تریبون های حکومتی نماز جمعه یکی از دستگاه های پروپاگاندای جمهوری اسلامی ایران است

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- به سبب فقدان رسانه های مستقل در ایران و فشار نهادهای امنیتی بر فعالین این عرصه و فشار بر فعالان شبکه های اجتماعی، سانسور، سرکوب و بازداشت، رسانه های حکومتی به مُبلغ و پروپاگاندای رژیم جمهوری اسلامی در داخل و خارج مبدل شده اند.

بسیاری از رسانه ها در داخل عمدتن به ماشین تبلیغ و پروپاگاندای حاکمیت تبدیل شده اند و از ماموریت اصلی خود به دور، و در راستای بقا و سیاست های رژیم جمهوری اسلامی گام بر می دارند.

دستگاه های پروپاگاندا در سایه ی حاکمیت ایران، از صداوسیمای حکومتی گرفته تا شبکه های مختلف ماهواره ای وابسته داخلی و خارجی، تریبون های نماز جمعه، نهادهای به اصطلاح آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، تربیت مبلغان در راستای تبلیغ برای حاکمیت و اعزام آنان به دیگر مناطق داخلی و خارج از مرزها، دایر کردن موسسات و نهادهای مذهبی از جمله "جامعه المصطفی العالمیه" از مواردی هستند که با صرف هزینه های میلیاردی با هدف بقای نظام تلاش می کنند.

ماشین تبلیغ و پروپاگاندای رژیم جهموری اسلامی تنها مختص به رسانه های داخلی و یا نوشته های مکتوب، مصوت و صداو سیما و غیره نیست. حوزه های دینی، مساجد، آیین های مذهبی و ده ها مورد دیگر نیز در قالب و چارچوب تبلیغی برای رژیم ایران قرار می گیرند، البته با اختیارات و حمایت های بیشتر و صرف هزینه های میلیاردی.

نماز جمعه و امامان جماعت که نماینده ی علی خامنه ای در استان ها و شهرستان های مختلف ایران هستند، یکی از ده ها و صد ها مورد  از دستگاه تبلیغی برای حاکمیت محسوب می شوند.

پس از انقلاب مردم ایران و استقرار رژیم جمهوری اسلامی در سال ٥٧ خورشیدی، خمینی تنها پس از چند  ماه از گذشت این رژیم جعلی، دستور برپایی نخستین نماز جماعت را در ٥ مرداد ١٣٥٨ صادر کرد.

حال با گذشت بیش از ٤٠ سال از حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی در ایران، نماز جماعت به عنوان بخشی از دستگاه عریض و طویل حاکمیت بوده که زیر نظر و تحت مالکیت و حمایت علی خامنه ای قرار دارد و سالیان متمادی است که با تشکیل "ستادهای نماز جمعه" به پروپاگاندا برای حفظ و بقای حاکمیت ایران از هیچ تلاش و کوششی فروگذاری نکرده و نخواهد کرد.

در این میان شورای سیاست گذاری ائمه ی جمعه پیش از برگزاری نماز جمعه در هر هفته که در مراکز استان ها، شهرستان ها و روستاهای ایران برگزار می شود، چارچوب مواضع و مواردی را که باید امامان جماعت در مورد آن صحبت نمایند، تایین و به آنها ابلاغ می شود و موارد ابلاغ شده همگی در راستای حفظ نظام و تلاش برای برقراری رابطه ی مردم با حاکمیت است، این مورد هم طی سال های اخیر کمرنگ شده و ماهیت کلی نظام برای شهرندان ایرانی روشن و ملموس شده است.

تریبون های نماز جمعه و امامان جماعت به عنوان نمایندگان علی خامنه ای، صرفن انعکاس دهنده ی مواظع راس حاکمیت و نظام تلقی شده و از این رو نماز جمعه به عنوان یکی از اساسی ترین ارکان تبلیغی نظام مبدل گشته، تا یک مکان برای عبادت.

نماز جمعه و یا دیگر نهادهای مذهبی که تحت نظارت مستقیم  دفتر علی خامنه ای هستند، علاوه بر دریافت هزینه های میلیاری جانبی، مالکیت شرکت ها و کارخانجات متعدد، زد و بندهای درون جناحی و غیره، دارای ردیف بودجه نیز هستند. در این میان، این اماکن هیچ نوع مالیاتی پرداخت نمی کنند و کسی حق حسابرسی از آنان را ندارد و خود این نهادها نیز دارای چرخه ی حسابرسی شفاف و روشنی نیستند. 

تا کنون هیچ گزارش کامل، جامع و شفافی از حقوق های سرسام آور امامان جماعت دفاترهای مرتبط و غیره در هیچ رسانه ای منتشر نشده و نخواهد شد و چرخش های مالی آنان همچون دیگر دزدی های کلان در سایه رژیم جمهوری اسلامی مسکوت، و به عنوان رازی سر به مُهر مانده است.

با این وجود، در نزدیک به هزار نقطه از ایران، تریبون های نماز جماعت به دست نمایندگان علی خامنه ای سپرده می شوند. خطبه های نماز جمعه در مراکز استان ها به صورت مستقیم پخش، و اگر در شهرستان های دیگر امکان پخش مستقیم نباشد به صورت رادیویی پوشش داده خواهند شد و جراید، روزنامه ها و دیگر رسانه های وابسته نیز موظف به انتشار و پخش آن هستند که همگی به عنوان منابع تبلیغی و پروپاگاندای رژیم جمهوی اسلامی و در راستای بقای این رژیم در داخل و خارج فعالیت می کنند.

PM:02:24:23/11/2020
‌ ‌ 146 ‌‌بار دیده شده‌‌