تجارت ایران با اروپا به یک چهارم کاهش یافته است

تجارت ایران با اروپا به یک چهارم کاهش یافته است

آسونیوز/ بر اساس آمارهای جدید کمیسیون اروپا، تجارت دوجانبه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ایران در طی شش ماه ابتدایی سال جاری میلادی، در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به یک چهارم کاهش یافته است.

روز دوشنبه برابر با 28 مرداد/ 19 آگوست کمیسیون اروپا در سایت رسمی خود منتشر کرد که از یک سو صادرات اتحادیه اروپا در این بازه زمانی با اُفت تقریبا 53 درصدی روبرو بوده و از سوی دیگر واردات رژیم جمهوری اسلامی ایران با اروپا 93 درصد کاهش را نشان می دهد.

از عمده ترین دلایل افت چشمگیر صادرات ایران به اروپا را میتوان در بخش صنعت نفت جستجو کرد. بخش اعظم صادرات ایران به اروپا را نفت خام تشکیل می داده است و پس از خروج آمریکا از برجام و  اعمال تحریم این کشور، جامعه جهانی و اتحادیه اروپا بر علیه ایران، اغلب کشورها و یا شرکت های اروپایی واردات نفت خام را از ایران متوقف کردند.

پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای "برجام" و اعمال و اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، صادرات نفت این کشور از روزی دو میلیون و 500 هزار بشکه تقریبا به 100 هزار بشکه در روز رسیده است و این امر اقتصاد ایران را با بحرانی جدی مواجه کرده و آنرا به مرز فروپاشی کشانده است.246 بار دیده شده‌‌


PM:02:23:20/08/2019