وقوع 1100 آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ایران و کوردستان در سه ماه ی ابتدایی سال جاری

آسونیوز- طی سه ماه گذشته سال جاری و بالاخص یک ماه اخیر، دستکم 1100 مورد آتش سوزی عمدی و غیر عمدی در ایران و کوردستان رخ داده است.

به گفته مسئولین یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع، درصد زیادی از این آتش سوزی ها تعمدی، و در برخی از موارد نیز عمدی در کار نبوده است. در هر شرایطی و در جریان آتش سوزی های گسترده و زنجیره ای در ایران و کوردستان، ناکارآمدی، تعمدی بودن، عدم تجهیزات اطفاء حریق، نبود بالگرد آتش نشان، بی توجهی ارگان ها و مسئولین ذیربط و در نهایت بی کفایتی حاکمیت بر کسی پوشیده نیست.

یکشنبه 8 تیرماه مسئولین سازمان جنگل ها و مراتع در گفتگویی با خبرگزاری حکومتی ایسنا اعلام کردند که، از ابتدای سال جدید شمسی تا کنون 1100 مورد آتش سوزی در مراتع و جنگل ها به وقوع پیوسته و در این میان، 300 مورد آن در طی 10 روز گذشته بوده و در یک هفته ی اخیر نیز 800 مورد آتش سوزی دیگر رخ داده است. البته باید یادآورشد که بیشتر حوادث آتش سوزی ها اخیر رسانه های نشده و مردم محلی اقدام به افشاگری عدم کمک ارگان های دولتی کرده اند.

باید یادآور شد که در جریان آتش سوزی های گذشته (از ابتدای سال 99) تا کنون، چندین تن از فعالین مدنی و محیط زیستی در جریان خاموش کردن آتش سوزی ها جان خود را از دست داده و ده ها تن دیگر در جریان عملیات خاموش کردن آتش سوزی ها به شدت دچار سوختگی شده اند.

آخرین مورد از جان باختن فعالان زیست محیطی، مربوطه به عصر دیروز یکشنبه برابر با 8 تیرماه در پاوه واقع در کرمانشاه بوده است. در جریان اطفاء حریق مراتع و ارتفاعات حوالی (مره خیل و بوزین) در شهرستان پاوه، متاسفانه سه تن از فعالین زیست محیطی با اسامی "مختار خندانی اهل نوسود، بلال امینی از اهالی منطقه ی اینخانی و ساکن پاوه و یاسین کریمی اهل روستای شمشیر در پاوه) جان خود را از دست دادند.

در این میان برخی از سایت ها و خبرگزاری ها، مین های خنثی نشده کنونی و دوران جنگ ایران و عراق را عامل اصلی جان باختن فعالین محیط زیستی می دانند و گفتنی است که در حین عملیات اطفاء حریق مراتع و جنگل های دیروز یکشنبه (8 تیر 99) صدای انفجار مین شنیده شده است و شهروندان محلی نیز آن را تایید کرده اند.

گفته می شود که کانال های تلگرامی محلی هم شنیده شدن صدای انفجار مین های موجود در منطقه ی آتش سوزی و البته حفاظت شده را تایید کرده اند، اما پس از مدتی گویا با فشار نهادهای امنیتی این مورد را حذف کرده و علت مرگ را خفگی ناشی از دود آتش عنوان کرده اند. ناگفته نماند که، فشار نهادهای امنیتی و سپاه بر خانواده های افراد جان باخته را مبنی بر دفن شبانه ی اجساد جان باختگان محیط زیستی را نباید نادیده گرفت.

ام در این میان شهروندان فهیم و آگاه شهرستان پاوه و نواحی اطراف آن، در حرکت و اقدامی شایسته و انسانی، با تجمع گسترده خود در میادین شهر با در دست داشتن گل سرخ و سردادن سرودی شهید نمی میرد، به استقبال آنان رفته و به این عزیزان ادای احترام کردند.

کمبود وسایل و تجهیزات اطفاع حریق، عدم توجه حاکمیت به محیط زیست، نبود بالگرد آتش نشان و عدم همکاری نیروهای نظامی از جمله سپاه که ده ها و صدها فروند بالگرد را در اختیار دارند، صعب العبور بودن برخی از نواحی که در آن آتش سوزی رخ داده و غیره از جمله عوامل اصلی در گستردگی آتش سوزی های سه ما گذشته سال جاری در ایران و کوردستان بوده است و شهروندان با کمترین امکانات و با دستان خالی به جنگ با آتش رفته اند.


PM:04:59:29/06/2020
‌ ‌ 166 ‌‌بار دیده شده‌‌