نگاهی به پیام خامنه ای و اظهارات دیگر سران حکومتی در افتتاحیه مجلس یازدهم

تنظیم: آرام محمدی
آسونیوز
- امروز چهارشنبه برابر با 7 خردادماه 99 خورشیدی، مجلس یازدهم رژیم ایران با حضور برخی از مسئولین حکومتی و سرکرده های سیاسی و نظامی و با حضور 276 نماینده اولین نشست خود را برگزار کرد. 


در حالی مجلس یازدهم آغاز به کار کرد که از کمترین پشتوانه مردمی برخوردار است. این مجلس با 42 درصد مشارکت مردم انتخاب شده که پایین‌ ترین میزان شرکت بعد از انقلاب مردم ایران بوده و این امر علامتی از نارضایتی گسترده مردم و عدم مشروعیت حاکمیت رژیم ایران است.

هر چند آمارهای غیر رسمی و انشتار گسترده ویدیو کلیپ های مربوط به دوم اسفند 98، در شبکه های اجتماعی، گویای کمتری از میزان مشارکت اعلام شده در انتخابات مجلس دارد.

علی خامنه‌ای در بخشی از پیام خود به مجلس یازدهم که از سوی گلپایگانی قرائت شد، عنوان کرد: در باب اقتصاد، مشکلات عمده ای وجود دارد و قابل لمس است. البته نباید فراموش کرد که رژیم ایران در گذشته و بویژه در یک دهه ی اخیر نمره مطلوبی در باب عدالت اجتماعی و دیگر حوزه ها نیز به‌‌ دست نیاورده است.

خامنه ای در پیام خود به نوعی راه استیضاح را باز گذاشت و با زمینه‌ چینی و همچنین با هدف جراحی‌ها، حذف های فیزکی، قلع و قمع کردن و غیره گفت:‌ علاوه بر قوه‌قضاییه، در خود مجلس حق تحقیق و تفحص، حق رد و قبول مدیران ارشد قوه‌ مجریه، حق تذکر و سؤال و استیضاح، پیش‌ بینی شده است.

تقوی به‌‌ عنوان رئیس سنی مجلس جدید گفت: مجلس یازدهم تصمیم دارد اصلاحات، تحقیق و تفحص، انتقاد، نظارت،‌ جلوگیری از اسراف و مبارزه با اشرافی‌ گری را شروع کرده و به دیگران بپردازد. در واقع می توان گفت که، سخنان تقوی در راستای تشدید تنش ها میان دولت روحانی، مجلس و دیگر ارکان حکومتی و غیره بیان شده است.

حسن روحانی در سخنانی در شروع مجلس یازدهم، با تکرار اظهارات گذشته، دروغ‌‌ درمانی‌های مضحک و گفتار درمانی های همیشگی در مورد کنترل کرونا و رشد اقتصادی، به ‌بن ‌بست‌ها و بحران های اقتصادی، اجتماعی و درونی حاکمیت اشاره کرد و این موارد را خوب ارزیابی نمود.

روحانی، سال 97 و 98 را سخت‌ ترین سال های اقتصادی برای ایران توصیف کرد و در ادامه گفت. هم با تحریم دشمن مواجه هستیم و هم با تحریک دشمن. روحانی در ادامه، خواستار همکاری دولت خود و مجلس یازدهم شد.

رحمانی فضلی هم در سخنانی دو پهلوعنوان کرد که، انتخابات به‌ دلیل اتفاقات آبان، کشته شدن قاسم سلیمانی، سقوط هواپیما و کرونا در شرایط خاصی صورت گرفت. اما به کشتار بیش از 1500 نفر و بازداشت 9 هزار تن دیگر، حذف قهری و فیزکی معترضان، تهدید خانواده های آنان، بازداشت های گسترده و ده ها مورد دیگر از دستاوردهای رحمانی فضلی به حساب می آیند. 


PM:03:38:27/05/2020
‌ ‌ 147 ‌‌بار دیده شده‌‌