نگاهی کوتاه به اظهارات اخیر ظریف در مجلس

آرام محمدی
آسونیوز- با آغاز به کار مجلس یازدهم شورای اسلامی که با کمتری مشارکت مردمی طی 40 سال گذشته روبرو بود، پیش بینی می شد که تلاش حاکمیت در راستای تاسیس یک مجلس کاملن نظامی و در عین حال سرسپره در شروف انجام است.

پس از شروع به کار مجلس و انتصاب محمد باقر قالیباف و جمعی دیگر از سرکرده های نظامی سپاه به عنوان هیئت رییسه و شاکله ی اصلی
مجلس، از همان ابتدا سناریوی حمله به حسن روحانی و کابینه او کلید خورد.

یکی از وزرای دولت روحانی که مورد هجمه ی به اصطلاح نمایندگان مجلس قرار گرفت، محمد جواد ظریف و وزارتخانه ی او بود.

گزارش ظریف در روز یکشنبه برابر با 15 تیرماه در مجلس شورای اسلامی، موجی از تنش ها و درگیری های لفظی را در پی داشت، تا جایی وزیر دستگاه دیپلماسی دولت روحانی خواستار ترک مجلس شد.

ظریف با حضور در مجلس برخی نکات کلیدی را مطرح کرد که به مذاق ارکان مجلس خوش نیامد و همین امر موجب شد تا همچون گذشته سناریوی ساختگی و از پیش طراحی شده نمایندگان با دروغگور خواندن وزیر دولت روحانی مطرح شود.

یکی از مواردی که ظریف به نمایندگان مجلس شورای اسلامی رژیم اشاره کرد، برنامه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تحت امر و مالکیت علی خامنه ای بود که گویا دولت روحانی را قربانی سیاست های حاکمیت ایران می کنند.

ظریف در این بخش از سخنان خود به نمایندگان فرمایشی مجلس عنوان کرد که، اگر دروغی گفته ام رهبر آن را شنیده و او را " ظریف" صادق می داند. اگر دروغی گفته شده، رهبر آن را تایید، و او را شجاع توصیف و وی را تمجید کرده است.

از این بخش از سخنان ظریف می توان این استنباط را داشت که، نخست می تواند ارسال یک سیگنال و پیامی مبنی بر اینکه تمامیت دستگاه دیپلماسی خارجی رژیم ایران همچون دیگر لایه های نظام بدون هماهنگی و نظارت بیت خامنه ای، سپاه و نهادهای امنیتی امکان پذیر نیست و وزارت خارجه ی ایران چه در حال و چه در ادوار گذشته، تنها به صورت نمادین و فرمالیته عمل کرده اند و تایین خط و مش سیاست خارجی ایران از عهده و اراده ی دولت های گذشته و کنونی خارج بوده است.

از سوی دیگر و در بخش دیگری از سخنان ظریف عنوان شد که در تمامی موارد با قاسم سلیمانی سرکرده پیشین سپاه قدس و علی خامنه ای در موضوع دیپلماسی خارجی هماهنگ بوده، این گفته به نوعی می تواند اشاره ای به ترویج تروریسم دولتی ایران، فساده های ساختاری و مافیایی و غیره باشد که، زمام همه ی موراد و امور در اختیار، هماهنگی و تحت مالکیت علی خامنه ای است.

سخنان ظریف در مورد نقش خامنه ای و سپاه قدس در امور دیپلماسی خارجی، مهر تاییدی بر نظارت های استصوابی و یا بهتر بگوییم دست های پنهان پشت پرده و اینکه حوزه ی سیاست خارجی در اختیار علی خامنه ای است، بوده. و در عین حال می تواند سوپاپ اطمینان و حمایت کنونی علی خامنه ای از طیف اصولگرایان در مجلس تداعی شود و همچنین گوشه چشمی به دولت آینده که باید دولتی مورد تایید او و از افراد انقلابی و حزب الهی باشد.

محمد جواد ظریف در پایان اظهارات خود به نصیحت پرداخت و ابراز داشت که همه ی ما در یک کشتی هستیم و آمریکا، اسراییل و دشمنان، "اصولگرا و اصلاح طلب" نمی شناسند و همین گفته نیز پیامی بود به نمایندگان که اگر دروغی هم گفته شده همه ی ما از راس هرم تا پایین دست، در آن دخیل بوده ایم.


PM:02:24:06/07/2020
‌ ‌ 154 ‌‌بار دیده شده‌‌