واکنش جامعه جهانی در پس حمله ی نظامی اخیر ترکیه به مناطق کوردنشین سوریه

واکنش جامعه جهانی در پس حمله ی نظامی اخیر ترکیه به مناطق کوردنشین سوریه

تنظیم: آرام محمدی
آسونیوز
- در پی حمله ی نظامی اخیر ارتش ترکیه به کوردستان سوریه، برخی از شخصیت ها و جناح های سیاسی جهان، به این اقدام ترکیه واکنش نشان داده اند که در این گزارش کوتاه به برخی از این واکنش ها اشاره خواهد شد.


حمله ی نظامی اخیر نیروهای نیابتی و ارتش ترکیه به کوردستان سوریه که تا کنون نیز ادامه دارد، موجب کشته و زخمی شدن ده ها تن از مردم بی دفاع از جمله زنان و کودکان شده و آوارگی هزاران تن را نیز در پی داشته و هر لحظه به آمار آوارگان نیز افزوده می شود.

استرالیا

"اسکوت موریسن"، نخست وزیر استرالیا ضمن ابراز نگرانی از این حمله، اقدام ترکیه در حمله به مردم بی دفاع کوردستان سوریه را نشانه بی ثباتی و نا امنی در منطقه می داند.

بریتانیا

رهبر اپوزیسیون بریتانیا عنوان کرده است که: یورش نیروهای ارتش ترکیه بر علیه مردم کورد جای بسی تامل و نگرانی است. جمری کربین رهبر حزب کارگران بریتانیا گفت: نگران یورش حمله نظامی ترکیه علیه مناطق کوردنشین در سوریه هستم. میبآیست تمامی نیروهای بیگانه در سوریه خارج شده و موجبات جنگ در منطقه را فراهم نکنند.

موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی در تحلیل حمله ترکیه به کردستان سوریه عنوان کرد که، یورش ارتش سوریه به مناطقی از سوریه، برگی نو و دراماتیک از تاریخ سیاه جنگ سوریه را می گشاید.

آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه ی آمریکا در گفتگویی با شبکه تلویزیونی پی بی اس گفت: یورش و حمله نظامی ترکیه به کوردستان سوریه با چراغ سبز آمریکا نبوده است و کشورش از این اقدام ترکیه شدیدا انتقاد می کند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه آمریکا، نباید کوردهای روژآوا را تنها گذاشت و به آنان پشت کرد.

جوبایدن، سناتور آمریکایی و یکی از نامزدهای پست ریاست جمهوری آمریکا در توییتی در مورد حمله ی ترکیه علیه کوردستان سوریه ابراز نگرانی کرده است.

مرکز همکاری احزاب کوردستان ایران

این مرکز خواستار توقف فوری جنگ و دست کشیدن از تهدید، حمله و هدفگیری خاک و مردم کورد در کوردستان سوریه شده و معتقد است که مسئله ی کورد در هیچ کدام از بخشهای دیگر کوردستان از راه خشم و کینه و همچنین حمله نظامی به سرانجام نخواهد رسید و یقینا، راه حل های سیاسی را نیز به چالش می کشد.

مصر

دولت مصر حمله ی ترکیه را مناطق کردنشین سوریه محکوم می کند و از کوردستان سوریه حمایت و پشتیبانی می کند.

فرانسه، آلمان و بریتانیا

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان، موضوع حمله ترکیه به کوردستان سوریه را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می کنند.

در همین ارتباط، رئیس جمهوری پیشین فرانسه در سال 2105 میلادی فرمان حمله هواپیماههای نظامی این کشور علیه داعش در خاک سوریه را صادر کرد. همزمان نیز خواستار برخورد با دولت ترکیه مبنی بر حمله علیه مردم کورد در کوردستان سوریه شد.

عربستان

حمله ترکیه به کردستان سوریه محکوم است.

اتحادیه عرب

در خصوص برسی حمله نظامی ترکیه به کوردستان سوریه، این اتحادیه با درخواست کشور مصر تشکیل جلسه فوری داد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد

گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای در روز سه شنبه هشتم اکتبر، نسبت به عواقب و پیامدهای ناشی از حمله ی نظامی ترکیه به مناطق کوردنشین سوریه ابراز نگرانی شدید کرده است.

روسیه
به عنوان کشوری تاثیر گذار در سوریه، اعلام کرد که در این منازعه ورود نخواهد کرد.

در همین زمینه، کنشگران سیاسی و مدنی بر این باورند که ترکیه با اطلاع قبلی برخی از کشورهای جهان از جمله آمریکا، دولت بشار اسد و بلاخص با اطلاع و آگاهی کامل کشورهای منطقه از جمله حکومت ایران، به کوردستان سوریه حمله کرده است. مسئله ای که در مورد حمله به عفرین نیز شاهد آن بوده ایم.

با توجه به مطالب فوق الذکر و حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتی متناقض با سخنان شخصیت های سیاسی و رهبران کشورهای جهان، ادعا کرده است که به طور رسمی سفیر ایران را در آنکارا دعوت، و این کشور را در جریان این حمله ی نظامی قرار داده ایم.

چاووش اوغلو همچنین با اشاره به اینکه سفیران پنج کشور عضو شورای امنیت و دیگر اعضای شورا را با دعوت به وزارت خارجه ترکیه در جریان عملیات نظامی ترکیه، قرار داده اند. وی همچنین از گفتگوی خود با دبیر کل سازمان ملل مبنی بر اطلاع وی از حمله نظامی ترکیه به مناطق کوردنشین سوریه خبر داد. وزیر خارجه ترکیه گفت که ناتو نیز از جزئیات کامل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه مطلع شده است.

حال قضاوت ادعای دولت و وزیر خارجه ترکیه و همچنین برخورد و واکنش رهبران سیاسی جهان و سازمانهای بین المللی مبنی برحمله نظامی ترکیه به مناطق کوردنشین سوریه با خوانندگان و مخاطبین آسونیوز است.441 بار دیده شده‌‌


PM:03:42:10/10/2019