بیکاری در شهرهای کردستان همچنان روند افزایشی دارد

بیکاری در شهرهای کردستان همچنان روند افزایشی دارد

تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ آمارهای ضد و نقیض و مجهولی از وضعیت بیکاری در مناطق کردستان موجب توجیه مسئولین محلی و استانی در خصوص رفع موانع کار شده و این امر سبب عدم فعالیت عملی و میدانی مسئولان در جهت رفع موانع و معضلات موجود میبآشد.

توجه و رسیدگی به معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است و شناخت مشکلات بازار کار و رفع آنها و همچنین اتخاذ برنامه ای جامع و تدابر و سیاستهای درست برای رفع معضلات آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انتشار آمارهای ضد و نقیض بیکاری در مناطق کردنشین سبب شده تا که خود مسئولین حکومتی از این مسئله جهت بهره برداری های شخصی سوء استفاده نمایند. گزارشهای مرکز آمار ایران، سرشماری های مکرر و موردی در حوزه اشتغال، نگاه صرفا سیاسی و امنیتی به منطقه کردستان موجب شده تا فقدان زیر ساختهای اقتصادی در شهرهای کردستان روز بروز فراگیرتر شود.

به اذعان برخی از نمایندگان کردستان در مجلس، آمار بیکاری در کردستان به بیش از 30 درصد است و اگر آمار بیکاری جامعه زنان و افراد تحصیلکرده را نیز به این مقوله اضافه کرد، به بالغ بر 50 درصد هم خواهد رسید. در حالی جوانان کورد از معضل بیکاری رنج میبرند که پیامدها و عواقب ناشی از آن مستقیما به خانواده برمیگردد و معضل طلاق و اعتیاد و غیره دامنگیر آنان میشود. ناگفته نماند که آمارهای غیر رسمی به مراتب واقعیت بیشتری از روند بیکاری گسترده و سیستماتیک در کردستان را نشان میدهد.

در حالی در شهرهای کردستان هر روزه شاهد افزایش روند بیکاری هستیم که مناطق کورد نشین دارای بیشترین معادن زیر زمینی، نفت، گاز، طلا، دارای کشاورزی مستعد و نیروی جوان و کارآمد و غیره است. جوانان جویای کار در مناطق کردنشین به علل مختلف از جمله فقدان کار و عدم برنامه ریزی دولت در اجرای اشتغال زایی، بلاجبار به دیگر شهرها و استانهای ایران کوچ میکنند.

در میان خیل بیکاران در کردستان، فارغ التحصیلان را با مدارک تحصیلی دانشگاهی و حتی دکتری میتوان مشاهد کرد. که ناچارا با مدرک فوق لیسانس و دکتری به کارهایی اشتغال دارند که هیچگونه همخوانی با رشته و مدرک تحصیلی آنان ندارد. از نمونه های بارز این مهم را میتوان به یک شهروند کورد با هویت " شفیعی" با مدرک دکترای عمران اشاره کرده که، برغم داشتن بیش از 30 مقاله... تخصصی در وزه عمران و شهرسازی به رفتگری در شهرداری کرمانشاه مشغول بکار است. و یا جوانانی که با مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد بلاجبار به کولبری روی آورده و در این را گاها جان خود را نیز از دست میدهند.742 بار دیده شده‌‌


PM:04:00:11/10/2018