برسی وضعیت طلاق در کردستان در شش ماه نخست سال جاری

برسی وضعیت طلاق در کردستان در شش ماه نخست سال جاری

آسونیوز- اخبار و گزارشات حکایت از آن دارد که، در شش ماهه نخست سال 1398 خورشیدی، دوهزارو 44 مورد طلاق در کوردستان به ثبت رسیده است.

"حسن صومی" مدیر کل ثبت احوال کوردستان در اینباره گفت: بیشترین آمار طلاقها در کوردستان مربوط به سنندج با 681 مورد و کمترین آمار مربوط به سروآباد با 23 مورد بوده است.

بعد از سنندج بیشترین آمار طلاق مربوط به مریوان با 321 مورد، و پس از آن هم سقز با 280 مورد بیشترین آمار طلاق را در کوردستان شامل می شوند.

همچنین در شهرهای دیگر کردستان در قروه 212 مورد، کامیاران 168 مورد، بانه 135 مورد، بیجار 82 مورد، دیواندره 83 مورد و دهگلان 59 مورد طلاق به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال کوردستان ادامه داد: 52.6 درصد از طلاق های ثبت شده مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک زوج هاست.

وی با اشاره به اینکه میانگین سن طلاق بار اول در مردان 34 سال و زنان هم 29 سال بوده است، افزود: بیشترین طلاق ثبت شده در مردان مربوط به گروه سنی 30 تا 34 سال و در زنان 25 تا 29 سال است.

از دلایل عمده طلاق ها در کردستان می توان به عدم تناسب سن ازدواج، بیماری و نازایی، عوامل و مشکلات اجتماعی و فرهنگی، فقر مالی و معیشتی، نبود زیرساخت های اقتصادی، نبود اشتغال، فشار عصبی ناشی از این عوامل، خشونت های خانگی، اعتیاد و ... است که خود حکومت بانی و مسبب اصلی در ایجاد این موارد است.

به دلایل سیاسی و امنیتی که از سوی رژیم ایران درکردستان اعمال می شود، زمینه اشتغال وجود ندارد؛ فقدان فرصت های شغلی و زیر ساخت های اقتصادی از عوامل اصلی فقر معیشتی و روی آوردن به اعتیاد است که این امر از مهمترین دلایل برای طلاق است.245 بار دیده شده‌‌


PM:02:43:08/10/2019