بن بست برجام و گام چهارم کاهش تعهدات ایران

بن بست برجام و گام چهارم کاهش تعهدات ایران

تنظیم: آرام محمدی

آسونیوز- در پی اعلام قبلی مسئولین حکومتی ایران مبنی بر کاهش مجدد تعهدات هسته ای، و علیرغم مخالفت های جامعه جهانی در خصوص این مسئله، حسن روحانی رییس جمهوری رژیم اسلامی اعلام کرد که از تاریخ 15 آبان ماه گام چهارم کاهش تعهدات برجامی با تزریق گاز به سانتریفیوژها در تاسیسات فردو برداشته خواهد شد. این سخن را حسن روحانی در مراسم افتتاح کارخانه موسوم به نوآوری آزادی عنوان کرد.

روحانی درادامه ضمن اشاره به ادامه ی مذاکرات با جامعه جهانی و 4+1 در اظهاراتی متناقض گفت ما در شرایط خوب اقتصادی قرارداریم و نفت ایران نیز در این بازه زمانی به فروش رفته است. روحانی در شرایطی از فروش نفت سخ می گوید که از دو میلیون و پانصد هزار بشکه صادرات روزانه نفت، اکنون ایران کمتر از 100 هزار بشکه در روز اقدام به فروش نفت می کند.

در همین ارتباط فرشاد فلاحت پیشه گفت فروش نفت تا 20 برابر کمتر شده است و بیان داشت که وزارت خارجه باید راهی برای برون رفت از این بحران انجام دهد. فلاحت پیشه در خصوص موضوع برجام عنوان کرد: برجام دچار خواب زمستانی شده و تلنگر گام چهارم کاهش تعهدات نیز به حدی جدی نیست که جو حاکم بر برجام را تحت تاثیر قرار دهد و شرایط تازه ای ایجاد کند.

قاسم شعله سعدی از نمایندگان اسبق حکومتی در مجلس، موضوع برجام را به صدای شکستن استخوان های رژیم جمهوری اسلامی تشبیه کرده است.

در همین ارتباط، اتحادیه ی اروپا، روسیه و فرانسه، بریتانیا و همچنین جامعه جهانی، ضمن ابراز نگرانی از این اقدام، خواستار پایبندی و تعهد ایران در قبال برجام شدند.

سخنگوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه عنوان کرد که، مسکو علیرغم رابطه خوب با ایران، از اوضاع پیش آمده نگران است. سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز سخنان دیروز حسن روحانی را مایه نگرانی، و تشدید بحران در موضوع برجام دانست.

وزارت خارجه فرانسه نیز پیشتر با انتشار بیانیه ای خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته ای شد و عنوان کرد که رژیم ایران از غنی سازی در مرکز فردو منصرف شود. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که ما به همراه آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا، بارها نگرانی عمیق خود را در مورد اقدامات اخیر ایران اعلام کرده ایم.

دامینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا هم در واکنش به این تصمیم ایران گفته این اقدام نه تنها برجام را به خطر می اندازد، بلکه تهدیدی برای امنیت ملی بریتانیا محسوب می شود.

مرکز فردو یکی از موارد مورد اختلاف ایران و گروه 5+1 شامل: آمریکا،بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان کارخانه پشتیبانی از کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم تاسیس شده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به تصمیم ایران عنوان کرده است که، ایران به تحریکات هسته ای دست می زند. وزارت خارجه آمریکا در شامگاه سه شنبه برابر با پنجم نوامبر، ضمن متهم کردن تهران به تحریکات هسته ای، گفت که تحریم های بیشتری را بر علیه ایران اعمال خواهیم کرد.328 بار دیده شده‌‌


AM:10:30:06/11/2019