران بیش از آمارهای اعلام شده رسمی است.

AM:08:56:27/05/2020
‌ ‌ 129 ‌‌بار دیده شده‌‌