اثرات سیل اخیر بر روی زندگی 12 میلیون نفر

اثرات سیل اخیر بر روی زندگی 12 میلیون نفر

آسونیوز/ سیل در دوماه گذشته مشکلات و معضلات زیادی را برای مردم فراهم آورده وشرایط نامناسب و خطرناکی را به وجود آورده است. براساس اطلاعات و گزارش هایی که در این راستا منتشرشده، این سیل بدترین اتفاق طبیعی در 15 سال گذشته در ایران بوده و بیشترین اثرات منفی و مخرب را به بار آورده است.

براساس گزارشی از "ریلایف وب"، این سیل و بالا آمدن آب رودخانه ها، بر زندگی 12 میلیون نفر اثر گذاشته است. کمیسیون اروپا در اینباره عنوان کرد، "سیل اخیر خطرناک ترین پدیده 15 سال گذشته در ایران بوده است. این سیل به دو هزار شهر، ناحیه و همچنین 31 استان رسیده است.

وبسایت بخش اطلاعیه "بنگاه هماهنگی کاروبار انسان دوستانه سازمان بین الملل" اعلام کرد که 2 میلیون نفر درایران، نیاز به کمک های انسان دوستانه دارند و بیش از نیم میلیون نفر آواره شده اند و بالاجبار محل سکونت خود را ترک کرده اند.

همچنین بر اساس گزارشات اعلام شده حکومتی، در چند هفته گذشته، سیل بیشتر از یک میلیارد دلار خسارت مادی به زمین های کشاورزی، ساختمان ها و بناهای تاریخی وارد کرده است.

در همین راستا، وزیر امور خارجه ایتالیا آمادگی خود را برای کمک های انسان دوستانه به مردم آسیب دیده سیل اخیر اعلام کرد. وزارت امورخارجه ایتالیا اعلام کرد که کشورش 40 تن اقلام و لوازم مهم و ضروری را برای مردم آسیب دیده ناشی از سیل را ارسال کرده است.

سایت"ریلایف وب" اعلام کرد که کمیسیون اروپا، یک میلیون ودویست هزار یورو برای کمک به مردم آسیب دیده سیل در ایران در نظر گرفته است.

براساس اطلاعات، تاکنون بالغ بر 76 نفر به دلیل جاری شدن سیل جان خود را از دست داده اند. بخش زیادی از روستاها وشهرها زیان مادی بسیاری دیده اند. بر پایه آمراها و همچنین اظهارات شاهدان عینی، نزدیک به 500 هزار نفر آواره شده اند. این در شرایطی است که خطر سیل در ایران و به خصوص در شرق ایران کماکان ادامه دارد و این خطروجود دارد که استان های شرقی ایران، مثل سیستان و بلوچستان هرمزگان مجددا دچار سیل شوند.

یکی ا مسائل و موادری که در حال حاضر بسیار مورد بحث است، جبران خسارت های ناشی ازسیل است. براساس اخبار و گزارشات منتشره، علی خامنه ای اعلام کرده که نباید از "صندوق توسعه ملی" برای کمک به سیل زدگان برداشت کرد. او گفته در آینده میشود به این صندوق دست زد و از پس اندازاین صندوق برداشت شود. این در حالی است که در طی یک سال گذشته و همچنین در پایان سال 1396 خورشیدی، علی خامنه ای رهبر ایران با برداشت دو و نیم میلیارد دلار از این صندوق جهت "تقویت بنیه دفاعی" موافقت کرده بود.

در همین ارتباط "مایک پمپئو" وزیر امورخارجه آمریکا اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی در عوض خدمت و کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل در ایران، به "مادورو" رئیس جمهور دیکتاتور ونزوئلا کمک رسانی میکند. وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: "در واقع رهبران جمهوری اسلامی دلارهای خود را برای "نیکولاس مادورو" صرف میکنند در حالیکه مردم کشور خودشان نیاز به کمک دارند."

