آمریکا در یک حمله سایبری محرمانه موفق به تخریب یک پایگاه اطلاعاتی حساس سپاه شده است

آمریکا در یک حمله سایبری محرمانه موفق به تخریب یک پایگاه اطلاعاتی حساس سپاه شده است

تنظیم/ ژیکان راهنورد
روزنامه‌ی آمریکایی نیویورک تایمز در روز چهارشنبه 28 آگوست 2019 در گزارشی عنوان کرد آمریکا در 20 ژوئن در یک حمله ی سایبری محرمانه علیه ایران موفق به تخریب یک پایگاه اطلاعاتی حساس شده است که نیروی شبه نظامی ایران (سپاه پاسداران) از آن برای طراحی حملات به تانکرهای نفتی استفاده می‌نمود. به گفته مقامات آمریکایی، این حمله ی سایبری موجب از دست رفتن توان تهران برای هدف قرار دادن و اجرای حملات مخفیانه و اخلال در سیستم ترافیک حمل و نقل در خلیج فارس جهت سرقت نفتکش ها و یا منفجر کردن آنها شده است. همچنین آمریکا اطلاعاتی در تایید نقش سپاه پاسداران در حمله های مین دریایی به تانکرهای نفتی عبوری از خلیج در ماه‌های می و ژوئن به دست آورده است.

اگرچه تهران این اخبار را فاش نکرده و محرمانه نگه داشته است اما گزارشها از داخل، حاکی از آن است که همچنان در حال تلاش برای بازیابی اطلاعات این پایگاه داده با تعویض سیستمها به ویژه شبکه ی مخابراتی نیروهای مسلح می‌باشد که تاکنون موفقیتی در پی نداشته است.

ناگفته نماند ایران و آمریکا مدت زیادی‌ست که درگیر یک جنگ سایبری هستند به طوری که ایران بارها پایگاه های اطلاعاتی حساس آمریکا از جمله تاسیسات هسته ای و نظامی را هدف این حملات قرار داده اما موفق به کسب اطلاعات مورد نظر نشده است. این جنگ سایبری، دو کشور را در موقعیتی مبهم میان جنگ و صلح (که نیویورک تایمز از آن به عنوان ناحیه‌ی خاکستری یاد کرده) نگه داشته است.
گاهی این حملات به منظور ارزیابی توان سایبری آمریکا در پاسخگویی متقابل انجام می‌شود. در همین راستا نورمن رول، یک مقام اطلاعاتی ارشد پیشین آمریکا گفته است
: "عملیات سایبری آمریکا بدین جهت طراحی شده که جلوی رفتار خصمانه ی ایران بدون شروع درگیری جدی‌تر گرفته شود. ایران باید به این درک برسد که آمریکا توان فوق العاده ای در تمامی ابعاد نظامی و سایبری داشته که ظرفیت های ایران هرگز نمیتوانند با آن برابری کنند. بنابراین بهتر است برای کاهش هزینه، از رفتار خصمانه و کارشکنانه ی خود دست بردارد."435 بار دیده شده‌‌


PM:01:41:30/08/2019