نگاهی گذرا در مورد برگزاری کنفرانس چگونگی دور زن تحریم ها در دانشگاه تهران و مباحث ارائه شده پیرآمون آن

نگاهی گذرا در مورد برگزاری کنفرانس چگونگی دور زن تحریم ها در دانشگاه تهران و مباحث ارائه شده پیرآمون آن

آرام محمدی

آسونیوز/ بنا به گزارشی که به مرکز خبری آسونیوز رسیده، روزهای شنبه و یکشنبه برابر با 14 و 15ام اردیبهشت ماه 1398 خورشیدی، کنفرانسی توسط انجمن صنعت گاز در دانشگاه تهران برگزار شد. قرار بر این بود که این کنفرانس موضوعات و مباحثی را پیرامون تکنولوژی های صنعت نفت و گاز به دانشجویان ارائه دهد. اما زنگنه وزیر نفت رژیم جمهوری اسلامی پیشترموضوعات و عناوینی را پیرامون  چگونگی دور زدن تحریمهای اعمال شده آمریکا و جامعه جهانی بر علیه ایران اظهاراتی را بیان داشته بود.

به گفته یکی از دانشجویان حاضر در جلسه که نخواست نامش فاش شود، دفتریان یکی از سخنرانان و کارگزاران حکومتی عنوان کرد، از مواردی که رژیم اسلامی خواستار دور زدن تحریم ها شده است را بدین عنوان بیان کرد که حکومت ایران در صدد خرید برخی از کارخانجات متروکه در کشورهایی از جمله هلند و چند کشور دیگر بوده، ونفتی را که نمیتوانند به فروش برسانند را در این پالایشگاه ها تصفیه کرده و به اسم محصولات پتروشیمی هلند و یا دیگر کشورها به فروش برسانند.

یکی دیگر از راههای دور زدن تحریم ها به گفته دانشجویان حاضر در جلسه فوق الذکر، زدن چاه های هم مرز با کشور عراق بوده است. هر چند این طرح در مراحل اولیه رد شده بود، اما بعدها به دلایلی ناگفته به تصویب رسیده است. به گفته منابع مطلع در کنفرانس، هرچند که این کنفرانس میباست در راستای معرفی تکنولوژی های مورد بحث ارائه گردد، اما به هیچ عنوان از این موارد بحثی ارئه نشده بود.

در این کنفرانس دفتریان از فروش میعانات گازی که گویا جزو تحریم های اعمال شده محسوب نمیشود، مباحثی را عنوان کرده است. شاید به نوعی اظهارات دفتریان، تداعی مقاله ای با عنوان New York Times که در زمان ریاست جمهوری اوباما در این حول و محور چاپ شده بود، باشد. گفتنی ست که غرق شدن کشتی سانچی در یکی دو سال اخیر که گویا حامل میعانات گازی بوده به مسائل و موضوعات ارائه شده در کنفرانس مرتبط بوده است.

گفته میشود کنفرانس نفت و گاز امسال در قیاس با سالهای گذشته از استقبال کمی برخوردار بوده، تا جایی که برخی از اساتید مرتبط با این مسئله، به علت استقبال کمتر از این کنفرانس در آن شرکت نکرده اند. از معدود سخنرانان این کنفرانس، دفتریان همان معاونت علمی و فرهنگی ریاست جمهوری ایران بوده که هم اکنون نیز استاد گاز دانشگاه تهران و رئیس انجمن گاز ایران نیز بوده، حضور داشته است.

از دیگر موارد قابل تامل در این کنفرانس، علاقه شدید حکومت به برداشت نفت بوده، اما در صورتی که رژیم اسلامی واقف به منع فروش نفت است، شاید به نوعی به فروش گاز و میعانات گازی روی آورد. هرچند که این مسئله هم مورد تحریم بوده و از سویی دیگر کماکان در هاله ای از ابهام قرار دارد. ناگفته نماند که رژیم اسلامی در تنگنای فروش نفت قرار دارد و شاید به نوعی مانوری روی صنعت گاز و میعانات گازی داشته باشد. هرچندی این مهم نیز از دید جامعه جهانی مخفی نخواهد شد...
عکس ارسالی از برگزاری کنفرانس.327 بار دیده شده‌‌


PM:09:37:05/05/2019