سود معادن به جیب كردستانی‌ها نمی‌رود

تنها سود استان از معادن، اشتغالزایی برای یک نفر به عنوان نگهبان معدن است و بقیه کردستانی ها از سود معادن بی بهره اند.

آسونیوز: به گزارش آژانس خبری موکریان، كردستان با ذخایر معدنی فراوان، بیش از 600میلیون تن اندوخته معدنی در 340 واحد معدنی دارد و گفته می‌شود كه 18 نوع ماده معدنی در این واحدها وجود دارد. با این حال از آنجا كه مساحت كمی از كردستان و دیواندره مورد عملیات اكتشافی قرار گرفته است، این استان و به‌ویژه دیواندره ‌درصد پایینی از ذخایر معدنی را نسبت به معادن كشور در اختیار دارد، اما با اكتشاف مناطق مختلف استان، مطمئنا معادن بیشتری كشف و ثبت می‌شود. این موضوع درحالی است كه اكنون سود معادن به جیب دیواندره‌ای‌ها نمی‌رود.

با فعال كردن معادن و فراوری مواد معدنی می‌توان مشكل بیكاری را از كردستان زدود یا حداقل آن را كمرنگ كرد كه البته برای فعال كردن این معادن، به همت مضاعف دولتمردان و همچنین سرمایه‌گذاران نیاز است، چراكه هریك به‌صورت مساوی می‌توانند در این موضوع نقش ایفا كنند.كردستان با وجود برخورداری از منابع غنی طبیعی مانند طلا و آهن، همواره در فراوری محصولات با مشكل مواجه بوده و به بیان روشن‌تر، به دلیل نبود كارخانه‌‌های صنایع تبدیلی در استان خام‌فروشی در منابع كردستان شكل گرفته است كه از این موارد می‌توان به خام‌فروشی در معادن اشاره كرد.

فعالیت معادن به موازات افزایش ساخت‌و‌ساز

یك فعال اقتصادی استان اظهار می‌كند: از آنجا كه بیشتر مصالح مصرفی در ساختمان‌سازی از معادن تأمین می‌شود، افزایش ساخت‌و‌سازها می‌تواند معدن‌های بیشتری را فعال كند.وی ادامه می‌دهد: موضوع مهم در این میان این است كه قبل از برداشت و بهره‌برداری، باید به نكاتی از جمله حفظ محیط‌زیست و جلوگیری از هدردادن ذخایر معدنی، توجه ویژه‌ای صورت گیرد.وی می‌افزاید: كشورهای همسایه ایران درحال توسعه هستند كه یكی از این كشورها عراق است. وجود مرز مشترك كردستان ایران و اقلیم كردستان عراق برای معادن ما ظرفیت مهمی محسوب می‌شود، چراكه بخش‌هایی از این اقلیم درسال‌های اخیر از نظر ساخت‌و‌ساز پیشرفت چشمگیری داشته است و اكنون نیز درحال توسعه است.وی عنوان می‌كند: كردستان ذخایر قابل توجه معدنی دارد و سنگ‌های تزئینی با تنوع فراوان در رنگ، شاخص‌ترین ماده معدنی در منطقه را تشكیل می‌دهند و با بازاریابی مناسب و تكمیل برخی زیرساخت‌ها، می‌توان صادرات سنگ‌های فراوری شده را به‌راحتی انجام داد.

فراوری در استان‌های شرقی
این فعال اقتصادی اظهار می‌كند: سنگ‌های خام معادن كردستان به استان‌های شرقی حمل می‌شود و بعد از فراوری دوباره به مرز كردستان انتقال داده می‌شود تا به عراق صادر شود.وی می‌افزاید: تنها سود كردستان از این معادن، اشتغالزایی برای یك نفر به عنوان نگهبان معدن است و بقیه كردستانی‌ها از سود معادن بی‌بهره‌‌اند.وی ادامه می‌دهد: بیشتركارخانه‌هایی كه ماده معدنی را تبدیل می‌كنند، مواد اولیه خود را از چند معدن كوچك تهیه می‌كنند. پس با تشكیل تعاونی‌های بزرگ، می‌توان فراوری مواد معدنی را كه بازار خوبی دارند، ازسوی بومی‌های استان آغاز كرد.وی همچنین با اشاره به نقش دولت در این زمینه می‌گوید: دولت می‌تواند با مشاركت در این تعاونی‌ها یا تسهیل در ارائه مجوزهای لازم، فضایی را فراهم كند كه سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری در استان داشته باشند.

