نگرانی آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم همکاری ایران

آسونیوز- آژانس بین المللی انرژی اتمی به ادامه ی ممانعت ایران از بازرسی برخی از سایت ها ابراز "نگرانی جدی" کرد.

این سازمان گفت، ممکن است که دلیل ممانعت ایران از بازرسی این سایت ها به خاطر فعالیت هایی که قبلن در این سایت ها صورت گرفته در راستای "برنامه ی تولید سلاح های هسته ای" بوده باشد.

خبرگزاری رویترز در اینباره نوشته است: آژانس و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا بر این باور هستند که جمهوری اسلامی برنامه ی مخفی مدونی برای تولید سلاح‌های هسته ای تا سال 2003 داشته و آنچه اسراییل دستیابی به "آرشیو گسترده اطلاعات" از برنامه‌ ی هسته ‌ای ایران نامیده، اطلاعات بیشتری درباره ی فعالیت‌های سابق هسته‌ ای ایران نشان می ‌دهد.

اسراییل می گوید در جریان عملیاتی در بهمن ماه سال 1396 خورشیدی، آرشیو اتمی ایران را به تل آویو انتقال داده و "بنیامین نتانیاهو" در چند ماه بعد، در بهار 1397 خورشیدی، در یک کنفرانس خبری از حدود 50 هزار سند و هزاران لوح فشرده از این آرشیو اتمی ایران رونمایی کرد.

نتانیاهو در این باره گفته بود: هدف اولیه ی ایران از راه‌اندازی برنامه ی اتمی‌، دستیابی به سلاح هسته‌ ای بوده و در حالی که سال 1394 خورشیدی، با کشورهای حاضر در برجام را امضا کرد، این اسناد را از بین نبرد و آن را در انباری در شورآباد در حومه ی تهران پنهان کرد.

اسراییل بعد از آن که اعلام کرد که ایران در سایت "تورقوزآباد" در نزدیکی تهران انبارمواد هسته ای داشته، از سوی وزارت خارجه یایران تکذیب شده بود.

اما آژانس بعد از یک بازرسی از این سایت ردپای اورانیوم غنی‌سازی شده در آن را تایید کرد و از ایران خواست منشاء اورانیوم را اعلام کند. موضوعی که بعد از حدود دو سال، ایران نه توضیحی به آژانس داده و نه با بازرسی دوباره از این سایت موافقت کرده است.

آژانس در گزارش جدید خود می‌گوید خواهان دسترسی به سه سایت در ایران است، اما جمهوری اسلامی ماه‌هاست که مانع می‌ شود. این نهاد نام سایت‌ها را منتشر نکرده، اما عنوان کرده در یکی از سایت‌ها که در سال‌های 2003 و 2004 تخریب شده، احتمالن ایران ذخیره ی اورانیوم طبیعی داشته و عملیاتی برای از بین بردن رد اورانیوم انجام شده است.

در سایت دیگری که مورد تخریب قرار گرفته، احتمال می ‌رود آزمایش انفجاری، شامل تست حفاظتی برای آشکارسازهای نوترونی در سال 2003 انجام گرفته باشد.

درباره ی سایت سوم هم گفته می‌شود عملیات تخریب بخشی از آن از ژوییه پارسال آغاز شده است.

آژانس از ایران خواسته، فورن با این نهاد همکاری کند و اجازه بازرسی از این سایت‌ها را بدهد.

این گزارش همچنین می‌گوید ایران کماکان از بخشی از تعهدات هسته‌ ای برجامی خود عدول می‌کند و ذخایر اورانیوم غنی ‌سازی شده خود را که قرار بود زیر 203 کیلوگرم نگه دارد به هزار و 571 کیلو رسانده است.

ایران از اردیبهشت پارسال، طی چند مرحله بخش‌هایی از تعهدات هسته‌ ای برجامی خود را در واکنش به تحریم‌های آمریکا معلق کرده است.


PM:02:23:06/06/2020
‌ ‌ 112 ‌‌بار دیده شده‌‌