ارابه های مرگ در جاده های کوردستان

ارابه های مرگ در جاده های کوردستان

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- با توجه به غیر استاندارد بودن جاده های مواصلاتی کوردستان و بی توجهی دست اندرکاران حکومتی و بلاخص وزارت راه، در شش ماه نخست سال جاری، دستکم 13 تانکر حامل مواد سوختی و مشتقات نفتی در جاده های کوردستان واژگون شده اند.

تردد نفتکش های ایرانی و عراقی در جاده های کوردستان، به یکی از مشکلات و معضلات پیش روی جدی شهروندان مبدل شده و متاسفانه، علیرغم گذشت چندین سال و تکرار وعده های مکرر مسئولین و ارگان های مرتبط، هنوز از ساماندهی این موضوع خبری نیست.

واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی و شیمیایی در جاده های کوردستان علاوه بر مخاطرات جانی، موجب تخریب محیط زیست و اکوسیستم منطقه شده است.

کوردستان علیرغم برخورداری از پتانسیل فوق العاده محیط زیست و دارا بودن معادن زیر زمینی غنی و آبی، و همچنین دارا بودن از شرایط مناسب جغرافیایی، از کمترین توجه برخوردار بوده است. اما شرایط نابسامان جاده های مواصلاتی و همچنین درون شهری، کوردستان را به یکی از پر مخاطره ترین محورهای تردد در ایران تبدیل کرده است.

متاسفانه، هر از چندگاهی شاهد تصادفات و سوانح جاده ای در کوردستان هستیم و هر ساله جمع کثیری از شهروندان کورد جان خود را از دست می دهند. هر چند آثار و تبعات سوانح جاده ای در کوردستان از جمله معلولیت هایی را که بر اثر تصادفات بوجود می آید، را نبادید نادیده گرفت.

در همین راستا بسیاری از خانواده ها داغدار و بی سرپرست می شوند. تردد تانکرهای حامل مواد سوختی عراقی نیز به مشکل و چالشی جدی برای شهروندان کورد مبدل شده است. واژگونی خودروهای حامل مواد شیمیایی و نفتی در مسیر سدها و مراتع جنگلی نیز به آلوده شدن آب سدها و یا آبهای سطحی و زیر زمینی می انجامد.

به عنوان مثال می توان به واژگونی تانکر مواد نفتی در سال گذشته در نزدیکی سد قشلاق سنندج اشاره کرد که موجب آلوده شدن و مسمومیت جمعی از شهروندان این شهر شد. بارها خود کارگزاران حکومتی رژیم در کوردستان به عدم تناسب جاده ها با عملکرد ترانزیتی اعتراف کرده اند.

در همین ارتباط، گرجی از کارگزاران حکومتی در اداره کل راه و شهرسازی کوردستان عنوان کرده است که، بار ترافیکی و ترددی که بر جاده های کردستان تحمیل می شود در حد جاده های چهار خطه است.

با وجود فرسودگی ناوگان حمل و نقل و همچنین غیر استاندارد بودن جاده های کوردستان، متاسفانه هر روزه به بار ترافیکی در محورهای اصلی و فرعی کوردستان افزوده می شود و از سوی دیگر حجم تردد تانکرهای عراقی حامل موادسوختی نیز به ایجاد تصادفات جاده ای در این منطقه افزوده است و تا کنون هیچکدام از نهادهای مربوطه، برنامه ای جامع و تدوین شده را جهت رفع این مشکل در دستور کار خود قرار نداده اند.

از اواسط دهه ی 80 به بعد که مرز رسمی باشماق در مریوان به طور رسمی ترانزیتی اعلام شد، شاهد تردد گسترده و روزافزون تانکرهای حامل مواد سوختی و دیگر خودروهای سنگین در مسیرهای کوردستان بوده ایم و همین امر موجب بروز حوادث جبران ناپذیر جانی، مالی و زیست محیطی شده است.

نمونه های وحشتناک از تصادف نفتکش های داخلی و خارجی در جاده های برون و درون شهری در کوردستان زیاد است، از مهمترین این دست از سوانح می توان سانحه دلخراش بلوار دکتر حسینی سنندج را با 16 کشته در سال 97 خورشیدی نام برد.

متاسفانه ده ها و صدها نشست و جلسه در خصوص وضعیت و ساماندهی تردد نفتکش ها و یا استاندارد سازی جاده ها در کوردستان برگزار شده است. اما تا کنون تمامی وعده های این جلسات بدون نتیجه بوده و هر روزه اخبار و گزارشات بیشتری را در مورد سوانح و تصادفات در کوردستان می شنویم.

قابل ذکر است که به اذعان و اعتراف خود مسئولین و رسانه های حکومتی، در سال گذشته "97 خورشیدی" 29 دستگاه تانکر حامل مواد سوختی و در شش ماه نخست سال جاری، 16 دستگاه خودروی حامل مشتقات نفتی و شیمیایی در جاده های کوردستان واژگون شده اند و بیشترین این تصادفات در محور سنندج- مریوان بوده است.

با توجه به اینکه تردد کامیون های سنگین و بویژه نفتکش ها در شب ممنوع اعلام شده، اما شاهد رفت و آمد تانکرهای حامل مواد سوختی در شب و در داخل شهرهای کوردستان هستیم و این موضوع نشان از بی کفایتی و سوء مدیریت مسئولین مربوطه بوده است. ناگفته نماند "ارتشا" یا رشوه گرفتن و فساد پلیس راهور در جاده های ایران و کوردستان می تواند یکی دیگر از عوامل تردد نابهنگام و غیر قانونی خودروهای سنگین و یا نفتکش ها در شب و در نهایت بروز تصادفات جاده ای باشد.

لازم به یادآوری است که، طی سال های اخیر شهروندان کوردستانی و بویژه شهروندان مریوانی با راه اندازی کمپین "نه به تانکر مرگ" و محلق شدن دیگر شهروندان کورد به این کمپین، اعتراض خود را نسبت به تردد کامیون های عراقی در این مسیر را به گوش کاگزاران حکومتی و نماینده ی مریوان در مجلس رساندند، اما پاسخ شهروندان توسط مسئولین با ضرب و شتم و همچنین بازداشت جمع کثیری از شهروندان همراه بود.

همزمان دستگاه قضایی رژیم در مریوان برای آزادی بازداشت شدگان این کمپین در خواست قرار وثیقه های سنگینی نمود و این موضوع با اعتراض گسترده ی فعالین مدنی مواجه شد.

حال با گذشت چندین سال از این مسئله، جاده های کوردستان همواره مورد استفاده و تردد گسترده ارابه های مرگ قرار می گیرد و تا کنون هیچ تمهیداتی در این خصوص صورت گرفته نشده است.623 بار دیده شده‌‌


PM:03:35:15/10/2019