تحلیلی کوتاه در خصوص مفقود شدن 22 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران

تحلیلی کوتاه در خصوص مفقود شدن 22 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران

تنظیم: آرام محمدی

علی خامنه ای: اگر فساد اقتصادی نباشد جای تعجب است

آسونیوز- در ادامه فساد گسترده و اختلاس های مالی و اقتصادی سران رژیم ایران در طی چهل سال گذشته، این بار اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری از خروج 22 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران به دوبی و ترکیه خبر داد و ادعا کرده که سرنوشت آن هنوز مشخص نیست.

علیرغم شعارهای رنگارنگ و بعضا وعده های توخالی مبارزه با مفاسد اقتصادی در ادوار مختلف دولت و مجلس رژیم از گذشته تا کنون، نه تنها هیچ مبارزه ای در این راستا صورت نگرفته، بر عکس فساد های گسترده مالی و اقتصادی همواره روند افزایشی داشته و جالب اینکه با زدو بندهای درون جناحی در اجرای روند آن تسهیل شده است .

اما خروج و یا در اصل سرقت 22 میلیارد دلار از سوی وابستگان به حکومت و بالاخص نزدیکان علی خامنه ای، رقمی هنگفت و سرسام آور است. پیشتر علی خامنه ای رهبر ایران در نشستی با کارگزاران حکومتی در خصوص دزدی های کلان و اختلاس های میلیاردی عنوان کرده بود که، "این امر یک پدیده عادی است و اگر نباشد، باید تعجب کرد".

معاون اول رئیس جمهوری رژیم ایران، طی روزهای گذشته در سخنانی متناقض، ابتدا رقم این اختلاس را 18 میلیارد دلار اعلام کرده بود، اما مجلس رژیم در واکنش به این موضوع، این رقم را معادل 22 میلیارد دلار عنوان کرده و تا کنون وضعیت چهار میلیارد دلار دیگر آن هنوز روشن نشده است.

اگر به اصل قضیه نگاه کنیم، باید گفت که این مبلغ "22 میلیارد دلار" به نوعی پشتوانه پول ملی ایران هم محسوب می شود. یعنی قدرت خرید مردم به یکباره تنزل پیدا خواهد کرد و رکود حاکم بر بازار دوچندان می شود.

در حالی اسحاق جهانگیری رقم اختلاس و خروج 22 میلیارد دلار را از ایران رسانه ای می کند، که این امر مسئله تازه ای در میان سران حکومتی و یا آقازاده ها نیست. هر یک از کارگزاران حکومتی در ایران، به اختلاس های میلیاردی و دزدی های کلان به دیده سهم خود از سفره به اصطلاح انقلاب می نگرند.

جهانگیری در پاسخ به منتقدان دولت و سیاست های حسن روحانی، ضمن اشاره به پرداخت ارز 4200 تومانی جهت ورود کالا به ایران، عنوان کرد که علیرغم پرداخت ارز 4200 تومانی هیچ کالایی وارد نشده است و منتقدین خود کسانی هستند که 22 میلیارد دلار منابع ارزی ایران را برای کاهش قیمت ارز به دوبی و استانبول منتقل کرده و مشخص نیست با این مبلغ چه کرده اند.

جها نگیری به طور مشخص نگفته است که چه کسانی 22 میلیارد دلار ارز را از ایران خارج کرده اند. اما در ادامه عنوان کرد: آنها کسانی هستند که در رسانه ها تیتر زدند که 18 میلیارد دلار از منابع کشور با این تصمیم بر باد رفت.

در همین ارتباط، روزنامه حکومتی کیهان نزدیک به علی خامنه ای، در مطلبی با عنوان "در بحبوحه جنگ اقتصادی چگونه 18 میلیارد دلار بر باد رفت"، از سیاست های ارزی دولت روحانی و دلار 4200 تومانی انتقاد کرده بود.

قابل توضیح است که، بر اساس قوانین جاری در ایران، برداشت از صندوق توسعه ملی با مجوز علی خامنه ای ممکن می شود. اما جهانگیری در اظهارات خود توضیح نداده که برداشت 22 میلیارد دلار با چه مجوزی و یا از چه محلی تامین شده است.

طی سال های گذشته، بارها و بارها اختلاس های کلان و میلیاردی در ایران فاش شده است، هر چند هیچ برخورد جدی با مفسدان اقتصادی و اختلاس گران صورت نگرفته و نخواهد گرفت، اما اگر راستی خروج 22 میلیارد دلار از ایران صدق داشته باشد، از آن می توان به عنوان یکی از بزرگ ترین اختلاس ها و فساد مالی در ایران نام برد.484 بار دیده شده‌‌


PM:02:39:24/10/2019