گمانه زنی هایی درباره حمله به نفتکش ایرانی

گمانه زنی هایی درباره حمله به نفتکش ایرانی

تنظیم: گیسو یاری
آسونیوز
- طی روزهای گذشته انفجار دربدنه یک فروند نفتکش ایرانی در 60 مایلی (110 کیلومتری) بندر جده عربستان، دو مخزن اصلی این نفتکش "سابیتی" که متعلق به شرکت نفتکش ملی است دچار انفجار و بخشی از آن به دریای سرخ وارد شد.

گزارش ها حاکی از آن بود که دو موشک به بدنه این کشتی اصابت کرده است، همه کارکنان کشتی سالم و در وضعیت ایمن هستند و کشتی نیز در وضعیت باثباتی قرار دارد و تنها بدنه کشتی اندکی آسیب دیده است. کارکنان و متخصصان این کشتی توانستند جلوی خروج نفت را بگیرند. این نفتکش که حامل یک میلیون بشکه نفت بود، پس از این اتفاق با تغییر مسیر به سوی خلیج فارس به راه افتاده است.

تناقض گویی هایی درباره حمله به این نفت کش ایرانی از سوی منابع این کشور وجود دارد:« برخی رسانه‌های ایران در ابتدا اعلام کردند که این نفتکش از خاک پادشاهی عربی سعودی مورد حمله موشکی قرار گرفت ولی ساعاتی بعد اعلام شد که این حملات از درون خاک سعودی انجام نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی «سابیتی» در دریای سرخ اعلام کرد: «بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران نشان می‌دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفتکش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.»

ساعاتی بعد ایرنا گزارش کرد در حالی که برخی از رسانه‌ها بعد از حادثه برای نفتکش سابیتی در دریای سرخ، این حادثه را ناشی از اصابت موشک شلیک شده از کشور سعودی اعلام کرده بودند، این موضوع از سوی شرکت ملی نفت تکذیب شد.

دیدگاه کشورهای عربی و تحلیل گران عرب به کل این مسئله بادیده ی شک و تردید است، آنها براین باورند که اصابت موشک با کشتی مانع از ادامه حرکت کشتی خواهد شد در حالی که کشتی ایرانی تا 79 مایل از منطقه ای که گزارش داده که موشک به آن اصابت کرده دور شده و از داخل همین کشتی از طریق ایمیل به مرزبانان سعودی گزارش داده که دچار سانحه شده و نفت کشتی، در حال نشت و ریختن به داخل دریاست وبعد از این گزارش رادار های کشتی خاموش شده و زمانی که مجددا رادار کشتی روشن می شود کشتی در 79 مایل دورتر از منطقه ای است که ادعا می کند حادثه دیده است.

به گفته ی یکی از تحلیل گران مسائل خاورمیانه، از آنجایی که کشورهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس اهل ماجراجویی نیستند و کشورهایی هستند که به فکر برنامه های اقتصادی و برنامه ی چشم انداز 2030 محمد بن سلمان هستند و این کشورها جنگ را در اولویت خود قرار نمی دهند نسبت به این ادعای ایران با دیده شک می نگرند.

حتی عربستان سعودی زمانی که ایران با نمایندگان ایران به تاسیسات نفتی این کشور حمله کردند این کشور در نهایت احتیاط و تا لحظه انتشار این خبر ایران را عامل اصلی این حملات نمی داند بلکه بر این باور است که ایران یکی از عوامل این حادثه است.

کشور عربستان حمله به تاسیسات نفتی خود را با حمله و هجوم پاسخ نداده، آیا ممکن است که ادعای ایران مبنی بر مورد حمله قرار گرفتن نفتکش "سایبیتی" ادعایی واقعی باشد؟؟؟350 بار دیده شده‌‌


PM:02:47:13/10/2019