یاداشت روز/ حملات اسرائیل به مواضع سپاه در سوریه وارد مرحله تازه ای شده است

یاداشت روز/ حملات اسرائیل به مواضع سپاه در سوریه وارد مرحله تازه ای شده است

ن/ آرام محمدی

آسونیوز/ از زمان روی کار آمدن رژیم اسلامی تا کنون، موضع و سیاسیت مداخله جویانه حکام ایران در دیگر کشورها و تهدید جدی برای  کشورهای دیگر، و همچنین بی ثبات کردن منطقه، کماکان در دستور کار و عملکرد مسئولین حکومتی رژیم اسلامی بوده است. قطعا اسرائیل یکی از ده ها کشوریست که رژیم اسلامی بارها و بارها آنرا تهدید به محو کردن و نابودی کرده است. هر چند اظهارات و مواضع اخیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مورد عدم تهدید و یا حمله ایران به اسرائیل به صورت دو پهلو و کاملا متناقض با سخنان دیگر مسئولین دولتی و نظامی ایران بوده، اما حملات گسترده اسرائیل به مواضع ایران بویژه به مقرات و پایگاه های سپاه در سوریه وارد مرحله تازه ای شده است و احتمال وقوع درکیری و نبرد میان دو کشور وجود دارد. نا گفته نماند که علیرغم تهدیدات و هشدارهای همیشگی ایران، سخنان علی خامنه ای در برخی از مجالس، نشان از عدم جنگ مستقیم ایران با اسرائیل است. سیاست رژیم اسلامی مبنی بر مداخله و بی ثبات کردن کشورها، همیشه بر پایه جنگ های نیابتی و روانی و تهدید بوده است. 

در همین راستا و در طی روزهای گذشته، نیروهای ارتش اسرائیل در حملاتی پی در پی، به مواضع و پایگاه های سپاه و نیروهای تحت حمایت سپاه قدس از جمله تیپ های فاطمیون که متشکل از افغانستانی های مقیم ایران بوده، و نیروهایی از حزب الله لبنان و جمعی از نیروهای سوری "تحت نظر بشار اسد" یورش برده و موجب خسارات جانی و مالی فراوانی به این نیروها شده است. در این میان سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، کشته شدن 12 عضو سپاه قدس ایران را در این حملات تائید کرده است. اما تا کنون مسئولین حکومتی و نظامی سپاه به این حملات و خسارات وارده واکنشی نشان نداده اند.

از نکات اهم اطلاع رسانی ارتش اسرائیل مبنی بر آماج قرار دادن نیروهای سپاه در سوریه، این است که برای نخستین بار اسرائیل به صورت رسمی مسئولیت آنرا بر عهده گرفته است و به نیروهای مستقر سپاه و همچنین نیروهای تحت حمایت سپاه و به نیروهای هوادار بشار اسد در سوریه اعلام داشته است که در صورت هرگونه تحرک و یا حمله و موشک پراکنی، حملات اسرائیل به مواضع آنان تداوم خواهد داشت.

با توجه به حملات اخیر اسرائیل به مواضع حکومت ایران در سوریه، کارشناسان سیاسی و نظامی، احتمال وقوع یک جنگ تازه میان ایران و اسرائیل را به دور از انتظار نمی دانند...776 بار دیده شده‌‌


PM:01:19:23/01/2019