احتمال خروج ایران از برجام

احتمال خروج ایران از برجام

آسونیوز/ براساس خبرهای منتشرشده، "عباس عراقچی" معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده ایران با گروه 5+1 در موضوع هسته‌ای در بروکسل در گفتگویی با یورونیوز عنوان کرد:

«امروز در کنفرانس مربوط به ایران گفتم برجام در آی سی یو است؛ چرا که مهم ترین نقطه تعادل خود را از دست داده است. نقطه تعادل آن خروج آمریکا از برجام است. حال اگر اروپا و دیگر امضاکنندگان برجام می خواهند این توافق هسته ای را حفظ کنند باید فداکاری بیشتر کنند و خصوصا عدم حضور آمریکا و تحریم های دوباره این کشور علیه ایران را جبران کنند.»

در همین ارتباط مسعود اسد الهی تحلیلگر مسائل سیاسی و منطقه و استاد مطالعات سیاسی در دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: 

در عین حال بر احتمال خروج ایران از توافق هسته‌ای برجام شدت گرفته  است و گفت که این در شرایطی است که صبر ایران در خصوص موضع اروپا برای اجرای تبادلات مالی با تهران به سر آمده و معاون وزیر خارجه ایران نیز تهدید کرده است که احتمالاً تهران از این توافق خارج خواهد شد.

لازم به ذکر است که طی روزهای گذشته "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، پس از بازگشت از نیویورک گفت: خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) از جمله انتخاب‌هایی است که ممکن است ایران در مقابله با تحریم‌ها آن را برگزیند. 
این در حالی ست که در یک سال گذشته اغلب شرکت های بزرگ اروپایی که پس از توافق هسته ای سال 2105 میلادی وارد بازدار کار و اقتصاد ایران شده بودند، اکنون این کشور را ترک کرده اند. علیرغم اینکه شرایط و وضعیت اقتصادی ایران روز به روز بغرنج و اسفناک تر میشود که، دولت حسن روحانی و دیگر کارگزاران حکومتی هیچ راهکاری در جهت بهبود وضع اقتصادی ایران در دست تدوین ندارند و اقتصاد ایران لحظه به لحظه در تنگنا و محاصره اقتصادی قرار میگیرد.
اتحادیه اروپا بارها از عدم تعهدات ایران در خصوص پایبندی به قوانین و همچنین موضوعات موشکی ایران ابراز نگرانی کرده بود، و عنوان داشت که اگر ایران در راستای توافق هسته ای گام برندارد، اروپا نیز در مورد تعهدات خود به ایران تجدید نظر خواهد کرد.


299 بار دیده شده‌‌


AM:11:50:06/05/2019