اجرای حکم اعدام مصطفی صالحی از معترضان دی ماه 1396 خورشیدی

آسونیوز- روز چهارشنبه برابر با 15 مرداد ماه سال 1399 خورشیدی، "مصطفی صالحی" که در جریان اعتراضات دی ماه سال 1396 خورشیدی در شهرستان نجف آباد دستگیر شده بود، به دارآویخته شد.

جلسه ی رسیدگی به اتهامات نامبرده، در دادگاه کیفری یک استان اصفهان به اتهام کشتن یک مامور برگزار، و به اعدام محکوم شد و بعد از بررسی در دیوان عالی کشور، این حکم عینن تایید شد. اما مصطفی صالحی تا لحظه ی اعدام نیز این اتهام را رد کرده بود.

اعتراضات دی ماه سال 1396 خورشیدی در اکثر شهرهای ایران برگزار، و در جریان آن دست کم 25 نفر کشته و 5 هزار نفر نیز بازداشت شدند.

در جریان اعتراضات دی ماه 96 و آبان ماه 98، جمع کثیری از شهروندان از سوی نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند. تعدادی نیز در بازداشتگاه ها زیر شکنجه جان خود را از دست داده و تعدادی نیز کماکان به صورت قهری در رودخانه ها غرق می شودند و یا در کوهستان های اطراف به قتل می رسند.

لازم به ذکر است که طی مدت اخیر، شمار اعدام ها در ایران با افزایش روبرو بوده و برخی از سازمان های حقوق بشری در داخل و در خارج از ایران با ایجاد هشتگ #اعدام_نکنید و طوفان توییتری در حمایت از این هشتگ، اعتراض خود را به اعدام های ایران نشان دادند.


AM:10:15:05/08/2020
‌ ‌ 137 ‌‌بار دیده شده‌‌