تسهیلات ارائه شود
یك شهروند دیواندره‌ای نیز اظهار می‌كند: چند نفر را می‌شناسم كه معدن ثبت شده دارند و تعدادی از آنان تلاش می‌كنند كه این معادن را درقبال دریافت مبالغی، به دیگران واگذار كنند. همچنین تعداد دیگری از این افراد نیز به دنبال سرمایه‌گذارانی هستند كه قصد دارند به‌صورت مشاركتی كار كنند.وی با اشاره به مشكل واگذاری معادن به افراد ناتوان ادامه می‌دهد: افرادی كه معادن را در دیواندره ثبت كرده‌اند، نه تنها توانایی مالی برای تبدیل مواد معدنی ندارند، بلكه توان استخراج معدن را نیز ندارند. وی ضعف مدیریت معادن را از مشكلات اساسی در استان و دیواندره می‌داند و می‌گوید: بهتر است به این افراد كمك شود تا به‌تنهایی یا به‌صورت تعاونی، نسبت به استخراج این معادن اقدام كنند و سرمایه‌گذاران دیگری نیز در كردستان به فراوری آن بپردازند.
وی می‌گوید: اگر دولت برای خرید ماشین‌ها و وسایل موردنیاز تسهیلاتی را دراختیار معدنداران قرار دهد، بسیاری از مشكلات موجود در این بخش در استان رفع می‌شود. وی ادامه می‌دهد: مسئولان برای جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی، ایجاد صنایع فراوری و به دنبال آن راه‌اندازی صنایع وابسته، ابتدا باید اندوخته‌های معدنی موجود را شناسایی و ارزیابی كنند تا بتوان به‌گونه‌ای واقع‌گرایانه، با جلب مشاركت سرمایه‌گذاران و ساخت كارخانه‌های فراوری، زمینه جلوگیری از خروج مواد معدنی خام را فراهم كرد.

لزوم ایجاد كارخانه تبدیلی
یكی دیگر از شهروندان دیواندره‌ای می‌گوید: در این منطقه منابع طبیعی و خدادادی زیادی وجود دارد كه اگر فعال شود، هم ازنظر اقتصادی به صرفه است و هم در زمینه اشتغال تحول شگرفی ایجاد می‌كنند. ویادامه می‌دهد: درحالی كه این منابع پیش چشم ماست، اما چمدان را به قصد كارگری در كارخانه‌های استان‌های صنعتی می‌بندیم و این موضوع فشار روحی زیادی به جوانان ما وارد می‌كند.وی می‌افزاید: چرا باید محصولات معادن ما به‌صورت خام از استان خارج شود و هزاران نفر از آن بهره‌ببرند درحالی كه كردستانی‌ها به‌عنوان صاحبان اصلی این معادن، باید برای یافتن شغل هزاران كیلومتر از خانه دور شوند؟ نویدی ادامه می‌دهد: سرمایه‌داران بومی فراوانی داریم كه به طرح‌های خود در خارج از استان و كشور افتخار می‌كنند، اما مایل به سرمایه‌گذاری در استان خود نیستند.
وی عنوان می‌كند: این سرمایه‌داران احساس تعلق ویژه‌ای به استان خود ندارند و این موضوع جای تأسف دارد. از دولت درخواست می‌كنیم كه در بخش صنایع تبدیلی كردستان سرمایه‌گذاری یا سرمایه‌گذارانی را معرفی كند تا مردم كردستان هم بتوانند از این معادن بهره ‌ببرند.وی عنوان می‌كند: با مطالعه توانمندی‌های معادن دیواندره می‌توان معادنی را كه ذخیره و بازار خوبی دارند، شناسایی و یك كارخانه تبدیلی با ظرفیت بالا ایجاد كرد.وی اضافه می‌كند: به این‌ترتیب می‌توان مواد چند معدن را تجمیع و در یك كارخانه تبدیل كرد. فعال‌سازی معادن، توسعه را با خود به كردستان می‌آورد و بیكاری، فقر و آسیب‌های اجتماعی را تضعیف می‌كند.

