کردهای سوریه نگران روند اجرای آتش‌بس هستند- گفت‌وگو با زاگرس خسروی

کردهای سوریه نگران روند اجرای آتش‌بس هستند- گفت‌وگو با زاگرس خسروی

بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسە در مورد نگرانی های کردهای سوریە در اجرای روند آتش بس گفتوگویی با رفیق زاگروس خسروی، از اعضای باسابقە حزب کومەلە کردستان ایران انجام دادە کە متن فشردە این گفتوگو را در زیل می خوانید.

حملات ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه که از روز نهم اکتبر جاری آغاز شده بود، پس از یک هفته با توافق آتش‌بس میان سوریه و ترکیه پایان یافت. زاگرس خسروی، فعال سیاسی کرد می‌گوید که در این صلح، اهداف ترکیه پیش رفته و اکنون کُردها نگران روند اجرای آتش بس و تخلیه منطقه هستند.

نیروهای کرد سوریه روز یکشنبه۲۰ اکتبر از شهر مرزی رأس العین که در محاصره ارتش ترکیه قرار دارد، عقب نشینی کردند. این اولین عقب نشینی نیروهای کرد از زمان توافق آتش بس در شمال شرقی سوریه، با میانجیگری واشنگتن است.

زاگرس خسروی، فعال سیاسی کرد ساکن سوئد در گفت‌وگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه می‌گوید که با وجود درخواست کردها از سازمان‌های بین‌المللی برای نظارت بر روند عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی و تخلیه منطقه، این کار بدون نظارت صورت می‌گیرد و به همین دلیل کردها نگران روند اجرای این آتش‌بس هستند. 

به گفته وی، کردها اکنون نگران وضعیت پاکسازی منطقه و تغییر دموگرافی منطقه هستند. 

وی همچنین با اشاره به توافق یگان‌های مدافع خلق با دولت سوریه برای در امان ماندن از حملات ترکیه می‌گوید که کردهای سوریه از اجبار به دولت دمشق پناه بردند و خواسته خود آنها نبوده است.

این فعال کرد همچنین تاکید می‌کند که کردها پیش از این نیز چندین بار دچار چنین "تراژدی‌هایی" شده‌اند، اما در دراز مدت "کردها چیزی را نمی‌بازند و دوباره رشد خواهند کرد."


1171 بار دیده شده‌‌


PM:09:30:21/10/2019