برجام و گام چهارم ایران

برجام و گام چهارم ایران

قرار بر این است که چهاردهم آبان ماه، ایران گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای را بر دارد.

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- علیرغم فشار های بین المللی و اعمال فشار جامعه جهانی در قبال عدم پایبندی رژیم ایران به تعهدات هسته ای، مسئولین حکومتی طی ابلاغیه قبلی اعلام کرده اند که چهاردهم آبان ماه سال جاری، مرحله چهارم کاهش تعهدات خود را اجرایی می کنند. در همین زمینه پیشتر ایران طی سه مرحله جداگانه، اقدام به کاهش تعهدات برجامی کرده بود.

چهاردهم آبان ماه امسال سومین فرصت 60 روزه طرف های باقیمانده با رژیم ایران به پایان می رسد. با توجه به عملکرد قبلی ایران و همچنین تهدیدات پی در پی رژیم ایران مبنی بر کاهش تعهدات هسته ای، احتمال می رود که طرف های اروپایی همچون روال قبلی تصمیم مستقلی در قبال موضوع هسته ای ایران نگیرند.

دولت روحانی و مسئولین سازمان انرژی اتمی ایران همواره اعلام کرده اند که مسیر دیپلماسی و گفتگو با طرف های اروپایی باز است، اما به سبب دخالت های غیر اصولی برخی ازنهادهای امنیتی و مراجع افراطی و تندرو رژیم ایران و بویژه اعمال نفوذ علی خامنه ای مسیرهای گفتگو با جامعه جهانی به تنش انجامیده و در نهایت به بن بست منتهی می شود.

علی خامنه ای در سالروز اشغال سفارت وقت آمریکا از سوی نیروهای تندرو و ابسته به خمینی و حکومت، یکبار دیگر به موضوع گفتگو با آمریکا و مسئله هسته ای ایران اشاره نمود. همچنین طی یک سال گذشته و به ویژه ماه های اخیر و علیرغم تلاش کشورهای اروپایی و آسیایی از جمله فرانسه و ژاپن، خامنه ای بارها و بارها موضوع مذاکره با آمریکا و توافق هسته ای را منتفی اعلام کرده است. خامنه ای همواره در اظهارات خود بازگشت به توافق هسته ای را منوط به بازگشت آمریکا به جمع کشورهای 5+ 1 عنوان کرده است.

با خروج آمریکا از توافق هسته ای "برجام" با ایران، تحریم های گسترده ای علیه رژیم ایران از سوی جامعه جهانی، آمریکا و سازمان ملل علیه ایران اعمال شد. در همین راستا آمریکا خواستار توافق جدیدی در بحث هسته ای با ایران شد و عنوان کرد که برنامه موشک های بالستیک و حمایت رژیم ایران از تروریسم باید مورد بازبینی قرار بگیرد. اما ایران فعالیت های موشکی خود را خط قرمز دانسته و در مورد آن مذاکره نخواهد کرد.

خامنه ای در بخش دیگری از سخنان تهدید آمیز خود به موشک هایی با برد بیش از 2000 کیلومتر اشاره کرده و سرکرده های نظامی رژیم ایران نیز از جمله سرکردگان سپاه به تبعیت از علی خامنه ای، همواره آمریکا، کشورهای اروپایی، بحرین، عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، اسراییل و دیگر کشورهای را تهدید به حمله موشکی کرد ه اند.

به رغم آنکه مسئولین حکومتی تا کنون جزئیاتی را از برنامه چهارم کاهش تعهدات برجامی اعلام نکرده اند، می توان احتمالاتی را در خصوص مفاد گام چهارم مطرح کرد. به عنوان نمونه می توان به عدم پایبندی رژیم مبنی بر رونمایی از زنجیره 30 تایی سانتریفیوژهای "آی ار 6" اشاره کرد.

برخی از کنشگران سیاسی بر این باورند که با توجه به سابقه، تجربه و آزمون رژیم جمهوری اسلامی ایران، احتمال دارد این کشور در گام چهارم؛ ضمن تجدید نظر در همکاری با آژانس انرژی اتمی، پروتکل الحاقی را متوقف و از معاهده "ان پی تی" خارج شود.

با این حال و طی روزهای آتی، موضوع هسته ای ایران با جامعه جهانی وارد فاز و مرحله ی جدید خواهد شد.335 بار دیده شده‌‌


AM:10:13:04/11/2019