فقر اقتصادی در ایران در سایه بی تدبیری مسئولین حکومتی

فقر اقتصادی در ایران در سایه بی تدبیری مسئولین حکومتی

آرام محمدی
آسونیوز
/ با توجه به شرایط کنونی و وضعیت معیشتی شهروندان ایرانی و علیرغم بی توجهی حکام و اذعان و اعتراف مراکز و ارگانهای مرتبط، فشار دوچندان و مضاعف اقتصادی بر دوش شهروندان همچنان سنگینی میکند و سایه فقر اقتصادی و معیشتی را در جای جای و اقصی نقاط ایران میتوان دید. در همین زمینه، کمیسیون تحقیق مجلس در تازه ترین گزارش
و تحلیل خود مبنی بر گسترش فقر و ایجاد بیش از بیش بستر و زمینه آن در ایران، اذعان کرد: میزان فقر در ایران روند افزایش داشته، و برنامه ها و به اصطلاح تلاشهای دولت نیز در این خصوص نتیجه ای در بر نداشته است. در بخش دیگری از این گزارش به پرداخت یارانه 45 هزار تومان به شهروندان نیز اشاره شده است که، هیچ تغییری در روال و معیشت مردم ایجاد نکرده است.

هرچند در این گزارش به قطع یارانه سه دهک از جامعه اشاره نشده است و پرداخت همین یارانه ها یکی از موارد به اصطلاح افتخارات دولت احمدی نژاد و نظام بوده، اما با توجه به روند رو به رشد تورم و گرانی سرسام آور در جامعه و همچنین افزایش نرخ حامل های انرژی، کوچکترین تاثیر مثبتی بر شرایط اقتصادی و زندگی مردم نداشته است. در نگاهی کلی و گذرا مسئله اقتصادی و بی کفایتی دولت در این زمینه، موجب افشا گری و اختلاف فی مابین مسئولین حکومتی نیز شده است، تا جایی که نماینده گان مجلس  به عدم کفایت دولت روحانی و تصویب قوانین ناکارآمد در مجلس اذعان می کنند.

نماینده مردم ملایر در این خصوص ابراز داشت: دولت میبآیست با شفافیت و بدون دخل و تصرف موضوعات و موارد خود را با مردم در میان بگذارد وی همچنین اضافه کرد، منابع دارای سطح مشخصی است، اقتصاد شکننده و روبه افول میبآشد، پروژه ها و طرح های عمرانی نیمه کاره تعطیل شده اند، این کارگزار رژیم همچنین اعلام کرد، علاوه بر مجوز برداشت مبلغ یک میلیارد و 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی و صرف ان در زمینه اشتغال و ایجاد کارگاه های متعدد، متاسفانه این مبلغ صرف موارد غیر ضروری شده است.

همزمان فرشاد مومنی اقتصاد دان و تحلیلگر مسائل اقتصادی بیان داشت: اقتصاد ایران بیمار و بحران اقتصادی کماکان در حال افزایش است و این امر را مرتبط با مسئله زندگی شهروندان دانسته، و افزایش معضلات اجتماعی را ناشی از بحران و شکست در اقتصاد میداند. مومنی در ادامه اظهار داشت، در تمام کشورهای جهان مسئولین از شکست اقتصادی و بحرانهای پیشروی آن درس گرفته و سعی در بسرانجام رساندن معضلات آنر دارند، اما در ایران استراتژی برخورد با مشکلات اقتصادی مستقیما زندگی مردم را هدف قرار میدهد.
قابل ذکر است که، از یک سو، نزدیک به 13 میلیون بیکار، افزایش بیکاران تحصیلکرده به ارتش بیکاران، 19 میلیون حاشیه نشین، گسترش اعتیاد و استفاده از روانگردانها و پائین آمدن سن اعتیاد به کمتر از 13 سال، ترویج مواد مخدر در دانشگاه ها و مدارس، پائین آمدن سن ازدواج و کودک همسری، طلاق، نا امیدی به آینده، خودکشیهای پی در پی بلاخص در میان نوجوانان و جوانان، مهاجرت های اجباری ناشی از فقر و فشار نهادهای امنیتی، فروش اعضای بدن و جوارح، گور خوابی، بلاتکلیفی و ده ها و صدها معضل دیگر، و از طرفی: فساد سیستماتیک و هدفمند اداری و مالی، رانتخواری وابستگان به حکومت، آقازادگان و منسوبان حکومتی، دزدیهای کلان، مافیای اقتصادی و نظامی سپاه و ارگانهای اطلاعاتی و غیره نتیجه تاثیر مستقیم فشار اقتصادی بر خانواده ها و ناکارآمدی دولت، مجلس و نهایتا  عوامل حاکمه بر ایران است...951 بار دیده شده‌‌


PM:07:16:01/01/2019