نگاهی به وقایع اخیر در عراق

نگاهی به وقایع اخیر در عراق

تنظیم: گیسو یاری

آسونیوز- تظاهرات عراق از 4هفته پیش در اعتراض به فساد، بیکاری و هزینه‌های بالای زندگی شروع شد. به رغم درآمد بالای نفتی عراق، بیشتر مردم وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند.

اعتراضات در بغداد روز اول اکتبر شروع شد. بیشتر معترضان جوانان بیکار هستند.بعد از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی معترضان، ناآرامی ها اوج گرفت و به سایر شهرهای بزرگ و کوچک کشیده شد.

اعتراضات بیشتر در نواحی شیعه نشین متمرکز بوده و معترضان از نفوذ ایران در عراق انتقاد کرده اند. بنابه این گزارش معترضان در میدان تحریر فریاد می زدند: "عراق آزاد است. ایران برو بیرون."

شهرهای مختلف عراق در یک ماه اخیر صحنه ی تظاهرات گسترده شهروندانی است که نظام سیاسی حاکم بر این کشور را بی‌کفایت می‌خوانند. معترضان می‌گویند از ناتوانی دولت و پارلمان این کشور برای تامین معاش، اشتغال و مبارزه با فساد به ستوه آمده‌اند.

در جریان اعتراض‌ها، ادامه ی بحران در عراق نگرانی عمده ای برای جمهوری اسلامی به شمار می‌رود که می‌خواهد جای پای خود را در این کشور حفظ کند.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه در مورد ادامه ی ناامنی در عراق به مقامات این کشور هشدار داده بود. او همچنین در دیدار ماه گذشته با فرماندهان سپاه از آنها خواست تنها به مرزهای ایران اکتفا نکنند و برای خنثی کردن تهدید‌ها خارج از مرزهای ایران نیز اقدام کنند.

قاسم سلیمانی، سرکرده ی نیروی قدس در سفر روز چهارشنبه به عراق تلاش کرده از طریق دو چهره سرشناس عراقی از کناره‌گیری عادل‌عبدالمهدی جلوگیری کند. قاسم سلیمانی در نخستین روز پس از آغاز اعتراض‌ها به بغداد سفر کرده و در ملاقات با مقامات عراقی به آنها گفته که ایران می‌داند چگونه اعتراض‌ها را سرکوب کند و در این کار تجربه دارد.

در 16 سالی که از سرنگونی حکومت صدام حسین در عراق می‌گذرد، حکومت شیعه ایرانبه عنوان یک بازیگرکلیدی در صحنه ی سیاسی عراق ظاهر شده است. قاسم سلیمانی در ملاقات محرمانه‌ای در بغداد از هادی عامری، خواسته او و گروه شبه‌نظامی تحت حمایت‌اش از عبدالمهدی حمایت کنند.

دخالت جمهوری اسلامی در امور داخلی عراق،‌ یکی از موضوعات مورد اعتراض مردم در عراق است. در هفته‌های اخیر بارها تصاویر پاره کردن پوستر‌های رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده سپاه قدس در عراق منتشر شده است.

همچنین معترضان عراقی علیه جمهوری اسلامی و مقامات عالی‌رتبه ایران شعار می‌دهند.
در راستای حمله به معترضان خیابانی تا کنون صدها نفر کشته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

حمله به کنسولگری ایران در بصره و دیگر مراکز ایرانی توسط شیعیان عراق، به وضوع نشان داد که دخالت در امور داخلی دیگر کشورها در نهایت چه سرانجامی خواهد داشت. پرداخت رشوه و مزدور ساختن مردم یک کشور بیگانه سرمایه گذاری است که به صورت محدود موثر است و بعد از قطع کمکهای مالی، این تاثیر و نفوذ به شکلی معکوس عاملی برای نفرت و مقاومت در برابر نفوذ خارجی می شود. نمونه بدیهی آن اتفاقات امروز در عراق است و در آینده لبنان و سوریه را نیز در بر می گیرد.

از سوی دیگرهادی عامری، رهبر ائتلاف انتخاباتی فتح و دبیرکل سازمان نظامی-سیاسی بدر روز سه‌شنبه و در پاسخ به درخواست مقتدی صدر برای تغییر دولت اعلام کرد با هدف "تحقق مصالح ملت عراق و نجات کشور در چارچوب منافع ملی" آماده همکاری با جریان سائرون است.

