گزارشی اجمالی از اهداف ساخت و احداث پایگاه نظامی ایران در مرز عراق و سوریه

گزارشی اجمالی از اهداف ساخت و احداث پایگاه نظامی ایران در مرز عراق و سوریه
ن/ ژیکان راهنورد
روزنامه ی اورشلیم پست به تازگی با انتشار عکس های ماهواره ای، از ساخت یک پایگاه نظامی بزرگ توسط ایران در نزدیکی شهر البوکمال در استان دیرالزور واقع در مرز سوریه و عراق که تحت کنترل نیروهای بشار اسد میباشد، خبر داد. 
پروژه ی ساخت این پایگاه نظامی که در میان نیروهای ایرانی به پروژه ی سری امام علی معروف است، مستقیما به دستور خامنه ای و تحت کنترل سپاه قدس اجرا شده است. این پایگاه که ظرفیت ذخیره ی هزاران نیرو و حجم بالای تسلیحات را داراست، در ۳۰۰ کیلومتری یک پایگاه نظامی آمریکایی قرار دارد. اگرچه این پروژه در ماه های اخیر استارت خورده است اما سرعت بالای پیشرفت آن نشان میدهد که در مراحل پایانی قرار داشته و به زودی در ماه های آینده تکمیل شده و قابل بهره برداری میباشد. 
حداقل ۵ ساختمان تازه تاسیس مستحکم در دل تپه های خاکی این منطقه و ۱۰ ساختمان با استحکام کمتر به منظور انبار کردن مهمات، در تصاویر قابل مشاهده است. 
از سالها پیش تا کنون جمهوری اسلامی در تلاش برای ساخت یک مسیر ۱۲۰۰ کیلومتری از تهران تا مدیترانه بوده است. طرحی که بارها از آن تحت عنوان «کوریدور زمینی تهران-مدیترانه» یاد شده است که جمهوری اسلامی عنوان جعلی «محور مقاومت» را روی آن نهاده است. 
در ماه می سال جاری تصاویر ماهواره ای نشان داد که ایران در حال ساخت یک گذرگاه ۲.۶ کیلومتری در منطقه ی مرزی البوکمال به منظور انتقال مهمات به شبه نظامیان خود در سوریه و حزب الله لبنان بوده است. پس از بسته شدن این گذرگاه طی حملات اسراییل، ایران نیروهای خود را از آن منطقه خارج نکرده و در عوض سپاه پاسداران، شبه نظامیان شیعه ی تحت کنترل آنها و کلیه ی منابع مالی در اختیارشان را جهت تسلط بر منطقه و ساخت پایگاه و گذرگاه جدید به کار گرفته است. 
ناگفته نماند که رژیم اسد در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ طی عملیاتی با حمایت روسیه و ایران و نیروهای حشدالشعبی از توپخانه های عراق کنترل شهر البوکمال را به دست آورد. گفته میشود فرماندهی تمامی عملیات در این منطقه از چهار سال پیش تا کنون با قاسم سلیمانی میباشد. پیشتر این شهر در تصرف داعش بوده است و قاسم سلیمانی به بهانه ی مبارزه با داعش بارها در این شهر حضور پیدا کرده و گروه های تروریستی فاطمیون، زینبیون، حیدریون و سپاه قدس را جهت پیشبرد اهداف خود در آن مستقر کرده است. بخشی از این نیروها به سرکوب مردم سنی این منطقه و ایجاد رعب و وحشت پرداخته، و هم اکنون نیز به گزارش منابع محلی خانه های مردم عادی را تصرف و به حسینیه تبدیل کرده اند. بخش دیگر این نیروها برنامه های نظامی ایران در منطقه را پیش برده و مسئول حفاظت عملیات میباشند. 
مقامات اسراییلی هشدار داده اند که ایران علیرغم تمامی فشارهای بین المللی هیچ گاه به طور کامل از برنامه های خود عقب نشینی نکرده و نهایتا گهگاه از سرعت آنها کاسته است تا زمانی که نقطه ی امنی برای ادامه بیابد. از طرف دیگر ایران همچنان به دنبال محکم کردن جای پای خود در عراق میباشد. با این کار علاوه بر دشوار ساختن مقابله ی نظامی با جمهوری اسلامی، پروژه ی پل زمینی خود به مدیترانه را نیز ادامه خواهد داد. 
جان بولتون پیش از انتصابش به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ، نوشته بود: «تهران بر منطقه‌ای هلالی‌شکل از ایران و عراق تا حکومت اسد در سوریه و حزب‌الله در لبنان مسلط شده است که این موقعیت ژئواستراتژیکِ بی‌اندازه ارزشمند توانایی تهران برای تهدید اسرائیل، اردن، و متحدان آمریکا در خلیج فارس را تقویت می‌کند.» 
