ایران در میان پنج کشور دنیا در زمینه اعدام، در رتبه دوم قرار دارد

ایران در میان  پنج کشور دنیا در زمینه اعدام، در رتبه دوم قرار دارد

آسونیوز/ براساس خبرهای منتشرشده، یک سوم اعدام های جهان در ایران اتفاق می افتد و با 253 اعدام در سال 2018 ، پس از چین رتبه دوم اعدام را در جهان دارا بوده است.

در همین ارتباط، عربستان سعودی با 149اعدام، ویتنام با دست‌کم 85مورد و عراق با 52 مورد اعدام در رده های بعدی قرار دارند.

شمار اعدام‌های ثبت‌شده در ایران در سال 2017 دست‌کم507 مورد بوده است. بر اساس گزارش عفو بین‌الملل در سال گذشته، بیش از نیمی از کل اعدام‌های ثبت‌شده در جهان (بدون احتساب چین)، در ایران انجام شده بود. این آمار در مقایسه با سال 2016، 11 درصد کاهش را نشان می دهد، اما همچنان نسبت به سایر کشورها آمار بالایی محسوب می‌شد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در سال 2018نیز، با وجود کاهش چشم‌گیر شمار اعدام‌ها، ایران کماکان محل اجرای دست‌کم یک‌ سوم کل اعدام‌ها (بدون احتساب چین) بوده است.

از تعداد 253 مورد اعدام که عفو بین‌الملل در ایران ثبت کرده، 160 نفر به اتهام قتل به قصاص محکوم شده‌اند که 155 تن آن‌ها مرد و پنج تن زن بودند.

18 مورد اعدام های ثبت‌شده در ایران به اتهام "محاربه" انجام شده‌، که بر اساس آمارعفو بین‌الملل، شش مورد آن مربوط به "فعالیت‌های سیاسی" بوده است.

در شهریور ماه سال گذشته (سپتامبر 2018) زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی کُـرد در ایران اعدام شدند. این احکام در حالی به اجرا درآمد که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل، خواستار توقف آن شده بودند.

به گفته عفو بین‌الملل، شماری از احکام محاربه برای شهروندان کُرد صادر شده‌ است؛ اما روند دادگاه به‌طور هولناکی به‌‌دور از عدالت بوده و متهمان به وکیل دسترسی نداشتند و اظهار کرده بودند که زیر شکنجه اتهام‌ها را پذیرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دست‌کم 13مورد اعدام های سال 2018 میلادی در ایران با چوبه دار و به‌صورت علنی و در ملاء عام اجرا شده‌ است.

ضمنا،ایران تا کنون واکنشی به گزارش تازه سازمان عفو بین‌الملل نشان نداده‌ است.586 بار دیده شده‌‌


AM:11:06:11/04/2019