حسن روحانی: شرایط اقتصادی ایران روبه بهبود است

حسن روحانی: شرایط اقتصادی ایران روبه بهبود است

آسونیوز- حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در یک نشست خبری با خبرنگاران داخلی و بین المللی در روز دوشنبه برابر با 22 مهر/ 14 اکتبر 2019 میلادی، به نکاتی از جمله وضعیت اقتصادی ایران، مذاکره با آمریکا، حقوق شهروندی و موضوع زنان و مسئله انتخابات پیش رو در ایران اشاره کرد.

در حالی روحانی از بهبود اقتصاد ایران سخن می گوید که در سال 96 بیش از 120 شهر ایران در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی ایران و ناکارآمدی دولت و نظام در مدیریت حل بحران اقتصادی به خیابانها آمده و دست به تجمعات گسترده و سراسری زدند. روحانی معتقد است که در سال 97 و 98 خورشیدی اقتصاد ایران از حالت رکود بیرون آمده و دارای نشاط است. اما کارشناسان و کنشگران اقتصادی اظهارات حسن روحانی را مغایر با واقعیات موجود می دانند.

بانک جهانی نیز در گزارش عنوان کرده است که ایران در سال 2019 و 2020 میلادی برای دومین سال متوالی، رکود را تجربه خواهد کرد.

حسن روحانی در خصوص مسئله سیاست خارجی گفت که، پایان جنگ یمن می تواند شروع خوبی برای مذاکره با عربستان و حتی غرب باشد. اما رژیم ایران با توسل به نخست وزیر پاکستان، درصدد میانجیگری عمران خان در مورد رفع مشکلات و تنش بین ایران و عربستان برآمده است.

روحانی همیچنین در مورد انتخابات آتی در ایران و دخالت های مکرر شورای نگهبان ابراز داشت که، این شورا نهاد نظارت کننده است، دخالت کننده نیست. این اظهارات دو پهلو متناقض را روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نیز بیان کرده بود، اما تحت هیچ شرایطی نتوانست از دخالت های شورای نگهبان ممانعت کند. هر چند اعمال نفوذ دستگاه های امنیتی و علی خامنه ای و بیت رهبری را نیز میبآیست به این مقوله افزود. در واقع می توان گفت که انتصاب است، نه انتخاب.

روحانی در خصوص ارز 4200 تومانی گفت: این ارز به کسانی تعلق گرفته که برای واردات کالا ثبت نام کرده بودند. اما با زدو بندهای درون جناحی نه کالایی وارد شد و نه ارزی که در اختیار ثبت نام کنندگان که بیشتر از منصوبان حکومتی بودند، به خزانه دولت برگشت داده شد.392 بار دیده شده‌‌


AM:10:17:16/10/2019