سکوت ایران در مقابل حملات اسرائیل

اسعد نظام چی

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جنگ داخلی سوریه در سال 2011 از مهم ترین حامیان رژیم بشار اسد بوده است و با تجهیز و آموزش گروه های شبیه نظامی وابسته به خود از کشورهای دیگر از جمله لبنان و عراق در منطقه نقش مهمی در جلوگیری از فروپاشی حکومت بشار اسد داشته است.

یکی از علل اصلی ترغیب ایران برای حضور در سوریه و تقبل هزینه های بسیار آن جلوگیری از حضور احتمالی اسرائیل در سوریه پس از سقوط رژیم اسد بوده است و از طرف دیگر اسرائیل که استراتژی نظارت دقیق برجنگ سوریه برای جلوگیری از تبدیل سوریه به لبنان دوم (بابازیگری حزب الله به نفع ایران)را در دستور کار خود قرارداده بود و اکنون دشمن اول خود در جهان را بیش از هرزمانی نزدیک به خاک های خود می دید با انجام حملات علیه نیروهای متعلق به جمهوری اسلامی در خاک سوریه سعی در اعمال فشار بر آنها و خروج تدریجی آنها از سوریه کرده است.

در طی سه سال گذشته اسرائیل حملات بسیاری را علیه اهداف متعلق و وابسته به سپاه پاسداران در سوریه انجام داده است و شدت این حملات در ماه های اخیر به قدری افزایش یافته است که مقامات دفاعی اسرائیل مدعی این مطلب شده اند که ایران در حال تخلیه نیروها و پایگاه های خود است و اعلام کرده اند که حملات هوایی اسرائیل تا خروج کامل ایران از سوریه ادامه خواهد داشت. 

اما دلیل اصلی سکوت ایران مقابل حملات اسرائیل در منطقه چیست؟ سکوت ایران می تواند نشانگر این باشد که درجایگاهی قرارگرفته است که اراده ،توان و جرات سیاسی برای پاسخگویی مستقیم و غیرمستقیم به حملات اسرائیل راندارد و ازجمله دلایلی که می تواند بیانگر ضعف ایران در منطقه باشد، خروج آمریکا از برجام و افزایش فشار تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی ،تقبل هزینه جنگ های نیابتی دیگر ایران در منطقه، افزایش نارضایتی های داخلی در نتیجه اداره نادرست کشور و فقر اقتصادی مردم، از دست دادن بزرگترین فرمانده نظامی خود یعنی قاسم سلیمانی و کاهش اعتبار خود در منطقه، تحولات باورنکردنی عراق در مقابل ایران در کمتر از 3 ماه از نخست وزیری الکاظمی، توان و امکانات نظامی بسیار بالای اسرائیل در مقایسه با ایران و عدم حمایت روسیه از ایران در جنگ با اسرائیل و تلاش روسیه برای اینکه ایران در معادلات سیاسی و اقتصادی آینده سوریه نقشی نداشته باشد اشاره کرد.

از طرف دیگر حکومت ایران احتمالا هراس این رادارد که پاسخ دادن به حملات اسرائیل ممکن است پاسخ های شدیدتر در منطقه و یا حتی در داخل خاک ایران را در پی داشته باشد. همچنان که حوادث و انفجارها طی هفته های اخیر در ایران در تشکیلات نطنز و پارچین و پتروشیمی ها و خودداری شورای امنیت ملی از انتشار اطلاعیه ای در خصوص جزئیات حادثه به دلایل امنیتی ، به ادعای عمدی بودن وقوع این حوادث قوت می بخشد و گمانه زنی هایی مبنی بر ردپای اسرائیل در این انفجارها نیز وجود دارد.

اسرائیل با درک درست از شرایط و وضعیت کنونی ایران دست خود را برای حملات حداکثری بر ایران باز می بیند در صورتی که ایران با سکوت خود در برابر اسرائیل ثابت کرده است که توانایی و قدرت نظامی در مقابله با اسرائیل را برخلاف ادعاها و شعارهای 40 ساله خود ندارد و این شعارها تنها مصارف داخلی برای طرفداران اندک سیاست های خود در داخل ایران را دارد.


PM:03:34:22/07/2020
‌ ‌ 448 ‌‌بار دیده شده‌‌