درلایحه بودجه سال 98 خورشیدی بودجه سپاه و وزارت اطلاعات افزایش یافته است

 درلایحه بودجه سال 98 خورشیدی بودجه سپاه و وزارت اطلاعات افزایش یافته است

ن/ آرام محمدی
رقم کل بودجه ای که دولت به مجلس ارائه داد، رقم 1700 هزار میلیارد تومان را نشان میدهد. در حالی که بودجه کل سال 1398 خورشیدی به مجلس تحویل شد که شرایط و وضعیت کنونی اقتصاد ایران بسیار نامناسب، بحرانی و شکننده است. در لایحه بودجه سال آینده ایران، ضمن کم کردن بودجه ارتش، بودجه سپاه و وزارت اطلاعات افزایش یافته است. بر پایه اخبار و گزارشات رسانه های حکومتی، بودجه ارتش، وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح رژیم از بودجه سال 98 کم شده و در مقابل بودجه سپاه و وزارت اطلاعات و بسیج افزایش یافته است. در شرایطی بودجه سپاه و نهادهای امنیتی روبه افزایش است که، بودجه کارمندان 20 درصد افزایش داشته و از افزایش بودجه های پیش بینی شده برای آموزش، رفاه اجتماعی و بهداشت و غیره خبری نیست.

در سال آینده خورشیدی، بودجه ارتش 8 درصد کمتر شده است. بدین معنا که از بودجه 111 هزار میلیارد تومان به 102 هزار میلیارد تومان تقلیل یافته است. این بودجه در قیاس با سال گذشته قریب به 10 درصد کاهش دارد. بودجه وزارت دفاع رژیم از 6 هزار و 800 میلیارد تومان به 3 هزار و پانصد میلیارد تومان کاهش پیدا کرده و این در حالی است که، بودجه سپاه از 20 هزار میلیارد تومان به 25 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است، یعنی در سال آینده نزدیک به 25 درصد بودجه سپاه افزایش را نشان میدهد. در این میان سهم قرارگاه موسوم به خاتم النبیا که به عنوان یکی از بزرگترین بازوهای اقتصادی سپاه، و در عین حال مافیای اقتصادی، 335 هزار و 800 میلیون تومان را نشان میدهد و ستاد مشترک سپاه نزدیک به 225 هزار میلیارد می باشد.

در شرایط که بار مشکلات متعدد و مضاعف اقتصادی بر دوش اقشار مختلف جامعه سنگینی میکند و هر ورزه شاهد گرانی و تورم لجام گسیخته در ایران هستیم، بودجه سپاه و نهادهای امنیتی افزایش میآبد. همچنین بودجه سازمان بسیج که در سال 97 خورشیدی 1300 میلیارد تومان بوده است در بودجه سال آینده 2 درصد روند افزایشی را نشان میدهد. به گفته تحلیلگران و کارشناسان مسائل اقتصادی، در زمان تقدیم بودجه به مجلس، و افزایش چشمگیر بودجه نظامی سپاه، از شرکتهای متعدد داخلی و خارجی که در اختیار سپاه میبآشد، سخنی به میان نخواهد آمد و به درآمدهای میلیاردی سپاه که از کانالهای مختلف اخذ خواهد شد، واکنشی نشان داده نمیشود.

در همین ارتباط، به گفته یک نهاد بین المللی استراتژیک مستقر در لندن، سپاه پاسداران بر دارائیها و اموال بیشماری خارج از بودجه تسلط دارد و بر هیمن اساس و با بکار گیری توان اقتصادی و نظامی و اعمال نفوذ خود خواهد توانست ضمن تاثیر گذاری بر لایحه  و مصوبات بودجه، امکانات و توان مالی خود را نیز گسترش و افزایش دهد.

نمایندگان مجلس نهم و دهم، طی توافقی کلی و با تنظیم تفاهم نامه ای در تیرماه سال 1394 خورشیدی، دستورالعملی را مبنی بر افزایش بودجه نظامی ایران صادر کردند. بر همین اساس، دولت موظف و مکلف است تا که هرساله حداقل 5 درصد بودجه نظامی کشور را افزایش داده و تمام تلاش خود را در جهت تقویت بنیه نظامی کشور بکار گیرد و در راستای توسعه، تولید و گسترش برنامه موشکی نیز گام بردارد.

از طرف دیگر و با توجه به گزارش "آی. اچ. اس- مارکت" بودجه نظامی بیشتر کشورهای جهان افزایش یافته است و ایران در قیاس با اسرائیل و کانادا و در مقایسه با 10 سال گذشته خود، دارای افزایش چشمگیر بودجه نظامی بوده است. احتمالا یکی از اهداف افزایش بودجه نظامی سپاه، تلاشی در راستای افزایش ارسال تسلیحات و اداوت نظامی به نیروهای تحت حمایت خود در خارج از مرزهای ایران می باشد و این مهم، نشان از فعالیت گسترده اقدامات تروریستی ایران در جهان و بی ثبات کردن منطقه است.

در همین راستا، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در بخشی از سخنان خود در حین ارائه لایحه بودجه به مجلس اعتراف کرد که، بالاترین سود اقتصادی را دلالان میبرند و کمترین هزینه را در خصوص پرداخت مالیات متحمل میشوند. دلالان کلان اقتصادی در بازار نفت، گاز، سکه و ارز به نوعی وابسته به خود حکومت و ارگانهای بانفوذ هستند. اما شاید اظهارات روحانی به دلالان، افراد حکومتی و آقازداده ها می باشند که در خلع هزار توی قانون بالاترین و بیشترین منفعت را میبرند. البته نوک پیکان سخنان روحانی در جهت عدم پرداخت مالیات بنگاه ها، به سمت مکانهای زیارتی و همچنین مراکز دینی و مذهبی است که علاوه بر عدم پرداخت مالیات، بودجه های قانونی و فراقانونی میلیاردی دریافت میکنند.

هر چند در این بازی و کارزار اقتصادی، سوای از مقصر، مردم هستند که در این افول اقتصادی بیشترین فشار را تحمل میکنند.542 بار دیده شده‌‌


AM:09:33:27/12/2018