ایران: کاهش مرحله چهارم تعهدات برجامی در گام های بعدی

ایران: کاهش مرحله چهارم تعهدات برجامی در گام های بعدی

آسونیوز- علیرغم انتقاد شدید جامعه جهانی، سازمان ملل متحد و بلاخص سازمان انرژی اتمی مبنی بر کاهش تعهدات برجامی ایران و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت نظنز، بهروز کمالوند از کارگزران حکومتی و سخنگوی سازمان انرژی اتمی یکشنبه برابر با 14 مهرماه سال جاری عنوان کرد که، در صورت عدم حمایت اتحادیه اروپا در خصوص برنامه هسته ای ایران، این کشور بزودی کاهش مرحله چهارم تعهدات برجامی خود را آغاز خواهد کرد.

عدم پایبندی ایران به تعهدات برجام، موجب تشدید تنش میان ایران و جامعه جهانی شده و منجر به اعمال تحریم های سنگین بر علیه ایران شده است.

اینستکس نیز به عنوان سازو کار حمایت مالی و تجاری اروپا از ایران، تا کنون نتوانسته است که در این راستا موثر باشد. تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران باعث عدم محدودیت گسترده در فروش نفت، عدم ایجاد مبادلات تجاری و بانکی ایران با دیگر کشورها شده است.

قابل توضیح است که، ایران در طی سه مرحله جداگانه (18ام اردیبهشت 98 خورشیدی و در نخستین سالگرد خروج آمریکا از برجام، مرحله یکم عدم پایبندی به توافق هسته ای را اجرایی کرد. مرحله دوم کاهش تعهدات ایران در قبال برجام در مورخه 16ام اردیبهشت امسال صورت گرفت و سومین مرحله از عدم رعایت مقررات ایران در خصوص برجام در تاریخ 15ام شهریورماه سال جاری صورت گرفت).

در حال حاضر نیز ایران با انتشار گزارشی، از مرحله چهارم کاهش پایبندی به تعهدات برجامی خود  در آبانماه امسال خبر داده است. در همین ارتباط سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس به ایران هشدار داده اند که اگر این کشور مرحله چهارم کاهش تعهدات توافق هسته ای را اجرا کند، از توافق برجام خارج خواهند شد.572 بار دیده شده‌‌


PM:05:40:06/10/2019