افزایش انفجارهای مشکوک طی سال های اخیر در برخی از مراکز نظامی و غیر نظامی ایران

آرام محمدی
آسونیوز- در پی انفجار اخیر در سایت هسته ای نطنز، اخبار و گزارشات ضد و نقیضی مبنی بر حمله سایبری  و غیره در این سایت قوت گرفته و در این باره شورای عالی امنیت ملی و ارگان های مربوطه نیز هر کدام اظهارات متفاوتی را بیان کرده اند.

با آغاز فعالیت های هسته ای ایران طی دو دهه ی اخیر و یا بیشتر، بارها شاهد انفجارهای مشکوک و پیاپی در برخی از مراکز نظامی، غیر نظامی و سایت های هسته ای در ایران بوده ایم.

انفجارهای روزهای اخیر همزمان با دهمین سالگرد نخستین حمله ی سایبری شناخته شده به برنامه ی هسته ای ایران در نطنز موسوم به "استاکس نت" بوده و این ویورس، 10 سال پیش برای مدتی فعالیت های اتمی رژیم جمهوری اسلامی را با اخلال مواجه، و برنامه های هسته ای ایران را با کندی مواجه کرد.

در آن زمان گفته شد که، ویروس "استاکس نت" به رایانه های سایت نطنز ورود کرده و با پراکنده شدن و گسترش در سامانه برنامه اتمی ایران، معلوم شده که این اقدام، کار برخی از دولت ها بوده، نه هکرها.

حال با گذشت یک دهه از اولین حمله سایبری به برنامه ها و فعالیت های هسته ای ایران، اخیرن شاهد برخی از انفجارها و حوادث مشکوک در مراکز مختلف در ایران بوده ایم.

1- در خردادماه امسال، اخلال هایی در پایانه بندری رجایی در بندعباس در جنوب ایران رخ داد.
2- پنجم تیرماه جاری، سازمان برق شیراز دچار آتش سوزی گسترده ای شد و موجب قطع برق مناطق مختلف این شهرستان شد.
3- ششم تیرماه و تنها یک روز پس از قطع برق در شیراز، وزارت دفاع ایران مدعی انفجار در مخازن گاز در پایگاه نظامی پاچین در شرق تهران شد. اما برخی از کارشناسان غربی محل انفجار پارچین در شرق تهران را سایت مونتاژ موشکی سپاه پاسداران معرفی کردند.
4- بامداد پنجشنبه برابر با 12 تیر 99، انفجار شدیدی در سایت هسته ای نطنز روی داد.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص انفجار در سایت هسته ای نطنز گفت: انفجار در محوطه ی باز بوده و تلفاتی نداشته است. اما برخی از تحلیلگران با استناد به تصاویر ضبط شده ماهواره ای بر این باورند که، انفجار در سایت نطنز مربوطه به یک کارخانه ی تولید سانتریفیوژ های جدید بوده است.

شورای عالی امنیت ملی هم در این باره عنوان کرد که، علت حادثه به وضوح مشخص است، اما به دلایل امنیتی فاش نمی کنیم.
البته مقامات رژیم جمهوری اسلامی از جمله غلامرضا جلالی سرکرده پدافند غیر عامل، همچون گذشته انگشت اتهام را به سوی کشورهای غربی و اسراییل نشانه رفته اند و می گویند که در صورت اثبات حمله ی خرابکارانه واکنش نشان خواهند داد. 

در این خصوص تایمز اسراییل ضمن اشاره به گزارش الجریده کویت اعلام کرد که دلیل انفجار سایت هسته ای نطنز، حمله ی سایبری اسراییل بوده و انفجار سایت توسط موشک های شلیک شده از جنگنده های رادار گریز اف 35 اسراییل صورت گرفته است.

در آبان ماه سال گذشته، رژیم ایران به برخی از بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی که قصد بازدید از سایت هسته ای نطنز را داشتند، اجازه ورود و بازرسی نداد و همین امر موجب اعتراض شدید سازمان های بین المللی مرتبط و کشورهای درگیر با برنامه ی هسته ای ایران شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از انفجار در پایگاه نظامی سپاه "پارچین"، به انفجار 9 سال پیش در یک پادگان نظامی سپاه در "نزدیکی شهرستان ملارد" در اطراف تهران اشاره کرد.
انفجار وقت پایگاه نظامی سپاه در ملارد به حدی بود که صدای انفجار تا دور دست ها نیز شنیده، و موجب تخریب برخی از خانه های مسکونی اطراف شد و 27 تن از نیروهای سپاه از جمله "حسین طهرانی مقدم" از سرکرده های این نیرو کشته شدند.

اگر کمی به عقب تر برگردیم، می توان نمونه های دیگری از این قبیل انفجارات را ببینیم. به عنوان نمونه در پادگان موسوم به امام علی خرم آباد در سال 1389 خورشیدی موجب کشته شدن 18 نیروی نظامی سپاه شد و رژیم ایران در آن زمان علت این انفجار را حادثه اتفاقی آتش سوزی عنوان کردند.

اما برخی از رسانه های خارجی مدعی شدند که انفجار موشک شهاب 3 که در این پایگاه زیر زمینی نگهداری می شده، موجب انفجار بوده است.

با توجه به اینکه شکستن حریم های هوایی، زمینی، دریایی و حتا حمله های سایبری به هر کشوری مغایر با قوانین و پروتکل های بین المللی و همچنین سلب حاکمیت و سروری کشورها محسوب می شود، اما تجریه و ماهیت رژیم جمهوری اسلامی ایران نشان داده که در صورت دستیابی به سلاح هسته ای و یا نامتعارف، امنیت منطقه و جهان را با مخاطره جدی روبرو می کند.
 
حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی ایران به جای گسترش برنامه های موشکی و هسته ای خود، به ترمیم اقتصاد شکننده اقدام نماید و وضعیت معیشتی مردم را بهبود ببخشد و در این راستا گام بردارد. در غیر این صورت شهروندان ایرانی باید این رژیم تندرو و افراطی را ساقط کرده و به زیر بکشند.


PM:04:47:04/07/2020
‌ ‌ 173 ‌‌بار دیده شده‌‌