مراحل اخذ مجوز معدن
رئیس صنعت، معدن وتجارت دیواندره با اشاره به مراحل ثبت بهره‌برداری از معادن اظهار می‌كند: برای ثبت یك معدن چند مرحله باید طی شود كه در مرحله نخست، ثبت محدوده ضروری است.وی ادامه می‌دهد: برای این كار، كارشناسان این سازمان محل را بررسی و محدوده معدن را مشخص می‌كنند. در مرحله دوم نیز توانایی مالی و فنی فرد متقاضی نیز بررسی می‌شود كه این شاخص براساس نوع ماده معدنی و مقدار آن متفاوت است.وی می‌افزاید: بعد از طی كردن این 2مرحله، فرد پروانه اكتشاف می‌گیرد و دراین مرحله فقط فعالیت‌های اكتشافی انجام می‌دهد و حق بهره‌برداری از معدن را ندارد. در این مرحله، ذخیره احتمالی معدن كارشناسی و براساس ذخیره معدن، پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود.

معادن دیواندره
رئیس صنعت، معدن وتجارت دیواندره با اشاره به تعداد معادن این شهرستان اظهار می‌كند: در دیواندره 16 معدن به ثبت رسیده كه تنها 2 مورد آن فعال است و 14مورد دیگر فقط ثبت شده است و استخراجی از آنها انجام نمی‌شود. وی عنوان می‌كند: معادن غیرفعال به دلیل نداشتن توان مالی افراد ثبت‌كننده، غیرفعالند و آن 2معدن دیگر نیز از طریق یك شركت تعاونی ثبت و به یك غیربومی واگذار شده است و اكنون مشغول استخراج هستند. وی ادامه می‌دهد: درسال‌های اخیر معادن دیواندره به افراد غیرفنی در این حوزه واگذار شده كه سرمایه لازم را نیز برای فعال كردن معدن ندارند. این موضوع مشكلی اساسی در حوزه معادن این شهرستان است.صفیاری می‌افزاید: معادن دیواندره بیشتر انواع سنگ و ماسه كوهی است كه سنگ‌های استخراج شده از این معادن، مستقیم به خارج از استان حمل می‌شود.وی با اشاره به اقدام‌های انجام شده در زمینه فراوری معادن ادامه می‌دهد: برای فعال‌سازی و فراوری معادن، نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هستیم.

راه اندازی کارخانه سیمان دیواندره

رئیس صنعت، معدن وتجارت دیواندره، از حضور یک سریمایه گذار بومی در آینده ای نزدیک در این شهرستانبا هدف راه اندازی کارخانه سیمان خبر می دهد.وی ساخت این کارخانه  به 700 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد که مراحل دریافت مجوز  آن به پایین رسیده است و بزودی سرمایه گذار کار خود را آغازخواهد کرد.وی ادامه می دهد: معدن مورد استفاده این کارخانه نیز ثبت محدوده شده است بعد از تاسیس کارخانه پروانه بهره برداری آن نیز صادر می شود.وی اضافه می کند: حدود 12 سال پیش برای سرمایه گذار دیگری مجوز صادر شده بود اما با توجه به اینکه این سرمایه گذار در چند سال نتوانست پیشرفتی چندانی در طرح داشته باشد،مجوزش لغو و برای سرمایه گذار جدیدی صادر شده است.

گزارش از هیوا محمدپور


AM:10:09:03/12/2015
‌ ‌ 1443 ‌‌بار دیده شده‌‌