12 خردادماه سالروز اعدام 59 جوان مهابادی توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران

آسونیوز-  پدیده ی اعدام های دسته جمعی یکی از ویژگی های اعدام های سیاسی توسط رژیم جمهوری اسلامی در کوردستان است، که از گذشته تا کنون ادامه دارد.

12 خردادماه مُصادف با اعدام 59 جوان کورد در مهاباد است که توسط رژیم جمهوری اسلامی ایران به جوخه های دارو اعدام سپرده شدند.

در روز 12 خردادماه 1362 خورشیدی، به دستور "حمیدرضا جلالی پور" فرماندار وقت مهاباد، اعلامیه ای مبنی بر اعدام 59 نفر از جوانان مهاباد که تعدادی از آنان کمتر 18 سال سن داشتند، در میان شهروندان در سطح شهر پخش شد.

این اقدام همزمان با هلاکت به اصطلاح مغز متفکر سپاه پاسداران محمد بروجردی بود. حاکمیت رژیم ایران برای ایجاد رعب و وحشت و همچنین انتقام این عنصر نظامی، اقدام به اعدام 59 تن از جوانان شهر مهاباد کرد.

از جمله عوامل حکومتی که در این کشتار به طور مستقیم دست داشتند را می توان حمیدرضا جلالی پور (فرماندار وقت مهاباد)، محمد ابراهیم سنجقی (سرکرده وقت قرارگاه حمزه)، ناطق نوری (وزیرکشور)، حسین شیخ عطار(استاندار وقت در ارومیه)، غلامرضا حسنی (امام جمعه ی وقت ارومیه و از عاملان قتل عام شهروندان در قارنا و قلاتان)، سید حسین موسوی (دادستان کل) و صیاد شیرازی (سرکرده وقت نیروی زمینی ارتش) را نام برد.


PM:02:31:01/06/2020
‌ ‌ 166 ‌‌بار دیده شده‌‌