مبارزه با بدحجابی دغدغه اصلی مسئولین نظام

مبارزه با بدحجابی دغدغه اصلی مسئولین نظام

نویسنده: گیسو یاری
در شرایط هولناک و اسف بار وضعیت بحرانی زندگی مردم در ایران، دغدغه ی مسئولین مبارزه با مسئله بدحجابی یا بی حجابی همچون حیاتی ترین اصل عنوان
شده است.

مسئله حجاب و مبارزه با بدحجابی و بی حجاب ها به تاریخ آغاز انقلاب باز می گردد. از زمانی که روحانیت سرکار آمد و دستورات، موازین وقوانین کشور برپایه اصل اسلام پایه گذاری شد.

شانزدهم اسفند 1357 خمینی در جمع طلاب قم اعلام كرد: زنان اسلامي بايد با حجاب اسلامي بيرون بيايند. نه اين‌كه خودشان را بزك كنند. زن ها هنوز در ادارات با وضع پیشین کار می کنند.زن ها باید وضع خودشان را عوض کنند... به من گزارش داده اند که در وزارتخانه های ما زنان لخت هستند واین خلاف شرع است. زن ها می توانند در کارهای اجتماعب شرکت کنند ولی با حجاب اسلامی.

دغدغه مردم و نظام در حال حاضر یک مسئله مشترک است اما هر دو در خلاف هم در حرکتند. قوانین و مصوبه های جدید برای مقابله با بدحجابی و بی حجابی از سوی نظام کاملا نتیجه عکس دارد زیرا زنان این مسئله را به عنوان سلاحی برای نشان دادن مخالفت خود با نظام انتخاب کرده و به این شیوه خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستند و این مسئله نگرانی هرچه بیشتر مسئولان و کارگزاران حکومت را در پی دارد.

بگیر و ببند و تحت فشار گذاشتن زنان و دختران به خاطر مسئله حجاب، طرح امنیت اجتماعی و قانون امنیت اجتماعی عرصه را به زنان و دختران در ایران تنگ کرده است. مگر نه اینکه پوشش و نحوه لباس یک امر شخصی است وهرکس مطابق میل خود می تواند لباس خود را انتخاب کند؟

مقابله بدون وقفه زنان و دختران با این فشارها و قوانین که توسط نیروهای سرکوبگر و آتش به اختیار رژیم اجرا می شود هم چنان ادامه دارد و علی رغم تنگ تر کردن عرصه به زنان و افزایش نیروهای سرکوبگر، رژیم تاکنون نتوانسته کار به جایی ببرد.

بارها و بارها با برخوردهای دلخراش و غم انگیزی در جهت مبارزه با بدحجابی از سوی جمهوری اسلامی رو به رو شده ایم. بازداشت و برخوردهای فیزیکی از سوی نیروهای امنیتی و آتش به اختیار، اسیدپاشی به سوی زنانی که به خاطر بدحجابی یا بی حجابی لایق ادامه زندگی نیستند.

افکار بیمارگونه ای که مسئولان و کارگزاران حکومتی در زمینه حجاب به ملکه ذهن خود و بیمارانی چون خودشان تبدیل کرده اند. تشویق و ترغیب مردم به انجام اعمال قبیحی چون "اسیدپاشی" برای مقابله با بدحجابی. مردمی که بادیدن یک تار موی زنان تحریک جنسی می شوند تنها با برخورد های ناهنجار می توانند حق این زنان به قول خودشان "بی عفت" را کف دستشان بگذارند. اینجاست که به این نتیجه می رسیم مسئله مبارزه با بدحجابی به اصلی ترین دغدغه جمهوری اسلامی یا به عبارتی مسئله مرگ و زندگی تبدیل شده است.

مسئله حجاب اسلامی و برخورد با بد حجابان به قدری مهم شده است که مسائل و مشکلات اصلی مردم اصلا دیده نمی شود.

اینکه میگویم مسئله حجاب برای رژیم به مسئله مرگ و زندگی تبدیل شده مبالغه نیست، زیرا مسئولان حکومتی سر هر مسئله ای که برایشان حیثیتی است و پای منافعشان هم در میان باشد کوتاه می آیند الا حجاب.

اجبار زنان برای رعایت حجاب به حدی برای حکومت مهم و با اهمیت است که اگر فردی را بدون حجاب ببینند نمی توانند ازاو چشم پوشی کنند و از وادارنمودن آن شخص به حجاب احساس قدرت می کنند این در حالی است که در بسیاری از عرصه های دیگر در جامعه بسیار کوتاه آمده اند و برد وباخت برایشان چندان فرقی نداشته است.چشم پوشی از دزدی های کلانی که به ادعای حاکمان خط قرمزشان محسوب می شد حالا دیگر امری عادی است و صلاح این است که کش پیدا نکند.

طرح هایی در مقابله و مقاومت با بدحجابی در دست راه اندازی است که ناخوادآگاه دخالت در خصوصی ترین حریم افراد برای انسان مرور می شود؛ طرحی که براساس گفته‌های یک مقام انتظامی "طرح ناظر" نام دارد و در قالب آن قرار است با بی‌حجابی چه در خودرو و چه در معابر عمومی و چه در آپارتمان ها برخورد شود. به همسایگان با حجابو واجد شرایط برای تذکر اجازه داده شده است که اگر با مورد بی حجابی یا بدحجابی در آپارتمانشان برخورد کردند حتما برخوردات لازم را انجام دهند و در صورت عدم پاسخگویی از سوی فرد بدحجاب به پلیس خبر دهند.

طرح برخورد با مسافران بدحجاب در فرودگاه ها یکی دیگر از طرح هایی است که در برخود با بدحجابی وضع شده است، طرحی که حتی مانع از سفر افراد بدحجاب می شود.

آیا با بروز این نوع رفتارها و تبعیض های آشکار جنسیتی که بین زنان و مردان قائل می شوند می توانند جامعه را به جامعه مطلوب مورد نظر خود نزدیک کنند؟

آیا مناقشه برسر سبک زندگی مردم و نحوه پوشش و خصوصی ترین انتخاب آنها و وضع قوانینی برای مطابقت دادن این مسائل با الگوی حکومت پاسخگوست؟

قطعا جواب این پرسش ها خیر است. مردم آگاهانه با حجاب مقابله می کنند و آن را انتخاب نمی کنند و قطعا تلاش های رژِیم ایران در این باره بی پاسخ خواهد ماند و در نهایت این حکومت است که شکست خواهد خورد.

کاش روزی برسد که تمام مردان و پسران آزادی خواه ایرانی در اعتراض به این جنایت ها وظلم های جمهوری اسلامی که در حق زنان و دختران روا میدارند دست به دست هم دهند و در برابر این ظلم و ظالمان بایستند و نگذارند که مادران، خواهران، همسران، دوستان شان در برابر این تبعیض آشکاربشکنند.

تبعیضی که نحوه پوشش و حق انتخاب افراد با "بی عفتی" معنی می شود و شخص بدحجاب از جامعه و خانواده رانده می شود یا برعکس به حجاب وادار می شود. انگار که رعایت نکردن حجاب نقض قانونی است که حکم آن اسیدپاشی و مرگ است.876 بار دیده شده‌‌


PM:03:04:22/10/2019