همچنین در سال ۲۰۱۷، اهود یاری، خبرنگار اسرائیلی در گزارشی خبر داد که ایران در حال ساخت دو کوریدور زمینی تا دریای مدیترانه است. کوریدور اول، همان مسیر شمالی است که از سنجار عبور می‌ کند و مسیر دوم در امتداد فرات از بغداد خارج می‌شود و مسیر مارپیچ خود را از دل صحرا به سمت غرب و شمال ادامه می‌داد تا به شهر مرزی القائم رسیده و وارد سوریه شود. 
اما کاربرد این پل زمینی برای ایران چیست؟ 
1. انتقال پرسنل: گفته میشود که ایران و سوریه در حال حاضر برای چرخش و جایگزینی نیروها در جنگ سوریه به هواپیماهای غیرنظامی وابسته هستند. اگرچه نیروهای حزب‌الله می‌توانند از طریق زمینی از مرز لبنان و سوریه عبور کنند، اما این امکان برای نیروهای افغان‌، نیروهای پاکستانی‌، حشدالشعبی و گروه های دیگر عراقی تحت کنترل جمهوری اسلامی وجود ندارد. ایران (بدون احتساب نیروهای حزب‌الله) حدود ۱۵ هزار نیروی خارجی شیعه در سوریه دارد که بخشی از آنها افغان های مهاجر در ایران هستند که با تهدید و یا وعده های پوچ توسط سپاه قدس، فریب خورده و به آن منطقه قاچاق شده اند که در مقاله ای جداگانه به جزئیات آن خواهیم پرداخت. همچنین تخمین زده شده است که هواپیماهای ایرانی و سوری بیش از ۲۱ هزار مسافر را طی یک دوره دو ماهه در سال ۲۰۱۷ به دمشق منتقل کرده‌اند اما به دلیل تحریم‌ها و کنترل دقیق پروازهای انجام شده در
ایران و سوریه توسط اسراییل، این دو کشور بر یک ناوگان کوچک و قدیمی از هواپیماهای مسافربری متکی هستند که اگر شمار زیادی از این هواپیماها از کار بیفتند، جایگزینی این روش با یک پل زمینی ممکن است ضرورت پیدا کند. همچنین، کارگزاران رژيم معتقدند علاوه بر ارزان تر بودن حمل‌ونقل جاده‌ای، وسایل نقلیه زمینی می‌توانند به سرعت مسیر خود را تغییر داده، در صورت لزوم توقف کنند و در میان ترافیک غیرنظامی پنهان شوند. انتقال پرسنل از طریق زمینی همچنین ظرفیت حمل‌ونقل هوایی را برای انتقال کالاهای ارزشمندتری مانند سلاح‌های پیشرفته آزاد می‌کند.
2. انتقال سلاح: یک پل زمینی می‌تواند کاربرد قابل‌ملاحظه‌ای برای انتقال تسلیحاتی از قبیل سلاح‌های سبک و یا راکت‌ها و موشک‌های کوتاه‌برد، داشته باشد. فرزین ندیمی کارشناس اندیشکده مؤسسه سیاست خاور نزدیک واشینگتن برآورد کرده است که هواپیماهای ایرانی و سوری طی همان دوره دو ماهه ۵ هزار تُن اقلام مورد نیاز را به دمشق منتقل کرده‌اند. انتقال همین میزان محموله روی زمین نیاز به ۱۲۵ تا ۲۵۰ کامیون دارد، اما با توجه به این‌که کامیون به راحتی در دسترس است، مسیر زمینی ممکن است گزینه مناسب‌تری باشد. این گزینه حتی توانایی گسترش چشم‌گیر ظرفیت لجستیکی ایران را نیز دارد. اگرچه انتقال محموله از طریق دریایی کارآمدتر از حمل‌ونقل هوایی و زمینی است، اما ریسک قابل‌توجهی برای رهگیری و توقیف دارد.
3. انتقال تدارکات: حکومت اسد به شدت به واردات نفت ایران وابسته است. نفتکش‌هایی که از سمت ایران راهی سوریه می‌شدند و هر کدام حدود یک میلیون بشکه نفت خام حمل می‌کردند، سال ۲۰۱۸ بدون مشکل محموله‌های خود را در بندر بانیاس سوریه تخلیه می‌کردند که سخت‌گیری آمریکا در اِعمال تحریم‌ها موانع جدیدی در این مسیر ایجاد کرد. البته از آن‌جایی که یک نفتکش می‌تواند معادل ۴۰۰۰ کامیون نفت حمل کند، انتقال نفت از راه زمینی بصرفه نیست و همچنین در مقابل حملات هوایی نیز آسیب‌پذیر است. اما یک پل زمینی امن می‌تواند تبادل نفت و سایر کالاهای تجاری را تسهیل کند. 
اگرچه جمهوری اسلامی همچنان در پی تسلط بر منطقه و دنبال کردن اهداف شومش میباشد اما اسراییل با زیر نظر گرفتن کوچکترین حرکات رژیم، در صدد مسدود کردن این راه ها و از بین بردن پایگاه های نظامی ایجاد شده توسط آنهاست به طوری که بنیامین نتانیاهو هشدار داده است که هر پایگاهی از جمهوری اسلامی در هر منطقه از عراق، سوریه و لبنان بیابد، بمباران خواهد کرد...


443 بار دیده شده‌‌


AM:11:56:06/09/2019