فعالان رسانه‌ای و توسعه فرهنگی در کردستانبسی کاروان زین کاروانسرا بگذشت

 کاروان شما نیز بگذرد


معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیدر جشنواره مطبوعاتی استان کردستان حضور یافت، حضوری که بسیاری از فعالان حوزه رسانه در استان و به ویژه مطبوعاتی محلی استان انتظار داشتند که بسیاری از مسائل و مشکلات این حوزه در استان را برطرف کنند اما نتیجه‌ای چندان در بر نداشت. 


کمرنگ شدن نقش رسانه‌ها در توسعه پایدار فرهنگی در کردستان


در این مقال کوتاه برآنیم که چند نکته‌ای را در این حوزه جهت تنویر افکار عمومی در چند سطری عنوان کنیم.کردستان سال‌هاست که پسوند استان فرهنگی و هنری را یدک می‌کشد پسوندی، بس بزرگ؛ اما در واقعیت برای ارتقا و حفظ این پسوند اقدام مناسبی در این خصوص صورت نگرفته و متاسفانه ضعف‌های زیرساختی فرهنگی مانع توسعه فرهنگی شده است و در این میان رسانه‌های محلی و بومی استان در قالب خبرگزاری‌ها، نشریات سراسری، هفته‌نامه‌های محلی این رسالت بزرگ را با تمام کمی و کاستی‌ها بر دوش کشیده‌اند تا بعد فرهنگی و هنری استان ماندگار شود.


نقش رسانه در توسعه


امروزه جامعه‌ای توسعه یافته تلقی می‌شود که بتواند در کنار شاخصه‌های اقتصادی بر معیار آموزش و اطلاعات و در حقیقت عنصر دانایی اجتماعی تاکید کند. در چنین جامعه‌ای، رسانه‌ها به ویژه مطبوعات با تولید و توزیع مطلوب اطلاعات، نقش زیادی در بالا بردن آگاهی‌های گوناگون و ضروری به عهده می‌گیرند و جامعه را در نیل به تعالی و ترقی همه جانبه یاری می‌کنند.

اگر معضلات جامعه را به خوبی بشناسیم و اهمیت فناوری را در حل مشکلات در نظر بگیریم کمبودهای فکری، دیدگاه‌های غلط و موانع مفهومی و فرهنگی که وجود دارد را می‌توان به جامعه معرفی کرد. در این بین رسانه ها عملا در توسعه پایدار جوامع نقش بسیار مهمی برعهده دارند و به عنوان نیروی محرکه در رشد و توسعه فرهنگی جامعه، عامل مهمی به شمار می‌آیند. اگر بخواهیم در کشور و استان کردستان توسعه یا پیشرفتی اتفاق بیفتد، باید مزیت ها و ضعف‌های فرهنگی خودمان را بشناسیم.

توسعه، به آموزش و آگاه سازی و آماده کردن افکار عمومی برای بهره‌برداری از امکانات مادی و معنوی نیاز دارد. در این میان نقش رسانه‌ها به ویژه مطبوعات به عنوان یکی از پارامترهای مهم توسعه فرهنگی آشکار می‌شود و در جامعه با کارکردهای اطلاع رسانی، آموزشی، تفریحی و سرگرمی خود، به توسعه همه جانبه کمک می‌کند.

 

آنچه که در این میان بسیار حائز اهمیت است مشکلات و موانع پیش‌روی این قشر کم توقع در استان است، که نیاز است در این خصوص راهکارهایی در استان ارائه شود در چند سال گذشته بر اساس آمارهای اعلام شده اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی  تعداد نشریات استانی چیزی بالغ بر 48مورد بوده است اما اکنون این آمار را می‌توان با یک حساب سرانگشتی بررسی کرد.که این نشان دهنده وضعیت نشریات و رسانه‌های استان است فعالان رسانه‌ای در استان کسانی هستند، که با عشق و بدونه هیچ چشم داشتی وارد عرصه شده‌اند تا برای توسعه و آبادانی این مرزوبوم قلم فرسایی کنند اما امروز موانعی را در پیش روی دارند.


آسیب‌های مطبوعات کردستان


در سفر شما نشریات محلی انتظار داشتند که شما با محیط کار نشریات محلی هم آشنا شوید اما گویا تنها از چند مکان که تنها با سخنرانی و حرفهای معمولی سپری شد سفری که می‌توانست نقطه عطفی در توسعه مطبوعات استان باشد.


برخوردهای سلیقه‌ای با مطبوعات استان یکی از مشکلات اساسی فعالان این عرصه است که متاسفانه شماهم به عنوان متولی و حامی مطبوعات در این سفر نتوانستید برای کاهش برخوردهای سلیقه‌ای اقدامی انجلم دهید و همانطو ر که از جسله هم اندیشی شما با سرپرستان نشریات در استان پیداست شما نیز جامعه خبری را نادیده گرفته‌اید زیرا براساس مصاحبه‌های قبلی شما هر سرپرست و مدیر مسئولی نمی‌توان به عنوان خبرنگار محسوب کرد که می‌بایست نشست خبری را در میان اصحاب رسانه استان برگزار می‌کردید تا از نزدیک تمام دغدغه‌های این قشر را می‌شنیدید اما چنین نشد.


آگاهی قربانی آگهی


در این سفر بیشتر به مسائل حوزه اقتصاد رسانه در استان توجه شده است که جای تقدیر و تشکر دارد اما باید به عرض برسانم که متاسفانه با این شیوه آگاهی؛ قربانی آگهی» می‌شود و به دلیل برخی موارد که در این مقال نمی‌گنجد کیفیت محتوایی نشریات محلی رو به انزوال است و نیاز به آسیب شناسی است تا بتوانیم به سمت توسعه در استان گام برداریم.


مسئله‌ای دیگر که می‌تواند از مشکلات رسانه‌ای در استان باشد خودسانسوری است، مسئله‌ای که سبب شده مخاطبان از نشریات گریزان باشند و این بنابر وجود فضایی نامناسب در این حوزه است لذا انتظار می‌رود‌که در راستای بالا بردن سطح کمی و کیفی نشریات در استان تلاش شود.


چتر حمایتی

نبود چتر حمایتی برای خبرنگاران نیز یکی دیگر از مشکلات این صنف در کردستان است که متاسفانه در این زمینه خانه مطبوعات نمی‌تواند جوابگوی مشکلات باشد و دربرخی موارد نیز خانه خود درد مضاعفی بر پیکره جامعه رسانه‌ای در استان بوده و هست و در این خصوص نیز نیازاست که در اساسنامه خانه مطبوعات تغییراتی ایجاد شود.

 


AM:08:50:18/02/2016
920 بار دیده شده‌‌