آبان در دو نگاه (آبان ماه ما، و آبان، ماهِ ترس آن ها)

آزاد شریفی

سیزده آبان روز دانش آموز، روزی که طرفداران جمهوری اسلامی به سفارت آمریکا حمله، و اقدام به گروگان گیری کردند، روزی که خمینی در سال ۱۳۴۳خورشیدی از قم به ترکیه تبعید شد.

تاریخی که رژیم جمهوری اسلامی به آن می بالید و هر ساله با زور، دانش آموزان، کارکنان و کارمندان ادارات را به راهپیمایی نمایشی خود می آورد تا اقتدار و مشروعیتی که بر پایه سرکوب، اعدام و شکنجه است، به رخ جهانیان بکشاند. اما این حنا دیگر رنگ باخته و جمهوری اعدام، جمهوری تروریست نامی برآزندە است که به این حکومت داده اند و این نشان شناخت از این رژیم است.

از زمان سرکار آمدن حاکمیت ایران، کردستان نَه بزرگی به جمهوری اسلامی گفت و درشهرهای دیگر ایران هم اگر به خاطر توهمی که از بُعد مذهبی به رژیم داشتند به او رای دادند، اما هر ساله و با گذشت زمان، مردم چهره واقعی این رژیم را خوب شناخته اند و شاهد ریزش شدید از حامیان و طرافداران او در سرتاسر ایران هستیم و هر روز کینه ی مردم نبست به این رژیم خونخوار بیشتر می‌شود، به طوری که بعد از آبان ۱۳۹۸خورشیدی ما شاهد برگ متفاوتی از مبارزه مردم نسبت به رژیم بودیم.

اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران مجموعه اعتراضات مردمی و ضد حکومتی در سراسر ایران بود.

این اعتراضات به دنبال انجام مجدد سهمیه بندی بنزین در ایران و افزایش ۲۰۰درصدی قیمت بنزین در ۲۴ آبان ۱۳۹۸آغاز شد که به مدت ۷ روز تا ۳۰ آبان دامه داشت، اعتراضات ابتدا مسالمت آمیز بود و به تدریج بعد از سرکوب خشن و قهری نیروهای امنیتی و سپاه، معترضان جسورتر شدند و از خود دفاع کردند. اعتراضات در شهرهای مشهد، تهران، اهواز، کرمانشاه، سنندج، جوانرود، مریوان، ارومیه، بوکان شروع، و سپس به سرعت به شهرهای دیگر کشیده شد که بیش از 100 شهر را در برگرفت.

اعتراضات، نخست در واکنش به گران شدن بنزین آغاز شد و سپس حکومت جمهوری اسلامی و رهبران روحانی و کل نظام را نشانه رفت.

تصاویر فراوانی که توسط شهروندان گرفته شد نشان می ‌دهد که نیروهای امنیتی، سپاه پاسداران ‌و بسیج با استفاده از سلاح های جنگی به صورت مستقیم و هدفمند به سوی مردم تیر اندازی کرده اند. عفو بین الملل در گزارشی که مبتنی بر تحقیقات چند ماهه بوده ذکر می ‌کند که همه قربانیان بر اثر گلوله های مرگبار که اغلب به سر و بالا تنه قربانیان شلکیک شده به قتل رسیده اند و این امر نشان می‌ دهد که هدف آنها شلیک به قصد کشتن بوده است.

در یک مورد در شهرستان ماهشهر تصاویر نشان می‌دهند که نیروهای سپاه پاسداران با سلاح های نیمه سنگین مانند دوشکا و تیربار مردم را هدف قرار می‌دهند. بعدا‌ً هم شروع به بازداشت وسیع در این منطقه و همچنین در سراسر ایران و ناپدید سازی و شکنجه کردن که کشته شدن تعداد زیادی از معترضان را در پی داشت.

در همین رابطه، خبرگزاری رویترز در روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ تعداد کشته ‌شدگان را بر اساس دریافت آمارها و اذعان سه مقام وزارت کشور که خواسته‌ اند نامشان فاش نشود، حدود ۱۵۰۰ تن در ۱۹۰ شهر اعلام کرد که تا کنون اسامی ۵۴۷ تن از آن‌ها مشخص شده‌است. تعداد کشته‌ شدگان در استان تهران حداقل ۴۰۰ نفر، در خوزستان حداقل ۲۴۰ نفر، در کرمانشاه حداقل ۳۲۰ نفر، در اصفهان حداقل ۱۲۰نفر ، در فارس حداقل ۲۷۰ تن و در البرز (کرج) حداقل ۱۰۰ نفر می‌ باشد.

بر اساس این گزارش، علی خامنه ‌ای چند روز پس از آغاز اعتراضات، مسئولین امنیتی ارشد و سایر مقامات دولتی را جمع کرده و به آن‌ها دستور داده تا هر کاری از دستشان بر می‌آید برای متوقف ساختن آن‌ها و بقتی نظام انجام دهند.

حالا دیگر مردم، آبان ماه جعلی رژیم را رسوا کرده اند و سند آبان ماه خود را با خون خود برای اتحاد در برابر ظلم مُهر کرده اند.

آبان ماه دیگر، ماه ترس رژیم است، آبان ماه روز همبستگی مادران جان باختگان، چه مادارانی که عزیزان خود را در اعتراضات آبان ماه از دست داده اند و چهآنهایی که مثل مادر رامین حسین پناهی و مادر زانیار و لقمان مرادی و مادر ستار بهشتی که فرزندانشان اعدام و یا زیر شکنجه جان باختند و یا مادران کولبران که برای یک لقمه نان به قتل رسیده اند.

جمهوری اعدام (نامی که مردم برای رژیم انتخاب کرده اند ) دیگر از آبان و آبان های پیش رو هراس دارد.


AM:10:28:19/10/2020
‌ ‌ 302 ‌‌بار دیده شده‌‌