جنگ هشت ساله ایران و عراق و کوبیدن بر طبل جنگ از سوی خمینی

جنگ هشت ساله ایران و عراق و کوبیدن بر طبل جنگ از سوی خمینی

تنظیم/ آرام محمدی

آسونیوز/ دیروز یکشنبه 31 شهریورماه سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق بود. قریب به 40 سال از این جنگ ویرانگر می گذرد. جنگی که بجز ویرانی و کشتار مردم ایران دستاوردی نداشت و این جنگ با سماجت رهبران ایران و شخص خمینی هشت سال به طول انجامید.

بر اساس آمارهای اعلام شده، جنگ هشت ساله ایران و عراق بیش از یک میلیون نفر کشته از هر دو طرف برجای گذاشت و علاوه بر تبعات و پیامدهای چندین ساله این جنگ که تا کنون نیز ادامه دارد، صدها میلیارد دلار خسارت جبران ناپذیر در پی داشت.

از عمده دلایل آغاز جنگ میان ایران و عراق را میتوان سماجت و تندروی رهبران ایران، تحریک شیعیان و گروه های مختلف عراقی و همچنین شعار صدور انقلاب و رهبری به اصطلاح جهان اسلام، تحریک افسران و درجه داران وقت رژیم بعث توسط خمینی، تحریک رهبران مذهبی عراق از سوی خمینی و ده ها مورد دیگر را نام برد.

با گذشت چندین سال از آغاز جنگ دو کشور عراق و ایران و سقوط برخی از شهرهای ایران و یا تلفات بالای انسانی این جنگ و همچنین خسارتهای بیشمار آن، حکام ایران در مقطعی که خرمشهر را بازپسگیری کردند، می توانستند جنگ را پایان دهند. اما و متاسفانه سردمداران رژیم جمهوری اسلامی ایران، هم در ان مقطع زمانی و هم اکنون نیز بر طبل جنگ می کوبند و رژیم ایران را مدیون این جنگ "ایران و عراق" می دانند.

یکی از شعارهای همیشگی خمینی در زمان جنگ این بود که، جنگ به اصطلاح موهبت الهی است و این جنگ خانمانسوز و فرسایشی را تا 8 سال ادامه داد. عاقبت در سال 67 خورشیدی، خمینی مجبور به نوشیدن جام زهر شد و قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل را پذیرفت.

حال پس از گذشت 39 سال از جنگ میان ایران و عراق؛ آثار و تبعات آن کماکان گریبانگیر مردم ایران است و رژیم جمهوری اسلامی ایران همچنان با دخالت نابجا در دیگر کشورها و صدور انقلاب اسلامی و همچنین بی ثبات کردن منطقه و جهان و تداوم تروریسم به جهان، سرکوب ملیت های ایرانی، تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی و هسته ای و ... از دیگر اقدامات رژیم ایران در طول چهار دهه می باشد.

البته عدم آبادی شهرهای ویران شده از سوی کارگزاران حکومتی، استفاده ابزاری از هزاران نوجوان و کودک سرباز، استفاده از هزاران زن دختر در جنگ پس از گذشت 39 سال را میبآیست به این مقوله اضافه کرد.561 بار دیده شده‌‌


AM:09:17:23/09/2019