دعوت از مقتدی صدر روحانی شیعه ی بانفوذ در عراق به ایران و تحریک وی برای انجام کارهای مورد رضایت ایران نتیجه ای به همراه نداشت .

مقتدی صدر گرچه در برهه‌هایی از عمر خود در قم زندگی کرده و مشغول دروس حوزوی بود، بر خلاف انتظار مقامات ایران، تبعیت محض از جمهوری اسلامی چنانکه "حسن نصرالله" دارد نداشت. او خود را از بیت مرجعیتی می‌دید که مستقل از جمهوری اسلامی جایگاه و منزلت بزرگی داشت؛ نه اینکه به منابع مالی ایران و جمهوری اسلامی وابسته باشد.

به این دلیل، برخلاف انتظار و توقع جمهوری اسلامی، او گاه با گرایش‌های ملی‌گرایانه به شدت به مخالفت با سیاست‌های تهران در عراق پرداخت تا جایی که معلوم شد مشی و منش او مغایر با حسن نصرالله است.

مقتدی صدر با ارسال نامه‌ای از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور خواست تا ضمن انحلال کابینه، مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام را فراهم کند. از قرار معلوم آقای عبدالمهدی در پاسخ به این نامه خواستار اجرای روند قانونی کناره گیری دولت با موافقت ریاست جمهوری و اکثریت نمایندگان مجلس شده است. جریان سائرون روز سه‌شنبه از دولت ائتلافی خارج شد.

همچنین به دنبال ادامه اعتراض‌ها در عراق، برهم صالح، رئیس‌جمهور این کشور در یک نطقتلویزیونی اعلام کرد که نخست‌وزیر آماده استعفا است.

برهم صالح در نخستین نطق تلویزیونی خود در یک ماهی که از آغاز اعتراض‌ها در عراق می گذرد، گفت عادل عبدالمهدیآماده است استعفای خود را به پارلمان ارایه دهد تا در صورت موافقت نمایندگان، از سمت خود کناره‌گیری کند.

عبدالمهدی سال گذشته به عنوان کاندیدای مورد توافق هادی عامری و مقتدی صدر از چهره‌های بانفوذ سیاسی در عراق، به ساختمان نخست‌وزیری راه یافت.

درخواست کناره‌گیری عبدالمهدی نخست از سوی مقتدی صدر، در عراق مطرح شد.برهم صالح پنجشنبه شب، علاوه بر اعلام موافقت عادل عبدالمهدی با استعفا، تاکید کرد که با برگزاری انتخابات زودهنگام موافقت خواهد کرد و پارلمان عراق باید در صورت پذیرش استعفای نخست‌وزیر بر سر جانشین او به توافق برسد تا خلاء قدرت ایجاد نشود.

برگزاری انتخابات زودهنگام نیز یکی دیگر از خواسته‌های مقتدی صدر بود که اکنون رئیس‌جمهور می‌گوید با آن موافق است.

مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق شنبه شب بیانیه‌ای را در خصوص تحولات جاری این کشور صادر کرده و در آن خواستار استعفای دولت شده است.

وی تاکید کرد که "آنها (معترضان) جماعتی هستند که خواستار زندگی با کرامت و وطن عاری از فساد و مفسدان هستند."

رهبر جریان صدر گفت که "مبادا عراق در آتش فتنه و جنگ داخلی کشانده شود که در این صورت همه چیز تمام می شود و مفسدان امور کشور را در دست می گیرند."

وی اظهار داشت: "اگر من به موج سواری متهم شدم به این دلیل است که سعی داشتم اصلاحات زودتر صورت بگیرد. امروز رهبران و حکماء و عقلای عراق مسئول هستند هر چه زودتر کشور را از فتنه دور کنند.. وگرنه پشیمان خواهند شد."

این در حالی است که مرجعیت دینی عراق تاکید کرده است: اصلاح حقیقی باید از راههای مسالمت آمیز و همبستگی و وحدت میان عراقی ها صورت بگیرد.484 بار دیده شده‌‌


PM:03:52:02/11/2019