فیفا/ هیچ مانعی برای حضور زنان در ورزشگاه ها وجود ندارد

فیفا/ هیچ مانعی برای حضور زنان در ورزشگاه ها وجود ندارد

آسونیوز/ فدراسیون جهانی فوتبال "فیفا" روز شنبه برابر با 30 شهریورماه سال جاری، در بیانیه ای اعلام کرد که؛ هیچ مانعی برای ورود زنان ایرانی به ورزشگاه ها جهت تماشای مسابقات مقدماتی جام جهانی وجود ندارد. در بخشی از این بیانیه آمده است که، برای بازهای داخلی نیز جهت ورود زنان به ورزشگاه ها و استادیوم های ورزشی با فدراسیون و مسئولین حکومتی ایران در حال رایزنی هستند.


بیانیه فیفا در حالی صادر شد که طی روزهای گذشته یک هیئت از کارشناسان فدراسیون جهانی فوتبال "فیفا" جهت برسی و بازدید ورزشگاه آزادی به تهران سفر کرده بودند.

فیفا همچنین عنوان می دارد که، هیچ محدودیتی برای تماشای زنان و ورود آنان به ورزشگاه آزادی در دیدار کامبوج و ایران وجود ندارد و زنان بدون محدودیت می توانند وارد ورزشگاه آزادی شوند.

در این بیانیه آمده است که، موضوع فیفا در این خصوص محکم و مشخص است. زنان بادی اجازه یابند برای تماشای مسابقت فوتبال به داخل ورزشگاه ها و استادیوم های ورزشی راه یابند.

ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران طی چهار دهه گذشته به عنوان یک نمونه تبعیض جنسیتی آشکار علیه زنان در حالی اعمال شده است که حتی در قوانین فعلی جمهوری اسلامی نیز جنبه قانونی ندارد و براساس نظر شرعی برخی از مراجع تقلید و نیز نظر علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اعمال می‌شود.

 

این ممنوعیت تاکنون به بازداشت و دستگیری ده‌ها تن از زنان و دختران فوتبال‌دوست به هنگام حضور مقابل ورزشگاه‌ها یا تلاش برای ورود به آن منجر شده است تا آنجا که در یازدهم شهریور سال‌جاری منجر به خودسوزی اعتراضی سحرخدایاری "دختر آبی" مقابل دادگاه انقلاب تهران منجر شد.


 


701 بار دیده شده‌‌


AM:10:16:22/09/2019