تحریمها و چالشها؛ رژیم و کلیه ی راه حل ها/ بخش سوم

تحریمها و چالشها؛ رژیم و کلیه ی راه حل ها/ بخش سوم

ن/ يیکان راهنورد

بخش سوم- پروپاگاندای رژیم برای افزایش قیمت بنزین

مدتی ست که رسانه های وابسته به رژیم، به طور گسترده و هدفمند به بحث در زمینه ی قیمت انرژی و یارانه های تعلق گرفته به آن در داخل کشور و مقایسه ی آن با سایر کشورها پرداخته و با سوء استفاده از آمار آژانس بین المللی انرژی و تحلیل یکجانبه آن، درصدد آماده سازی افکار عمومی برای افزایش قیمت انرژی برآمده اند. یکی از روزنامه های داخلی که بیشترین مانور را روی این مطلب داشته است، روزنامه ی دنیای اقتصاد است که در چندین مقاله از جمله سرمقاله ای که شنبه 12 مرداد منتشر کرده است با تیتر "بنزین ارزان، یارانه نیست؟"، سعی در القای این امر دارد که افزایش قیمت انرژی از جمله بنزین از واجبات بوده و کاملا منطقی و علمی ست! نویسندگان در این مطلب با بیان اینکه ارزش واقعی بنزین تولیدی در داخل لیتری 0.94 دلار است که با دلار ۱۱۵۰۰ تومان بالغ بر 10810 تومان می‌شود، خاطر نشان کرده اند که قیمت ارزان بنزین به دلیل یارانه ی تعلق گرفته از دولت بوده است که در صورت قطع یا کاهش آن "چه برنامه هایی که میتواند به اجرا درآید"!!!

در ادامه ی این مقاله آمده است: "اکنون که تحریم ها مانع از فروش نفت شده، ارزان نگه داشتن قیمت حامل های انرژی در بازار داخلی، مردم را به مصرف بیشتر تشویق کرده و از صرفه جویی باز داشته و فرصت صادرات بیشتر را قربانی کرده است"! همچنین بیان داشته است که"یارانه ی نقدی دولت و یارانه ای که به دلار تعلق گرفته، همه از پولهایی ست که دولت از محل بیت المال به مردم داده و دیگر چه نیازی به یارانه ی حامل های انرژی میباشد؟"!!!

استناد آنها نیز به آمار آژانس بین المللی انرژی ست که در نموداری نشان داده است که ایران در ارائه ی یارانه ی انرژی در صدر جدول بوده و قیمت سوخت از جمله بنزین، نفت، گاز و سایر انرژی ها مانند برق در ایران ارزان تر ازکشورهای دیگر مانند عربستان، چین، روسیه، هند، الجزیره، ونزوئلا و ... است. این روزنامه چندی پیش نیز در مقاله ای عنوان کرد که بنا به آمار آژانس بین المللی انرژی، میزان یارانه پرداختی ایران در بخش گاز طبیعی، ۲۶ میلیارد دلار، در بخش برق، ۱۶.۵ میلیارد دلار و در بخش نفت، ۲۶.۵ میلیارد دلار بوده است و جمعا ایران بالغ بر ۶۳.۵ میلیارد دلار در بخش انرژی یارانه پرداخت میکند که این میزان در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۵ درصد کل تولید ناخالص ملی بوده است و آن را بیشتر از بسیاری کشورها دانسته است. اما در کلیه ی این مطالعات هرگز زاویه ی دید به سمت مردم تغییر نکرده و از دریچه ی نگاه یک شهروند یا یک کارگر ساده به موضوع نگریسته نشده است. به حقوق دریافتی مردم و کارگران، نرخ تورم، افزایش قیمتها و عدم کنترل بر بازار، عدم پرداخت حقوق کارگران، عدم هماهنگی افزایش حقوق با نرخ تورم در طول سالها، فقیرتر شدن مردم و افزایش سرسام آور نرخ بیکاری هرگز پرداخته نشده است! چرا که تنها مطلب مهم برای رژیم بودجه ی در دسترس خودش میباشد و با کیفیت زندگی مردم کشور هرگز کاری نداشته و حتی تمام تلاش خود را در کاهش آن به کار بسته است زیرا مردمی که سخت درگیر تامین معاش نباشند تهدید بزرگی برای رژیم ملایان خواهند بود...

اکنون نیز، طبیعی ست که رژیم با انتخاب کاهش علنی تعهدات برجام و افزایش علنی غنی سازی اورانیوم، در شرایط اقتصادی کنونی که پیش بینی هایش نیز درست از آب در نیامده است، هزینه ی سوخت، آب و برق و تجهیزات نیروگاه ها را نیز باید به گونه ای تامین کند و از آنجا که میزان فروش نفت و گاز و محصولات پتروشیمی با وجود تمام ترفندها به میزان کافی نبوده و رژیم حاضر به تامین مخارج اهداف تروریستی اش از جیب خود نمیباشد، این هزینه ها باید از جیب مردم تامین شوند. از این رو طبق گفته های پیشین زنگنه «قیمت انرژی را میتوان تا جایی که مردم تحمل می کنند بالا برد!»

این طرح مدتهاست که در دستور کار رژیم قرار گرفته ولی هر بار برای جلوگیری از افزایش تنش ها در داخل به تعویق افتاده است. اما زمانی که مسئله ی "تغییر بودجه ی سال 98 پشت درهای بسته" مطرح شد، راه حل " جبران کسری بودجه از محل های دیگر" نیز مورد بررسی قرار گرفت. یکی از این "محل ها"، بنزین و سهمیه بندی آن است که قرار است از 20 مرداد به صورت عرضه با کارت سوخت برای خودروهای شخصی صورت گیرد که به گفته ی تحلیل گران نظام "منجر به صرفه جویی روزانه 10 تا 20 میلیون لیتر خواهد شد و این بنزین مازاد میتواند فرصت قابل توجهی را در ماه و در سال برای صادرات بنزین فراهم آورد که بالغ بر 1.5 میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب رژیم خواهد کرد".

از محل های دیگر جبران کسری بودجه، برنامه های خطرناکی ست که رژیم به تازگی در جهت کسب درآمد از بخش آموزش، بهداشت و سلامت در دستور کار قرار داده و به طور گسترده در حال آماده سازی افکار عمومی و همراه سازی مردم با خود است که در مقاله ای جداگانه به آن پرداخته خواهد شد...936 بار دیده شده‌‌


AM:09:21:08/08/2019