تلاش علی خامنه ای برای جانشینی فرزندش مجتبی

آسونیوز- سخنرانی های مکرر علی خامنه ای مبنی بر حضور نیروهای انقلابی و بدست گرفتن ارکان مختلف نظام و همچنین جابجایی مهره ها و افراد نزدیک و وابسته به بیت او در نهادها و سازمان های مختلف که طی سال های اخیر شدت بیشتری به خود گرفته، حاکی از تلاش های مستمر او جهت جانشینی مجتبی برای پسا خامنه ای دارد.

این تلاش ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران و شرکت ابراهیم رییسی به عنوان یکی از یاران نزدیک و از سرسپردگان علی خامنه ای کلید خورد. اما رییسی در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورد و پس از آن طی حکمی از سوی علی خامنه ای و پیش از اتمام دوره صادق لاریجانی بر ریاست دستگاه قضایی، وی را در مسند قوه قضاییه قرار داد.

از سوی دیگر، فشار خامنه ای و شورای نگهبان در حذف رقیبان شرکت کننده در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، موجب به قدرت رسیدن نیروهای وابسته به سپاه و بیت او در مجلس شد.

محمدباقر قالیباف به عنوان یکی از عناصر مدنظر علی خامنه ای برای کسب ریاست مجلس یازدهم بود.

حال خامنه ای با چیدمان مهره های خود در "دستگاه قضایی و مجلس" و همچنین همسویی و سرسپردگی کامل شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت و دیگر دستگاه های حکومتی، برای به کار گماردن مهره های وابسته در دولت آینده ایران خیزش برداشته، تا که بتواند از این طریق راه را برای جایگزینی و به قدرت رسیده مجتبی خامنه ای هموار سازد.


PM:03:16:06/06/2020
‌ ‌ 628 ‌‌بار دیده شده‌‌