قاچاق اعضای بدن در ایران

قاچاق اعضای بدن در ایران

تنظیم: آرام محمدی
آسونیوز
- سالیان متمادی است که خرید و فروش اعضای بدن به اشکال مختلف و به عناوین گوناگون در ایران رواج یافته و به صورت عمومی و روزمره درآمده است
.

با توجه به وضعیت اسفناک و نابسامان اقتصادی ایران و روند روبه رشد فقر و حاشیه نشینی که ناشی از ناکارآمدی و سوء مدیریت کارگزاران حکومتی است، تابوی خرید و فروش اعضای بدن شکسته و شهروندان ایرانی به راحتی و بدون دغدغه ی قانونی و حتی عوامل اجتماعی این امر، اقدام به خرید و فروش اعضای بدن خود اعم از فروش کلیه، اجاره رحم، فروش مغر استخوان و قرنیه چشم و یا ده ها مورد دیگر می کنند. می توان گفت فروش اعضای بدن در ایران به نوعی فروش جسم و معامله زندگی انسانها با یکدیگر است.

در این میان می بایست به فعالیت غیر انسانی و غیر قانونی دلالان و افراد منتسب و وابسته به خود حکومت را در بالاترین حد واقعیت پنداشت. امری رایج و روزمره که احساسات و عواطف شهروندان را نیز نشانه رفته است. افراد دلال و یا فرصت طلب که با اجیر کردن و در عین حال حمایت عوامل نفوذی در بیمارستان ها و مراکز درمانی که با مشتری یابی و شناسایی افراد و بیماران نیازمند به صورت پنهانی و در عین حال حمایت شده از سوی خود حکومت اقدام به دلالی از شهروندان می کنند. تجارتی واقع و به ظاهر زیر زمینی، اما در عین حال رایج و مافیایی از سوی افراد بانفوذ و برخی از دست اندرکاران حکومتی است.

خرید و فروش اعضای بدن در ایران فقط مختص به حضور در بیمارستان ها و یا مراکز درمانی به صورت قانونی و یا غیر قانونی نیست، به طور عمومی این پروسه تا مرحله ای در میان جامعه پیشرفته که در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری نیز به طور گسترده و علنی، اعضای بدن انسان خرید و فروش می شود. خرید فروش اعضای بدن و جوارح در سایه حکومت اسلامی، به تجارت قانونی مبدل گشته است.

قیمت فروش اعضای بدن در ایران همانند دیگر کالاهای مصرفی همواره تحت تاثیر شرایط اقتصادی و معیشتی در نوسان بوده است. در ایران به اصطلاح اسلامی نیز خرید و فروش جوارح و اعضای بدن هر چند به ظاهر غیر قانونی بوده؛ اما در ازای دریافت پول و زدو بند میان افراد و دلالان کاملا به صورت قانونی درآمده است و در این میان خود کارگزاران حکومتی نیز مراحل اداری این امر را هموار کرده اند.

دلالان شخصی و یا حکومتی نیز بر اساس مشتری و افراد نیازمند، قیمت ها را تعیین می کنند و اغلب در پی افراد و خریداران پولدار هستند. هر چند در این میان نباید خرید و فروش برخی از گروه های خونی کمیاب منجمله "ب+" را نادیده گرفت که در طی سال های اخیر به عنوان گرانترین گروه خونی به فروش رفته است. نوسان قیمت ها نیز به عنوان یکی دیگر از معایب پیش روی خریداران اعضای بدن در ایران است.

گسترش عصر ارتباطات و پررنگ تر شدن شبکه های اجتماعی نیز مزید برعلت است، تا که دلالان و افراد منتسب به حکومتت جسم و جان انسان ها را معامله نمایند. شبکه های اجتماعی پاتوقی برای افراد سودجو شده که هیچ معیاری را قیمت گذاری نمی کنند.

با توجه به آمار بالای تصادفات در ایران و افزایش آمارهای جرحی در ایران، بازار معاملات خرید و فروش اعضا روز به روز رونق میآبد.نوشته های روی دیوارو آگهی های انتشار یافته در شبکه های اجتماعی و غیره، نشان از روزگار سخت و غم فراوان فروشندگان اعضای بدن و توده های فقیر در جامعه ایرانی دارد.

بازار سیاه اعضای بدن در ایران اغلب در میان افراد جوان مابین 20 تا 30 ساله رواج دارد و تبعات و پیامدهای این مسئله ضرورت واکاوی در برخورد با این موضوع را دو چندان می کند596 بار دیده شده‌‌


AM:10:54:21/10/2019