دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با اعدام

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با اعدام

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- 10ام اکتبر روزی است که سازمان "همبستگی جهانی علیه مجازات اعدام" و همچنین سازمان عفو بین الملل در سال 2002 میلادی برای مبارزه جهانی با مجازات مرگ اعلام کرده اند. تا کنون بیش از 136 کشور جهان مجازات اعدام را لغو کرده و در عین حال، بالغ بر 50 کشورجهان مجازات اعدام را قانونی شمرده و آنرا اجرا می کنند. یکی از اهداف این روز به عنوان روز جهانی مبارزه با اعدام، سطح بالابردن آگاهی مردم جهان از مسائل و موارد مرتبط با اعدام و در نهایت لغو مجازات اعدام است. در همان حال تلاش های مستمری در راستای لغو مجازات اعدام در بخش هایی از جهان صورت گرفته است.

در این میان کشورهای ایران، عربستان، کره شمالی، پاکستان، چین و آمریکا در صدر جدول جهانی اعدام ها قرار دارند. ایران به تناسب میزان جمعیت، رتبه نخست اعدام شهروندان خود را در میان کشورهای جهان دارا است. بر اساس آمارها و شرایط کنونی، بیش از 60 درصد اعدام ها در زندانهای ایران رسانه ای نمی شود، که اصطلاحا به آن اعدام های مخفیانه می گویند. در ایران تحت حاکمیت رژیم جمهوری اسلامی، افراد متهم از هر طیف و جناحی، خودی و غیری خودی که باشد، با تهدید، شکنجه، سناریوسازی و اعتراف اجباری وادار به اعتراف می شوند.

اجرای مجازات اعدام، از یک سو به معنای عدم پایبندی به موازین انسانی و همچنین مغایر با اعلامیه های جهانی حقوق بشر است و از دیگر سو، ناقض اصول و نقض حق حیات و رفتار غیرانسانی و خشونت آمیز با افراد است. از بَدو تسلط رژیم ایران و با گذشت چهار دهه از عمر این رژیم جعلی، درصد مجازات اعدام به شدت روبه افزایش بوده و متاسفانه در این میان در زمینه اعدام کودکان مجرم، نوجوانان و جوانان نیز ایران در صدر کشورهای جهان قرار دارد.

کارگزاران حکومتی و بلاخص دستگاه بیداد رژیم اسلامی، منتقدان، اعضا و هواداران سازمانها و جناح های سیاسی و خانواده های آنان، متهمان مرتبط با جرائم مواد مخدر، متهمینی که به جرم مفسد فی الارض و غیره هستند را به جوخه های اعدام می سپارد و خود این موضوع از جمله موارد نقض فاحش و آشکار حقوق بشر در ایران است.

کنشگران مدنی و سیاسی در ایران، از اعدام به عنوان قتل دولتی نیز نام می برند. یکی از شنیع ترین اعمال غیرانسانی کارگزاران حکومتی و دستگاه قضایی ایران، اعدام افراد و متهمان محکوم به اعدام، مجازات مرگ در ملا ء عام است. در همین ارتباط، سازمان عفو بین الملل و دیگر نهادهای حقوق بشری، ضمن محکوم کردن مجازات اعدام، خواستار جایگزین دیگر مجازات ها به جای اعدام شده اند. سازمان عفو بین الملل، مجازات اعدام در ملاء عام را نشانه ی برخورد بیرحمانه و غیرمسئولانه مسئولین و کارگزاران حکومتی دستگاه قضایی در ایران می داند. اعدام در ملاء عام با هدف ایجاد رعب و وحشت صورت می گیرد. اما اجرای حکم اعدام در ملاء عام و در حضور صدها شهروند و حتی کودکان و نوجوانان، می تواند نشانه ترویج خشونت، لجام گسیختگی حکام ایران، عادی سازی تماشای صحنه اعدام شود. در عین حال تجربه این کار نشان داده است که نمی تواند بازدارنده باشد.

در ایران، علاوه بر مجازات اعدام به وسیله طناب دار که موجب درد شدید و شکستن گردن می شود، مجازات سنگسار نیز یکی دیگر از مجازات های قانونی و به اصطلاح شرعی در رژیم جمهوری اسلامی است.

تشدید روند و تصریح در اجرای اعدام در ایران، همواره یکی از نگرانی های جامعه جهانی، سازمانهای حقوق بشری و حتی خانواده های اعدامیان بوده و هست. به گفته ی کارگزاران حکومتی در مجلس و دستگاه قضایی، دستکم 5000 نفر از متهمان مرتبط با جرائم مواد مخدر در انتظار اجرای حکم اعدام هستند، که با پایان روال قضایی پرونده، حکم آنان تا کنون اجرا نشده و کماکان در انتظار اجرای حکم اعدام هستند.

به غیر از متهمین مواد مخدر، جمع کثیر دیگری از شهروندان کورد، بلوچ و عرب و آذری در طول چهار دهه حکومت رژیم ایران به دارآویخته شده اند که آمار دقیقی تا کنون از اعدام آنان در دسترس نیست.

با توجه به برخورد مغرضانه و نگاه صرفا امنیتی و سیاسی رژیم ایران به مناطق کردنشین، طی یک سال گذشته بالغ بر 50 شهروند کورد در زندان های کرمانشاه، ارومیه، سنندج، ایلام، لرستان، خراسان و دیگر زندان های حکومتی رژیم اعدام شده اند.290 بار دیده شده‌‌


AM:09:49:10/10/2019