تحلیلی گذرا در خصوص مصیبت بیکاری پس از سیل ماه های اخیر

تحلیلی گذرا در خصوص مصیبت بیکاری پس از سیل ماه های اخیر

آرام محمدی

آسونیوز/ طبق برآوردهای کارشناسان حکومتی، در نتیجه جاری شدن سیل دو ماه اخیر در ایران، بالغ بر 10 هزار کارگاه دچار آسیب جدی و نهایتا تعطیلی مطلق شده اند. در این میان بیش از 30 هزار شغل از بین رفته و بویژه کارگران و کشاورزانی که فاقد بیمه هستند، بیشتر از سایر اقشار متضرر شده و سرنوشت و آینده کاری آنان کماکان در هاله ای از ابهام و تردید قرار دارد.

در جریان جاری شدن سیل که از 27 اسفندماه ماه 97 خورشیدی به وقوع پیوست، صدمات جبران ناپذیری به زندگی، اقتصاد و معیشت مردم وارد شد. ده ها شهر و صده ها روستا زیر آب رفت و بیش از 70 تن جان خود را از دست دادند. مسئولین حکومتی نیز با ارائه آمارهای مختلف و غیر واقع، در صدد شانه خالی کردن از سوء مدیریت خود برآمدند.

در جریان سیل اخیر که ناشی از بیکفایتی کارگزاران حکومتی و بحران در مدیریت صورت گرفته بود، هزاران هزار کارگر مناطق سیل زده به ارتش بیکاران ایران افزوده و هزاران کارگر این مناطق خانه نشین شدند. تا کنون نیز آمار دقیقی از جمعیت بیکار ناشی از سیل و همچنین آمار دقیق کارگاه هایی که در جریان سیل تخریب شده اند از سوی هیچ یک از نهاد و یا ارگانهای مرتبط اطلاع رسانی نشده است.

در این میان آمارهای رسمی از جاری شدن سیل در 25 استان خبر داده و میزان خسارتهای ناشی از آنرا در بخش های صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی را 2200 میلیارد تومان برآورد کرده اند. در همین ارتباط، فضلی "وزیر کشور دولت روحانی" برآورد خسارات ناشی از سیل را مابین 30 تا 35 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. اما اخبار و گزارشات غیر رسمی این آمار را غیر واقعی دا نسته و خسارتهای وارده را نزدیک به 50 هزار میلیارد تومان عنوان کرده اند.

بر اساس عکس های منتشر شده و ویدیو کلیپ های انتشار یافته در شبکه های اجتماعی و تحقیقات میدانی فعالین مدنی، شواهد و قرائن موجود، بیشترین خسارت به لرستان، خوزستان، گلستان و بخش هایی از کرمانشاه وارد شده است. به اذعان و اعتراف محمود حجتی "وزیر کشاورزی" به این بخش بیش از 13 هزار میلیارد تومان خسارت وارده شده است، اما از سرنوشت هزاران کارگران و کشاورز آسیب دیده در این بخش سخنی به میان نیاورده و وزارت کشاورزی هیچ برنامه ای جهت ساماندهی آنان در دست تدوین و اقدام ندارد.

در همین راستا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرده است که، مقرری بیمه بیکای به کسانی تعلق میگیرد که حق بیمه بیکاری را پرداخت کرده باشند. اما متاسفانه با گذشت بیش از دو ماه از سیل هولناک ماه های گذشته در ایران، تا کنون کارگران بیکار شناسایی نشده اند و شاید در جریان سیل سوابق بسیاری از آنان هم مفقود شده باشد.

در این میان بسیاری از ساکنین روستاهای آسیب دیده از حمایت بیمه ای دولت که ناچیز هم میبآشد، برخوردار نبوده و رفع موارد به اصطلاح قانونی آن در جهت دریافت بیمه بیکاری آسیب دیدگان با مشکل جدی مواجه خواهد شد و حکومت تا کنون در جهت آماده سازی سازو کارهای مرتبط در خصوص رفع موانع موجود و پیش روی کارگران و کشاورزان هیچ تمهیداتی را صورت نداده است.

در شرایط بحران اقتصادی کنونی، مشکلات ناشی از سیل و ناکارآمدی کارگزاران حکومتی تا سال های متمادی گریبانگیر آسیب دیدگان را خواهد گرفت. بازسازی مناطق سیل زده به کندی صورت میگیرد و یا در کل اقدام قابل توجهی صورت نمیگیرد. تجربه و آزمون گذشته رژیم جمهوری اسلامی در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه و یا منطقه زلزله زده بم در دو سه دهه ی گذشته میتواند دلیل قاطع و روشنی بر این ادعا باشد.

در این میان دولت نیز با عدم ارائه برنامه های کلان و در جهت مقابله با آسیب های پس از سیل و یا زلزله عملا بی کفایتی خود را به عموم نشان داده و در مقابل نیز شهروندان در مناطق آسیب دیده با نگاه تردید و بی اعتمادی مطلق به مسئولین حکومتی نگاه می کنند. در این میان نباید ورود نیروهای نظامی از جمله سپاه و یا نیروهای امنیتی و همچنین ورود غیر قانونی نیروهای حشدالشعبی و تیپ هایی از فاطمیون و یا نیروهای حزبا لله را به این مناطق که صرفا در راستای سرکوب اعتراضات و شورش هایمردمی بوده است را نادیده گرفت.

در جریان سیل اخیر دستگاه های مرتبط از جمله سازمان به اصطلاح مدیریت بحران که خود به نوعی بحران زده بود و یا سازمان حلال احمر، به وضوح و روشنی ناکارآمدی و سوء مدیدریت خود را به نمایش گذاشته و ناتوانی خود را در کنترل و یا کم تر کردن خسارات ناشی از سیل نشان دادند. نهایتا دلایل و عوامل جاری شدن سیل در ایران بلاخص سیل ماه های گذشته میبآیست ریشه یابی شود و عاملین یا مسببین آن نیز در دادگاه های صالحه محاکمه و مجازات شوند...

منبع آمار:

دویچه وله فارسی

آمارهای ثبت شده در مرکز خبری آسونیوز.260 بار دیده شده‌‌


AM:11:02:07/05/2019