از طرفی دیگر فعالان مدنی و کنشگران اجتماعی نگرانی خود را اینگونه ابراز میدارند که رژیم جمهوری اسلامی مانع رسیدن کمک های مردمی و فعالان مدنی و کمپین ها به دست مردم آسیب دیده میشود.

یکی از اعضای کمپین جمع آوری کمک برای منطقه های سیل زده در اینباره به مرکز خبری آسونیوز گفت: " رژیم جمهوری اسلامی و ارگانهای مرتبط، با این وجود که خود حاضر نیستند به مردم آسیب دیده کمک رسانی کنند، مانع از ارسال کمک هایی میشوند که توسط مردم و کمپین ها جمع آوری شده است.

این فعال مدنی همچنین درباره پروسه و اجرایی کردن تعمیرات و ساخت و ساز در شهرها گفت: "برای این منظور لازم است که کارنامه ی رژیم جمهوری اسلامی در این ارتباط بررسی شود. زلزله کرمانشاه نمونه بارز و مشخص بر این ادعا است. تاکنون بیشتر مردم سرپل ذهاب و اطراف آن کماکان در چادر و کانکس زندگی میکنند. بعد از 2 سال از زلزله کرمانشاه، ساخت وساز منازل مسکونی در شهرها و روستاها با کندی اجرا میشود. یا که بهتر است بگوییم به هیچ عنوان پیش نمیرود. این در حالی است که رژیم جمهوری اسلامی براساس گفته های خودشان در سوریه 2000 منزل مسکونی ساخته اند. در شرایطی که مردم سرپل ذهاب و روستاهای آن در بدترین شرایط ممکن زندگی میکنند، رژیم جمهوری اسلامی در سودان و کشورهای آفریقایی بیمارستان های با امکانات بالا تاسیس میکند. این موارد تنها مختص به سرپل نیست؛ همچنان بخش زیادی از مردم بم، بعداز زلزله ی بم، بعد از 15 سال هنوز در کانکس زندگی میکنند. با این وجود با کمک هایی که برای مردم بم جمع آوری شده بود، میشد 2 شهر همچون بم را بنا کرد. اما متاسفانه رژیم جمهوری اسلامی پول های خود را در خاورمیانه، آفریقا و آمریکای لاتین و دیگر نقاط تحت نفوذ خود صرف میکند.

شایان ذکر است که، حال با گذشت بیش از یک ماه از سیل ویرانگر در مناطقی از ایران، دولت روحانی و نهادهای مربوطه، جهت اسکان اولیه و کمک و یاری رساندن به مناطق سیل زده با مشکل و بحران مدیریتی داخلی روبرو شده و هر یک از نهادها و مسئولین حکومتی بی توجهی و کم کاری خود و نیروهای تحت امر را متوجه دیگر ارگانها کرده و با ارائه آمارهای ضدونقیض و متناقض، به وضوح سعی در توجیه ناکارآمدی و سوء مدیریت خود را دارند.

ورود نیروهای نظامی به مناطق سیل زده از جمله سپاه و بسیج نه با هدف یاری رساندن به مردم آسیب دیده، بلکه در جهت سرکوب هر گونه اعتراضی از سوی شهروندان صورت گرفته است. اخیرا نیز سپاه بدون مجوز مجلس و نهاد ریاست جمهوری، اقدام به ورود نیروهایی از حزب الله لبنان، حشدالشعبی و گروه هایی از تیپ موسوم به فاطمیون به مناطق سیل زده کرده است. ورود نیروهای نظامی و غیر نظامی به ایران چه در راستای کمک و یا با هر هدف دیگری میبآیست از مجرای قانونی بگذرد و این اقدام سپاه بر خلاف اصل 146 قانون اساسی ایران است. ورود نیروهای تحت حمایت ایران به مناطق سیل زده هیچ هدف و توجیهی بجز سرکوب مردم آسیب دیده ندارد.
برگرفته از متن کوردی سایت ئاسوی روژ هه لات.
برگردان/ گیسو یاری


 385 بار دیده شده‌‌


AM:11:38:20/04/2019