انتقاد به عملکرد کارگزاران رژیم اسلامی و نحوه مدیریت بحران در سیل اخیر...

انتقاد به عملکرد کارگزاران رژیم اسلامی و نحوه مدیریت بحران در سیل اخیر...
سخن روز...
ن/ آرام محمدی
آسونیوز/ طبق پیش بینی مرکز هواشناسی رژیم، طی روزهای آتی بویژه روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری موج تازه ای از بارشها برخی از نقاط ایران و کردستان از جمله، کرمانشاه، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، سنندج، ایلام، چهارمحال و بختیاری و دیگر نقاطی که هم اکنون درگیر سیل هستند، را در بر خواهد گرفت.
در این میان عملکرد ضعیف و ناکارآمد نهادهای مرتبط از جمله سازمان مدیریت بحران، حلال احمر و دیگر ارگانهای امدادی، قبل و بعد از سیلاب که تا کنون نیز ادامه دارد، مورد انتقاد شدید رسانها، کاربران شبکه های اجتماعی، شهروندان درگیر با سیل، فعالین مدنی و دیگر اقشار جامعه قرار گرفته است و همچنین نحوه ورود ارگانها و مراکز نظامی که عملا برای سرکوب و ممانعت از هر گونه اعتراض و شورش مردمی به حالت آماده با ش کامل درآمده اند، انتقادات بیشماری را در پی داشته است.
در جریان سیل اخیر و براساس آخرین آمارها، 44 تن جان خود را از دست داده و دستکم 80 نفر دیگر به شدت زخمی شده اند و هزاران نفر آواره و بی خانمان شده اند. اما متاسفانه تا کنون اقدامی جدی در راستای اسکان و ساماندهی آنان صورت نگرفته است و شهروندان به صورت خودجوش به یاری و کمک سیل زدگان شتافته، و با ایجاد کمپین هایی کمک های مردمی را جمع آوری می کنند.
هرچند در این میان، دستگاه قضایی و دیگر نهادهای حکومتی کمک های جمع آوری شده توسط ارگانهای مردم نهاد و فعالین مدنی را به نفع خود ضبط کرده و مانع این اقدام انسانی و بشردوستانه شهروندان شده اند. ناگفته نماند بر خلاف ادعای برخی از کارگزاران رژیم که در شبکه های اجتماعی نیز بازتاب گسترده ای داشته است، سیل روزهای گذشته منجر به خسارات میلیاردی و فراوانی به تاسیسات و زیرساختهای اقتصادی، بخش کشاورزی و دامداری، منازل مسکونی و اداری و غیره شده است.
از انتقادات وارده بر علیه مسئولین حکومتی و نهادهای مربوطه در خصوص جاری شدن سیلابهای اخیر، قطع بی رویه درختان و منابع جنگلی و از میان بردن پوششهای گیاهی در ایران و بلاخص در مناطق شمالی کشور عنوان شده است. ضمنا، مناطق کردنشین و کردستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بلاخص نهادهای نظامی و امنیتی به بهانه های واهی از جمله ایجاد امنیت، با تخریب و آتش زدن تعمدی جنگلها و مراتع، تخریب مناطق کوهستانی وغیره در کردستان، عملا در جهت نابودی اکوسیستم این منطقه گامهای موثری برداشته اند.
از دیگر انتقادات وارده بر عملکرد مسئولین حکومتی، زدو بندهای درون جناحی مبنی بر صدور مجوز ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم و مسیر رودخانه ها بوده است. به عنوان نمونه میتوان به سیل شیراز اشاره کرد و یا دایر کردن کانکس و چادرهای شهروندان زلزله زده در سرپلذهاب و دیگر مناطق کرمانشاه، میتواند حقانیتی بر این ادعا باشد. در طول چهار دهه تسلط رژیم بر ایران، مسئولین و کارگزاران حکومتی در مواجه با تهدیدات طبیعی و حتی غیرطبیعی که خود آنان تا حدود زیادی مسبب این چنین حوادثی هستند، هیچگونه تمهیدات و تدابیری را در راستای پیشگیری و یا اطلاع رسانی به موقع آن صورت نداده اند. درواقع، مسئولیت مستقیم عواقب فاجعه سیل بر عهده رژیم اسلامی است...


591 بار دیده شده‌‌


AM:12:04:30/03/2019